מבזקיםצבא וביטחון

שב"כ סיכל התארגנות אירנית להתנקש בשר בן גביר, נעצרו ערבים ישראלים

הותר לפרסום לפני זמן קצר (רביעי) כי בפעילות שב"כ בשיתוף משטרת ישראל וצה"ל, נחשפה וסוכלה תשתית טרור, שפעלה בשטחי ישראל ובאזור יהודה ושומרון, בהתאם להנחייתם והכוונתם של גורמי ביטחון איראנים, על מנת לבצע פעולות טרור, לערער את יציבותה של מדינת ישראל ותחושת הביטחון של אזרחיה.

במסגרת חקירת הפרשייה נעצרו לחקירת שב"כ חמישה מעורבים: שלושה פלסטינים- מוראד קמאמג'ה – תושב כפר דאן, בן 47, חסן מוג'רימה – תושב ג'נין, בן 34, וזיאד שנטי – תושב ג'נין, בן 45, וכן שני אזרחים ישראלים תושבי צפון הארץ- חמאד חמאדי – תושב נצרת, בן 23 ויוסף חמאד – תושב מוקיבלה, בן 18.

מחקירתם בשב"כ עולה כי מוראד וחסן פעלו בהכוונתו והנחייתו של גורם המתגורר בירדן, שפעל מטעם גורמי ביטחון איראניים. השניים התבקשו לסייע בהברחת אמל"ח לתוך תחומי ישראל ולאסוף מודיעין אודות אישים מאובטחים ודמויות ציבוריות בכירות, בהן אישים פוליטיים – השר איתמר בן גביר וחבר הכנסת לשעבר יהודה גליק. מהחקירה עלה כי לאור סידורי האבטחה סביב השר בן גביר, הם לא הצליחו לממש את המשימה שהתבקשו לבצע.

בנוסף, מוראד וחסן פעלו בהכוונת והנחיית גורמים מטעם גורמי הביטחון האיראנים, בקידום ביצוע פעילות טרור בתוך שטחי ישראל, לרבות, באמצעות הצתת רכבים של אזרחים ישראלים. עוד עלה בחקירה בשב"כ, כי מוראד וחסן גייסו את זיאד שנטי לטובת קידום הפעילות הביטחונית, כאשר האחרון מודע לכך כי מדובר בגורמים איראניים.

בהמשך לכך, זיאד שנטי גייס שני אזרחים ישראלים – חמאד חמאדי ויוסף חמאד לטובת הצתת הרכבים, והשניים ביצוע את ההצתה בחיפה לפני שלושה חודשים ואף צילמו סרטון לטובת תיעודה. ההערכה היא שמדובר במשימת מבחן מטעם המפעילים באיראן וזאת על מנת לקדם בהמשך פעילות טרור חמורה הרבה יותר אולם מעצר חברי התשתית סיכל כוונות אלו.

החקירה חשפה שיטת פעולה איראנית, של שימוש באזרחים ישראלים, גם כאלו בעלי רקע פלילי, וגיוסם לשם קידום פעילות טרור על גבי פלטפורמות פעולה עברייניות, בתמורה לתשלום כספים. פרשיה זו ממחישה, פעם נוספת, את מאמציה הגוברים של איראן לערעור היציבות הביטחונית, החברתית והמדינית בישראל, זאת באמצעות גיוס אזרחים ישראלים ופלסטינים לפעילות ביטחונית ופלילית.

בימים האחרונים הוגשו בבית המשפט הצבאי וכן בבית המשפט המחוזי בחיפה ע״י פרקליטות מחוז חיפה (פלילי), כתבי אישום כנגד המעורבים המייחסים להם עבירות ביטחוניות חמורות. שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל רואים בחומרה רבה מעורבות של אזרחים ישראלים בפעילות ביטחונית בישראל המוכוונת על ידי איראן ושלוחותיה.

שירות הביטחון הכללי מבצע, ויוסיף לבצע כל העת, מהלכים אקטיביים לניטור וסיכול כל פעילות המסכנת את ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה על מנת להביא לחשיפה ופגיעה במאמצי האיראנים לממש פעילות טרור בתחומי ישראל ויפעל למיצוי הדין עם הגורמים המעורבים.

מעצר - חשודים - אירן - התנקשות - בן גביר
צילום: דוברות שב"כ
Back to top button