מבזקיםצבא וביטחון

הרמטכ"ל החליט: המיונים לסיירת מטכ"ל יהיו פתוחים גם לנשים

לאחר בחינה מעמיקה שנערכה בצה"ל ובהמשך לעתירות המתנהלות בבג"ץ ביחס להרחבת תפקידי הלחימה הפתוחים בפני נשים, החליט הרמטכ"ל, רב-אלוף הרצי הלוי, על פתיחת התנסויות נוספות בתפקידי לחימה לנשים. כך פרסם לפני זמן קצר (שלישי) דובר צה"ל.

התפקידים החדשים שייפתחו להתנסות נשים הם:

• פתיחת התנסות לשירות נשים בתפקידי לחימה בסיירת מטכ"ל בשנת 2024, המסלול ייפתח ככל שיאותר מספר מספק של חיילות שיעברו בהצלחה את המיון. זאת נוסף על המועמדות שיתקבלו להתנסות ביחידות יהל"ם ו-669 החל מנובמבר 2023.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

• פתיחת התנסות להקמת צוות לוחמות במקצוע חי"ר ניוד, הכוללת התמחות מקצועית של ניוד כוחות ואמצעים – ההתנסות תתבצע במסלול ייעודי שייפתח במסגרת יחידת ניוד הפועלת כיום בחטיבת החי"ר 551, ובכפיפות לאחת מאוגדות החי"ר המתמרנות המובחרות בצה"ל, בכפוף לכך שבתהליך המיון יאותר מספר מספק של לוחמות.

• פתיחת התנסות בהכשרת לוחמות לתפקיד לחימה בשריון מתמרן – במסגרת זו יוכשרו חיילות שיתגייסו לתפקיד לוחמות טנקים בהגנת הגבולות, במסלול הכשרה התואם את דרישות תפקיד השריון המתמרן. ההתנסות תבוצע באופן סדור ושקול, כחלק ממחויבות להחלטות ותהליכים קודמים בצה"ל, כאשר הנושא ימשיך ויבחן על פי נתונים ומסקנות, שיצטברו מיתר ההתנסויות, עד לנקודת הפתיחה. בהתאם לתוצאות ההתנסות יתקבלו ההחלטות.

ההתנסויות השונות יחלו במהלך שנת 2024.

נשים משרתות בצה"ל מאז היווסדו, ותורמות תרומה משמעותית להשגת יעדיו. במשך השנים, התקיימו בצה״ל תהליכים ממושכים להרחבת התפקידים השונים בהם משובצות נשים, ובפרט בתפקידי לחימה, תוך הקפדה על עקרונות פקודת השירות המשותף, ושמירה על צבא העם והשירות מכלל חלקי האוכלוסייה והחברה. כיום 90% מהתפקידים בצה"ל פתוחים בפני נשים, ואלפי חיילות משרתות בתפקידי לחימה מגוונים.

בעקבות עתירות שהוגשו לבג"ץ להרחבת תפקידי הלחימה הפתוחים בפני נשים, נערכו בצה"ל תהליכי בחינה מעמיקים ויסודיים. בהמשך לתהליכים אלה, הוחלט כי הליך המיון של נשים יהיה זהה להליך המיון של גברים, באופן אשר ירחיב את ההזדמנות של נשים להשתתף במיונים לתפקידי הלחימה. כך, נשים יוכלו להתמיין לתפקידי לחימה ללא תנאי סף, בדומה לגברים.

בנוסף, נפתחו התנסויות לשירות לוחמות ביחידה 669 וביחידת יהל"ם. מחזור ראשון של 12 לוחמות מצוי בהתנסות במסלול ביחידת יהל"ם החל ממרץ 2023, ובנובמבר 2023 יגויסו לוחמות נוספות ליחידת יהל"ם. הגיוס הראשון להתנסות ביחידה 669, צפוי להערך בנובמבר 2023.

היוהל"ם לשעבר, חברת הכנסת תא"ל (מיל') שרון ניר הגיבה על פתיחת המיונים לסיירת מטכ"ל לנשים: "מרגש מאד! החלטת צה"ל לפתוח את סיירת מטכ"ל לנשים לוחמות מלמדת על כך שהצבא שואף לשבץ את האדם הנכון במקום הנכון. לאורך השנים, נשים הופכות את צה"ל לחזק ולמקצועי יותר! הגיע העת לפתוח את כל תפקידי הלחימה לנשים על פי מבחן כישורים ויכולות ובכך למצות את מלוא הפוטנציאל האנושי".

חיילות - לוחמות
ארכיון. צילום: דובר צה"ל

Back to top button