בריאותמבזקים

"רעיון הרסני": מדוע האגודה למלחמה בסרטן כועסת על נתב"ג?

לאחר כשלוש שנים בהם היה איסור עישון מוחלט בנמל התעופה בן גוריון, רשות שדות התעופה הודיעה על החזרת פינות העישון לנתב"ג בחודש הקרוב.

ברשות שדות התעופה נימקו את ההחלטה בעלייה הצפויה בנוסעים בתקופת החגים ובאי־ציות לאיסור העישון בלאו הכי שמוביל נוסעים לעשן בתאי השירותים.

האגודה למלחמה בסרטן הגיבה בחריפות להחזרת פינות העישון לנתב"ג. הם מסרו: "מדובר ברעיון הרסני, שיחזיר את החברה הישראלית לשנות החמישים, של עישון בספסל האחורי של האוטובוס או אזור עישון במטוסים שהוכחו כגורמים למחלות לב וסרטן. אנחנו יותר חכמים היום ושואפים לגדל פה דור של ילדים נקיים מעישון פסיבי ואקטיבי. לא למדנו כלום בעשורים האחרונים? בעוד כל מדינות העולם צועדות קדימה בחקיקה למניעת עישון ושדות התעופה המתקדמים, מרחיקים את תאי העישון, ישראל עושה צעד אחורה… וחברות הטבק והניקוטין מתפרנסות על חשבון המתמכרים החדשים".

הם הוסיפו: "מחקרים מדעיים הוכיחו שגם במרחק של מעל תשעה מטרים מאדם מעשן, או במקרה הזה מפינת עישון כולל הימצאות באוויר הפתוח, האדם שאינו מעשן נחשף לעישון וניתן יהיה למצוא בדמו חומרים מסוכנים. מנתוני ארגון הבריאות העולמי עולה כי שיעור התחלואה מסרטן הריאה וממחלות לב בקרב אנשים שאינם מעשנים החיים עם בני זוג מעשנים, גבוה בכ-25% מאנשים שבני זוגם אינם מעשנים. מחקר שנערך ביפן אף הראה כי חשיפה של 30 דקות בלבד לעישון פסיבי גרמה לעלייה משמעותית בסיכון ללקות בהתקף לב. הסיכון לאירוע מוחי עולה ב30%-20%. בנוסף, עישון כפוי ופסיבי בקרב הסובלים מאסתמה עלול לעורר התקף. בטווח הקצר, העישון הכפוי גורם לגירוי בעיניים, לכאב ראש, לבחילה ולסחרחורת. עישון כפוי מסוכן יותר לחולי סרטן ועלול להאיץ צמיחה של גידולים סרטניים על ידי זירוז יצירת כלי דם חדשים בגידול".

עוד כתבו: "ידוע כי תאי העישון אינם אטומים לגמרי והעשן שידלוף לחלל האוויר של אולמות השדה הוא סכנה ממשית לכלל הנוסעים העוברים בנתב"ג, לרבות ילדים. באחריות רשות שדות התעופה לשמור על בריאותם של הנוסעים לרבות הילדים שביניהם, ולא להפוך אותם לשבויים אשר נאלצים לנשום אויר מזוהם, רעיל ומסרטן. יש לגנוז את הרעיון ההרסני ויפה שעה אחת קודם".

עישון - סיגריה - מעשן
אילוסטרציה. צילום: pixabay

קרדיט סרטונים: האגודה למלחמה בסרטן

Back to top button