מבזקיםצרכנות

הדבש שנמכר ב"רמי לוי": ממצאי הבדיקה חשפו מדוע המחיר נמוך

בשעה שהשיח בישראל הולך גובר כנגד יוקר המחייה, במועצת הדבש ניסו להבין הכיצד רשת 'רמי לוי שיווק השקמה' משווקת דבש אותו היא מייבאת לארץ במחיר של 15.90 ש"ח ל- 900 גרם (כ 17.5 ₪ לק"ג), כאשר בישראל מחיר ממוצע לק"ג דבש עומד על 36 ש"ח.

הדבש המיובא שנקנה ברשת רמי לוי והועבר לבדיקה במעבדה בגרמניה- צילום- מועצת הדבש
צילום: מועצת הדבש
חשבונית - הדבש המיובא שנקנה ברשת רמי לוי והועבר לבדיקה במעבדה בגרמניה- צילום- מועצת הדבש
צילום: מועצת הדבש

בשל כך למועצת הדבש, נראה המחיר הנמוך שהציע 'רמי לוי שיווק השקמה', בלתי סביר ביחס לעלות ייצור דבש טהור ובריא, זאת על פי מדד מחירי הדבש ברחבי העולם, והם שלחו את הדבש לבדיקת איכות במעבדה הבינלאומית Intertek בגרמניה.

הדבש המיובא שנקנה ברשת רמי לוי והועבר לבדיקה במעבדה בגרמניה- צילום- מועצת הדבש
צילום: מועצת הדבש
הדבש המיובא - שנקנה ברשת רמי לוי והועבר לבדיקה במעבדה בגרמניה- צילום- מועצת הדבש
צילום: מועצת הדבש

ממצאי בדיקת איכות במעבדת Intertek בגרמניה, לדבש המיובא ע"י 'רמי לוי שיווק השקמה', מראים כי במוצר קיימים מרכיבי פסיקוזה Psicose, סירופ סוכר, אשר אינם עומדים בתקן האירופי- ואינם מהווים דבש טהור.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

נציין כי משרד החקלאות אישר לקראת ראש השנה, ייבוא של 500 טון דבש ללא מכס, למרות שמועצת הדבש דיווחה כי ישנה כמות מספיקה של דבש לחגי תשרי. במכרז לייבוא דבש זכו חמש רשתות קמעונאיות – ויקטורי, רמי לוי, שופרסל, אושר עד ויוחננוף.

כאמור רשת 'רמי לוי שיווק השקמה' שיווקו ראשונים את הדבש המיובא וממצאי הבדיקה הראו כי ישנם במוצר- מרכיבי Psicose-D – (פסיקוזה- אלולוזה, אפימר חד סוכר של פרוקטוז) שהוא – סירופ סוכר.

דבורת הדבש מייצרת גם את הדבש, וגם את התפוח – עיקר חשיבותה של דבורת הדבש הינה בהאבקה (הפרייה) של הגידולים החקלאיים (פירות וירקות). ייצור הדבש הינו מוצר משני, אך מהווה חלק נכבד מפרנסת הדבוראים.

במועצת הדבש מדגישים כי הם אינם נגד ייבוא דבש וזאת בתקופות בהן יש מחסור במוצר, אך מדיניות ייבוא פרועה – תפגע בפרנסת הדבוראים שלא יהיה כדאי להם מבחינה כלכלית להמשיך לעסוק בגידול דבורים.

במועצת הדבש מזהירים כי עם הפסקת גידול דבורים – תופסק פעולת ההאבקה והפרייה של גידולי החקלאות, שמשמעותה, פגיעה אנושה בעתיד ביטחון המזון בישראל.

ייבוא מזון לישראל (בשר, חלב, חמאה, פירות, ירקות, וכו') לא הביא לירידה במחירי המזון לצרכן ולא הוריד את יוקר המחייה! אך גרם לחיסול ענפי חקלאות (כמו השום למשל).

בישראל מאות דבוראים המטפלים בעשרות אלפי כוורות הפזורות באלפי נקודות מרעה צופני ברחבי הארץ כאשר כ- 80,000 משמשות להאבקה, ערך האבקת הדבורים לתל"ג החקלאי בישראל עומד על כ- 4 מיליארד ₪.

צפו בסיכום תוצאות הבדיקות שנעשו בדבש המיובא ע"י 'רמי לוי שיווק השקמה'

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Back to top button