חדשות הארץמבזקים

משבר המזון: נחתם מתווה שנועד להגדיל את המלאי הישראלי בשגרה ובחירום

משלחת ישראלית בהובלת שר החקלאות, חה"כ אבי דיכטר, נמצאת באוזבקיסטן ובאזרבייג'ן שבמערב אסיה. הביקור נועד להעמקת היחסים בין ישראל למדינות, ולקידום פרויקט "Treat The Wheat" – פרויקט לגידול חיטה שנועד להרחיב את אפשרויות ייבוא החיטה, הן בשגרה והן עבור מאגרי החירום של ישראל, בתמורה לשיתוף בידע ובטכנולוגיות מצד ישראל. בנוסף לכך, השר ישתתף בכנס ביטחון המזון של ארגון החקלאות והמזון של האו"ם (FAO), שיתקיים בסמרקנד שבאוזבקיסטן. לביקור זה הצטרפו גם מנכ"ל המשרד, אורן לביא, סמנכ"ל בכיר לסחר ושיתוף פעולה בין-לאומי, יעקב פולג, וכן הנספח החקלאי במוסקבה, ולדימיר שקלאר.

צילום: משרד החקלאות

כזכור, בשל הלחימה בין רוסיה לאוקראינה, בשנת 2022 נוצר משבר חמור באספקת החיטה העולמית, שהוביל לעליית מחירי הסחורות ולחסמי ייבוא גלובאליים. בתקופה זו, משרד החקלאות נאלץ למצוא מקורות ייבוא חיטה אלטרנטיביים בסד זמנים קצר, שכן החיטה משמשת את התעשייה והחקלאות הישראליות ומהווה בסיס חיוני לייצור מזון טרי ומקומי בישראל, ומהווה את מלאי החירום של ישראל. למניעת הישנות של מקרה זה, גורמי המקצוע במשרד החקלאות יזמו את פרויקט "Treat The Wheat": זהו מתווה לחיזוק מאגרי המזון של ישראל לטווח הארוך, בדגש על מלאי החיטה. במשרד החקלאות מסבירים כי זו חובה לאומית לקדם פתרונות ולהגדיל את מקורות הייבוא, בטח על רקע שינויי האקלים ועל רקע מלחמת אוקראינה – רוסיה.

בדרך זו, ישראל תוודא כי ביטחון המזון הלאומי יושפע פחות ממשברים בעולם כדוגמת מלחמות, מגיפות עולמית כדוגמת הקורונה או תופעות אקלימיות לרבות שריפות ושיטפונות. לנוכח זאת, המשלחת הישראלית תיפגש בימים הקרובים עם הדרגים המקצועיים והפוליטיים בשתי המדינות כדי לבחון את יישום הפרויקט בפועל ולדון בדרכי הפעולה האפשריות. בהמשך החודש, תתקיים נסיעה נוספת למערב אסיה של הדרגים המקצועיים במשרד לבחינה אופרטיבית נרחבת יותר של הפרויקט.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן
צילום: משרד החקלאות

ביקור המשלחת החל באוזבקיסטן, שם נפגשה המשלחת עם סגן שר החקלאות, פרופסור אלישר טוראייב. וכן השתתפה בכנס הבינלאומי לביטחון מזון של FAO, שהתקיים בעיר סמרקנד. במסגרת הכנס השר נאם למול כ-70 שרי חקלאות מרחבי העולם. המשלחת נפגשה במסגרת הכנס עם שר החקלאות האוזבקי, עזיז וויטוב. בהמשך נפגשה המשלחת הישראלית עם נשיא אזרבייג'ן, אילהם אלייב, שר החקלאות של אזרבייג'ן, מגנון מאמאדוב, וכן שר הכלכלה האזרי, מיקאיל ג'ברוב. המשלחת אף ביקרה במאגרי החיטה לשעת חירום של אזרבייג'ן, ובשדות חיטה סמוך לבאקו. בנוסף, נפגשה עם נציגים מענף החיטה האזרי.

לישראל יש קשרים דיפלומטיים טובים עם שתי המדינות המוסלמיות, שבשנה האחרונה רק הולכים ומתחזקים. לאחר פתיחת שגרירות אזרבייג'ן בישראל, הגיע שר החקלאות האזרי לשעבר, אינם קארימוב, לביקור בישראל ונפגש עם השר אבי דיכטר לבחינת ייצוא טכנולוגיות ישראליות. בעבר, התקיים שיתוף ידע ישראלי עם אזרבייג'ן בתחומי ניהול התעשייה החקלאית, חקלאות מים וחקלאות אורגנית.

צילום: משרד החקלאות

בין אוזבקיסטן וישראל קיימים יחסים דיפלומטיים חמים ב-30 השנים האחרונות. ישראל מעוניינת לבחון את גידול החיטה באוזבקיסטן בשל היותה המובילה בייצור חיטה באירו-אסיה. שיתופי פעולה קודמים בין ישראל ואוזבקיסטן עסקו בפתרונות לחקלאות באזורים צחיחים, שכן ישראל נחשבת למובילה בידע, בפתרונות ובמחקר שנעשה לייצור מזון בתנאים אקלימיים משתנים. שיתוף הידע נעשה, בין היתר, בכל הנוגע למים לחקלאות, שימור קרקע והגנת הצומח.

צילום: משרד החקלאות

שר החקלאות, חה"כ אבי דיכטר: "כחלק מהחזון שאנחנו מובילים במשרד החקלאות להבטחת ביטחון מזון בשגרה ובחירום, אנחנו מתקדמים היום עוד צעד משמעותי להבטחת תוצרת חקלאית שרובה אינה מיוצרת בארץ (חיטה ועוד). בתקופה זו, של אי וודאות גלובלית – מדינות רבות מעוניינות לקדם איתנו, מתוך אינטרסים משותפים. נמשיך ליצור עוד שותפויות בין מדינת ישראל למדינות אחרות ובכך להבטיח את ביטחון המזון לאזרחי ישראל".

צילום: משרד החקלאות

Back to top button