חדשות הארץמבזקים

דרישת שלום מאילת: הדולפינה המגובננת חזרה למפרץ

הדולפינה, מהמין דולפין מגובנן (Sousa plumbea) נראתה אתמול (שני) שוב במפרץ אילת. בינואר 2020 התקבל בידי חוקרי דלפיס תיעוד ראשון של הדולפינה, שנראתה שוחה במפרץ. הייתה זו התצפית המתועדת הצפונית ביותר בים סוף, והראשונה במפרץ אילת. לדברי דפנה פינגולד מדלפיס, ביולוגית ימית ומרכזת תצפיות יונקים ימיים בים האדום, הדולפין המגובנן נמצא דרך קבע בים האדום, אך אוכלוסייתו הולכת ופוחתת עם הזמן, ומדובר במין המצוי בסכנת הכחדה.

דרישת שלום מאילת: הדולפינה המגובננת חזרה למפרץ
צילום: עמרי עומסי, פקח רשות הטבע והגנים

תצפית זו מתווספת לתצפית מרגשת נוספת שהייתה במפרץ, ביום רביעי האחרון (6.9). בסביבות השעה 9:00 נצפו באזור הדרומי, מול מלון הנסיכה, ארבעה דולפינים מהמין דולפינן אנקולי, בהם שני זכרים שכבר מוכרים לחוקרים ונקבה וגור שלא תועדו עד כה. לדברי ד"ר מיה אלסר מדלפיס, הדולפינן האנקולי (Tursiops aduncus) הוא המין הנפוץ במפרץ אילת.

ביולי האחרון דיווחנו על דולפינן אנקולי צעיר, שנצפה במפרץ אילת במצב גופני ירוד. צוות דלפיס, כמו גם פקחי רשות הטבע והגנים, ניסו להתחקות אחריו, אך נכון לעכשיו הוא עדיין לא אותר. בתקווה שנזכה לראותו שוב בעתיד.

דרישת שלום מאילת: הדולפינה המגובננת חזרה למפרץ
צילום: עמרי עומסי, פקח רשות הטבע והגנים

בדלפיס מזכירים כי דולפין הינו חיית בר. אין להתקרב אליו יתר על המידה, ובטח לא לשחות עמו. יש לשמור מרחק סביר מבעל החיים ולהניח לדולפין לבחור האם להתקרב.

עומרי עומסי פקח יחידה ימית במרחב אילת ברשות הטבע והגנים, אמר: "בעקבות דיווח של אזרח למוקד רשות הטבע והגנים הגעתי ללגונת השלום באילת, זכיתי לתעד פעם נוספת את הדולפינה המגובננת שנצפית באזורנו בשנים האחרונות. בזכות צילומי תקריב של סנפיר הגב, אנו יודעים לומר שמדובר באותה הדולפינה שנצפתה כבר באילת. מין הדולפינן המגובנן נצפה לראשונה באזורנו עם הגעתה של הדולפינה בתחילת השנה בחודש ינואר 2023. מדובר במין של יונק ימי נדיר לאזורנו, כלל היונקים הימיים הינם ערכי טבע מוגנים בישראל ועלינו לכבד את נוכחותם ולעשות כל שביכולתנו לאפשר מרחב טבעי מוגן ובטוח."

צילום: נועם קורטלר

ראיתם יונק ימי? דווחו למוקד רשות הטבע והגנים 3639* ולעמותת דלפיס.

Back to top button