מבזקיםפוליטי / מדיני

"בית המשפט מציב את עצמו מעל הממשלה": שידור חי מהדיון ההיסטורי בבג"ץ

15 שופטי בג"ץ התאספו הבוקר (שלישי) לדיון היסטורי ותקדימי בבית המשפט בנוגע לעתירה הדורשת מהשופטים לפסול חוק יסוד.

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים, יריב לוין: "הדיון שמתקיים היום בבית המשפט העליון, בחוסר סמכות מוחלט, הוא פגיעה אנושה בדמוקרטיה ובמעמד הכנסת. גם נשיאי ושופטי העליון לדורותיהם הסכימו כולם – העם הוא הריבון, ורצונו מתבטא בחוקי היסוד אותם מחוקקת הכנסת. עצם הדיונים באפשרות לפסול חוקי יסוד, שהם ראש הפירמידה החוקית בישראל, ובאפשרות להוציא את ראש הממשלה לנבצרות, הם פגיעה אנושה בשלטון העם."

עוד אמר לוין: "בית המשפט, ששופטיו בוחרים את עצמם בחדרי חדרים ובלי פרוטוקול, מציב את עצמו מעל הממשלה, מעל הכנסת, מעל העם ומעל לחוק. מצב זה מנוגד לחלוטין לדמוקרטיה. משמעותו בית משפט ללא איזונים ובלמים כלל. שליט יחיד. לא עוד שלטון העם. הטענה שבה מצדיק בית המשפט את הדיון בפסילת חוקי יסוד היא שעליו למנוע חוקי יסוד שמנענעים את אמות הספים של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אך מה שבאמת מזעזע את אמות הסיפים של הדמוקרטיה בישראל הוא הדיון שמקיים היום בית המשפט. עד היום, חרף אקטיביזם שיפוטי בעייתי ביותר, היה לפחות בסיס אחד מוסכם – בית המשפט כיבד את חוקי היסוד. זהו הבסיס ששמר על הדמוקרטיה בישראל. האחריות לשמור על הבסיס המשותף הזה מונחת לפתחו של בית המשפט."

שר המשפטים - יריב לוין
ארכיון. צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

יו״ר ועדת החוקה חה״כ שמחה רוטמן: "הגעתי לדיון בבית המשפט העליון בנושא החוק לצמצום עילת הסבירות. בקרוב אשא דברים בפני השופטים."

ח״כ אוהד טל בטוויטר: "עצם הדיון היום ממחיש את עוצמת המשבר- כאשר רשות אחת, בלתי נבחרת, שלא נותנת דין וחשבון לאף אחד היא הקובעת את גבולות כוחה אז אין איזונים ואין בלמים, אין דמוקרטיה ואין משמעות להכרעת העם. אחי מתנגדי הרפורמה, מי שנותרה בו מעט יושרה חייב להודות שזו הסכנה האמיתית והכי מוחשית לאובדן הדמוקרטיה ולמשבר שטרם היה כמותו. תתנגדו."

ראש האופוזיציה יאיר לפיד בפוסט בפייסבוק: "בג"ץ לא ידון הבוקר בחוק יסוד. כל הויכוח על השאלה "האם מותר לבג"ץ לפסול חוקי יסוד" לא תקף במקרה הזה. זה לא חוק יסוד. זה אפילו לא דומה לחוק יסוד. 11 שנה אני חבר כנסת. הייתי ראש ממשלה ושר, אני אפילו בנו של שר משפטים לשעבר. אני יודע איך נראה חוק יסוד, אני יודע איך מחוקקים אותו. "התיקון לחוק יסוד השפיטה" שעולה היום לדיון בבג"ץ הוא לא חוק יסוד. הוא מסמך חסר אחריות שמישהו כתב עליו "חוק יסוד" ומאז הם דורשים שיתייחסו אליו כמו אל כתבי הקודש. בג"ץ ידון הבוקר בחוק שהוא הצעה פרטית עקומה ובריונית של שמחה רוטמן, שלא עברה בכלל בממשלה, שנוהלה בהליך אלים, חפוז, רשלני, צעקני, נטול בלמים, שבינו לבין חקיקה של חוקי יסוד אין שום קשר. על החקיקה הזו לא שווה ללכת למריבה לאומית. מי שרוצה שיתייחסו לחוקי יסוד בחרדת קודש, שיתחיל בלחוקק אותם כמו שצריך."

ח"כ יאיר לפיד
ארכיון. צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"בג"ץ לא צריך להכנס למהות החוק. הוא צריך רק להגיד לממשלה: "את רוצה שלא נדון בחוקי יסוד? אז תחוקקי אותם כמו שצריך'." יש לחוקי יסוד פרוצדורה. יש איזה מינימום של כבוד שמגיע לתהליך. המינימום הזה לא התקיים. אפילו לא קרוב. אם זה היה חוק יסוד אמיתי, הייתי בבעיה. היה לי קשה הרבה יותר עם השאלה "האם אתה חושב שבג"ץ יכול לדון בחוקי יסוד?" הייתי צריך לענות תשובה ארוכה, מורכבת, הנוגעת ליסודות השיטה הישראלית, למתח המובנה בין הרשויות, לשאלה מהי בדיוק "מדינה יהודית דמוקרטית". החוק הזה חוסך לי את הבעיה. הוא לא קשור לויכוח. הוא לא באמת חוק יסוד." הוסיף לפיד.

בית המשפט העליון - בג"ץ - בג"צ
ארכיון. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית
Back to top button