כלכלהמבזקים

"אתם לא יכולים להשתלט על כל המדינה": דיון סוער בוועדת הכלכלה

בוועדת הכלכלה של הכנסת התקיים היום (שלישי) דיון בהשתתפות חברי כנסת וגורמי מקצוע, שעסק ביוזמת שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מירי רגב לאפשר ביצוע מבחני רישוי שנתיים במוסכים מורשים במטרה להפחית את העומסים ולקצר את זמני ההמתנה.

את עמדת משרד התחבורה ייצג מר אבנר פלור ראש מנהל תשתיות במשרד התחבורה שהביא את עמדת השרה רגב והדרגים המקצועיים בפני המשתתפים בועדה.

פלור אמר בוועדה כי משרד התחבורה בוחן מעת לעת את דרישותיו וכחלק מהמדיניות שיפור השרות לאזרח של השרה רגב, הונחו הדרגים המקצועיים במשרד לבחון בצורה יסודית – על מנת ליישם מהלך שקיים במדינות רבות ברחבי אירופה ובארה"ב – במטרה להביא לשיפור ולהנגשת השירות והמקצועיות. ״יצוין כי במדינות מסוימות אין צורך כלל בהליך רישוי״ אמר פלור.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן
מהדיון בוועדת הכלכלה

בועדה הוצג הנתון כי כיום במדינת ישראל קיימים כ-70 מכונים מורשים עבור הציבור הרחב, האמורים לספק שירות לכארבעה מליון רכבים.

במצב הקיים, חלק גדול מהרכבים מגיעים למוסך להכנה לפני הטסט כאשר המטרה שבה-בעת יוכל בעל הרכב לבצע במקום גם את הטסט. משרד התחבורה נערך בימים אלה, לקביעת קריטריונים ברורים ותנאי סף למוסך, על מנת שיוכל לקיים טסטים שנתיים.

במענה לשאלת חברי הכנסת, במטרה למנוע ניגודי עניינים, במתוה שיוצג, ציין פלור כי ההליך עצמו יהיה ברובו ממוחשב, ויספק ציון כמעט אוטומטי על פי הקריטריונים הבטיחותיים שיקבעו גורמי המקצוע המוסמכים במשרד התחבורה. מה גם, שבמצב הקיים כיום ברכבים החדשים, המערכת ברכב מדווחת על כל פגם, תקלה או בלאי.

פלור הוסיף כי במדינת ישראל ישנם כבר כיום חמישה מוסכים שמוסמכים לבצע גם את הליך הטסט לרכב ועד היום לא הגיעה כנגדם שום תלונה על הכשלה מכווונת, מה גם שבעידן הרשתות החברתיות, במידה ויתרחש כזה מקרה, הוא יחשף ויתפשט במהירות מה שיסב נזק לבעל המוסך.

מהדיון בוועדת הכלכלה

כמו כן אמרו נציגי משרד התחבורה כי המשרד יפעיל חדרי בקרה ופיקוח שיוכלו לעקוב בזמן אמת אחר ההליך שיתבצע במוסכים המורשים. בנוסף, תתוקן החקיקה כך שתוטל ענישה חמורה כגון שלילת רשיון ועיצומים כספיים על בעלי מוסכים שיפעלו שלא כדין.

פלור הוסיף כי לכשההליך יצא לפועל, הוא ילווה בקמפיין הסברה מסיבי, שיסביר לאזרחים כי התיקון יכול להתבצע בכל מוסך בו יבחרו, וכי הרפורמה עשויה להביא לתוספת של מאות מוסכים חדשים.

יו"ר ועדת הכלכלה תקף בדיון את איגוד מכוני הרישוי ואמר: "אתם לא יכולים להשתלט על כל המדינה, לא יתכן שיהיה רק 67 מכונים בישראל, אתם עושים הכל שלא יהיו עוד מכונים משיקולים עסקיים. לא אתן יד לכך שהמצב הזה ימשך".

שרת התחבורה מירי רגב: ״אני מודה ליו״ר ועדת הכלכלה דוד ביטן, שתמך ברפורמה אותה אני מובילה לטובת הציבור. פתיחת השוק לתחרות תביא להגברת השירות, הזמינות ותאפשר לאזרחי ישראל לבצע את מבחן הרישוי במינימום זמן״

Back to top button