חדשות הארץמבזקים

לאור אירועי האלימות: נשיא המדינה ביקר במנזר 'סטלה מאריס'

נשיא המדינה, יצחק הרצוג, ביקר הבוקר (רביעי) במנזר 'סטלה מאריס' שבעיר חיפה. על רקע האירועים לאחרונה במנזר בפרט וכנגד בתי תפילה ואנשי דת נוצריים כלל, נפגש הנשיא במנזר לצד המפכ״ל רב-ניצב יעקב שבתאי, ואב המנזר, האב ג׳ין גוזף ברגרה עם נציגי הנהגת הדת הנוצרית: תיאופילוס השלישי, הפטריארך היווני של ירושלים, פיירבטיסטה פיצבאלה, הפטריארך הליטיני של ירושלים, ארכיבישוף אריסתארכוס, מזכ״ל הפטריארכיה היוונית, הבישוף רפיק נהרה, הסגן הפריארכלי בישראל, האב אליאס אל-עבד, מזכ״ל הפטריארכיה היוונית-קתולית, הארכיבישוף חוסאם נעום, ראש הכנסייה האנגליקנית בארץ ומונסיניור נתאלה אלבינו, מזכ״ל שגרירות הוותיקן.

הנשיא הדגיש בפני הנוכחים: "בחודשים האחרונים אנחנו רואים תופעות חמורות מאוד כלפי העדות הנוצריות בארץ הקודש. אחינו ואחיותינו, אזרחים נוצרים שמרגישים מותקפים במקומות התפילה, בבתי העלמין, ברחוב. אני רואה את התופעה הזאת בצורה חמורה ביותר, זה בלתי מתקבל על הדעת בשום פנים ואופן. צריך לעקור את התופעה הזאת משורש, ואני מודה מאוד למשטרת ישראל ולגורמי האכיפה שלקחו את הנושא הזה ברצינות. גם כאן, קהילה שלווה, יפיפיה, בת מאות שנים – אסור בשום פנים ואופן שהיא תרגיש מאוימת. עלינו לכבד את בני כל הדתות, לכך התחייבנו משחר קיומנו. זהו הציווי הבסיסי ביותר של ׳ואהבת לרעתך כמוך׳".

הנשיא הוסיף ואמר: ״אני מגיע לכאן בשמה של כל מדינת ישראל והעם בישראל להתחייב, ולשוב להתחייב להגנה מלאה על חופש הדת והפולחן במדינת ישראל. התחייבות שנתנו משחר קיומנו ואנחנו מקפידים עליה קלה כחמורה יחד עם גורמי האכיפה במטרה להבטיח שהשקט והשלווה במקום הזה ובכל הכנסיות ובכל אתרי הקדושה של העדות הנוצריות במדינת ישראל, בארץ הקודש, ישמרו כפי שהיה מימים ימימה. אנחנו מחויבים לסיפור של העדות הנוצריות בארץ הקודש, סיפור מיוחד ונדיר ששמו יצא בכל רחבי תבל ומעניין את העולם כולו, מעורר רגשות בעולם כולו, ולא בכדי, כי כאן בארץ הקודש יצאו שלושת הדתות המונותאיסטיות הגדולות ועלינו לעשות הכול כדי שהחיים המשותפים ימשכו ביחד. עלינו להבטיח שהאווירה הקדושה והשקטה תשוב למקום הזה, ואם רוצים לנהל דיון היסטורי או תיאולוגי שאנחנו שואבים כולנו מהתנ״ך הקדוש, בוודאי שאפשר לעשות את זה אבל באווירה אחרת״.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

מדברי המפכ״ל, רב-ניצב יעקב שבתאי: ״משטרת ישראל מבצעת פעילות יצירתית על מנת למגר את כל התופעות שמשפיעות על תחושת הבטחון של כולנו. אנחנו פה על מנת לתת לכם את תחושת הביטחון וכל סיוע שידרש. במסגרת שיתוף הפעולה בין כל הגורמים אנחנו ננסה לחבר בין הניצים במקומות בהם יש קונפליקט, ובמקביל נפעל לתת את הצד האופרטיבי של תחושת הביטחון אם זה באבטחה, שמירה וטיפול בבעיות העולות״.

מדברי אב המנזר, האב ג׳ין גוזף ברגרה: ״רוצה להודות למשטרת ישראל, המפכ״ל, ראש העיר ולכל מי שהביע תמיכה לא רק במילים אלא גם בפעולה מאוד ברורה כנגד כל התופעות האלה, בשם כל העדות הנוצריות כאן בארץ. אנחנו צריכים לעבוד יחד כדי לעודד את הדו שיח בנינו, את הסולידריות בנינו ואת האחווה בנינו, כי אנחנו שייכים לאותה מדינה וחיים באותם המקומות. אנחנו רוצים לחיות יחד בשלווה ובשלום. תודה על שיתוף הפעולה והתמיכה. כולנו בני אותו אל״.

מנזר סטלה מאריס נחשב למסדר העולמי של המסדר הכרמליטי, והוא אחד מהמסדרים החשובים בכנסייה הקתולית. את הנשיא ליווה אב המנזר, האב ג'ין גוזף ברגרה, אשר הציג בפניו את נציגי המנזר ועשייתם.

נשיא המדינה - סטלה מאריס - מנזר - חיפה
צילום: קובי גדעון, לע״מ
נשיא המדינה - סטלה מאריס - מנזר - חיפה
צילום: קובי גדעון, לע״מ
נשיא המדינה - סטלה מאריס - מנזר - חיפה
צילום: קובי גדעון, לע״מ
נשיא המדינה - סטלה מאריס - מנזר - חיפה
צילום: קובי גדעון, לע״מ
נשיא המדינה - סטלה מאריס - מנזר - חיפה
צילום: קובי גדעון, לע״מ

Back to top button