כלכלהמבזקים

חברת דירוג האשראי דואגת מהמצב בישראל, נתניהו מנסה להרגיע

חברת דירוג האשראי מודי'ס פרסמה היום (שלישי) דו"ח על מדינת ישראל וציינה בו כי המשך המצב החברתי והפוליטי בו שרויה המדינה עלול להביא לסיכון כלכלי.

מראש הממשלה ושר האוצר נמסר בתגובה: "זאת תגובה רגעית, כשהאבק יתפזר יתברר שכלכלת ישראל חזקה מאוד. התעשיות הביטחוניות מפוצצות בהזמנות, תעשיית הגז מגדילה את הייצוא לאירופה ו-7 חברות מתמודדות בימים אלה על מכרזים לחיפוש גז בישראל בהשקעה של מיליארדים, אינטל מתכננת את ההשקעה הגדולה ביותר שלה מחוץ לארה״ב ותשקיע 25 מיליארד דולר בישראל, אנבידיה בונה מחשב על בישראל, ואנחנו מקדמים בינה מלאכותית, סייבר וייצור שבבים בישראל, שוק התעסוקה מהודק, הצמיחה עולה והאינפלציה נבלמת, הרגולציה מוסרת ותחרות השוק החופשי גוברת. כלכלת ישראל מבוססת על יסודות איתנים והיא תמשיך לצמוח תחת הנהגה מנוסה שמובילה מדיניות כלכלית אחראית."

בנימין נתניהו - בצלאל סמוטריץ'
ארכיון. צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, התייחס לדוח: "הערב קיבלנו הוכחה נוספת למחיר שגובה המשבר בישראל, לא רק בהיבט החברתי אלא גם בהיבט הכלכלי. ההערות החמורות של סוכנות הדירוג הן תמרור אזהרה בוהק לכל מי שהתעלם עד כה מהצורך בהשגת הסכמה רחבה לגבי הרפורמה. כבר היום, למרות מדיניות אחראית של בנק ישראל, המדינה שלנו משלמת הרבה יותר כדי לממן את החוב שלה. מדובר במיליארדים שהממשלה מסיטה לתשלומי ריבית במקום להשקיע אותם בחינוך, בבריאות וברווחה. המשך חקיקה ללא הסכמה יתדלק את האינפלציה ואת היחלשות השקל, והתוצאה היא שהרבה יותר ישראלים יתקשו לסגור את החודש. אני קורא לראש הממשלה ולשר האוצר להתעשת, לגלות אחריות ולעצור מיד את הפגיעה בכלכלה. ההסתדרות בראשותי תמשיך להוביל את מאמצי התיווך לטובת המשק בפרט ועם ישראל בכלל".

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, בתגובה לדו״ח מוד׳יס: ״איך אמרה שרה נתניהו- ״נעבור לחוץ לארץ, שהמדינה הזאת תישרף״. ‏אז נתניהו- שורף.״

ח״כ נעמה לזימי בתגובה לאזהרת מודי'ס: ״נתניהו וסמוטריץ’ ידעו שהאזהרות החמורות האלה יגיעו. הם ידעו שהם מסכנים עשרות מיליארדי דולרים בהשקעות פוטנציאליות בישראל. הם ידעו שהם הבטיחו דבר אחד לחברות דירוג האשראי וידעו כשהם הפרו אותה. בפעם הבאה שחברות הייטק לא יצליחו לגייס משקיעים, או כשיגיע גל הפיטורים הבא – האשמה כולה מונחת על ידי הממשלה. וכן, אנחנו צריכים להיות מודאגים מאבדן הכנסות המדינה, ולא פחות מהפגיעה בפנסיה ובחסכונות שלנו. לצערי, הציבור לא מטומטם אבל הציבור הוא זה שמשלם".

בנק - בנקאי - כסף - הלוואה - השקעה
אילוסטרציה. צילום: freepik
Back to top button