בריאותמבזקים

תקדים היסטורי עבור היישובים הדרוזים בכרמל, בגליל ובגולן

בשבוע שעבר נחנכה ניידת טיפול נמרץ של מגן דוד אדום, רביעית במספר, עבור היישובים הדרוזים בישראל, בתרומת הקרן לידידות ואגודת ידידי מד"א בישראל בעלות של כמיליון דולר. הניידת החדשה נחנכה בטקס מיוחד בתחנת מד"א במסעדה במעמד מנהל תחום החירום והמיעוטים בקרן לידידות מר ספואן מריח, ראש מועצת עין קיניא מר ואיל מוגרבי, ראש מועצת מסעדה ד״ר מתי אבני, סמנכ"ל המבצעים במד"א גיל מושקוביץ, מנהל מרחב ירדן במד"א אורן אביטן, מנכ"לית אגודת ידידי מד"א בישראל אורלי אריאל ובכירים נוספים.

יישובים דרוזים - רפואת חירום
צילום: אלירן אביטל

ניידת הטיפול נמרץ במסעדה, מצטרפת לעוד 3 ניידות לטיפול נמרץ של מד"א בתרומת הקרן לידידות שנמסרו בשנתיים האחרונות, לג'וליס, בית ג'אן ודליית אל כרמל – כאשר האחרונה נחנכה רק לפני שבועות אחדים. הניידות משרתות גם את היישובים הסמוכים, חורפיש, פקיעין, ג'וליס, ירכא, אבו סנאן, וכן את משתמשי הכבישים באזור. הניידות שנמסרו מהוות תקדים היסטורי ובשורה חשובה ומשמעותית ליישובי העדה הדרוזית, והן כבר מוכיחות את חשיבותן הקריטית בקיצור זמני התגובה ושיפור המענה הרפואי.

מאז נמסרה הניידת הראשונה לטיפול נמרץ בישובים הדרוזיים בחודש יולי 2021 – נקראו הניידות לטפל בכ-2,460 אירועי חירום רפואיים והצילו את חייהם של רבים. בסיוע הניידות החדשות שנתרמו על ידי הקרן לידידות באמצעות אגודת ידידי מד״א בישראל, טיפלו צוותי מד״א ב-1,996 אירועי לב, מחלות נשימתיות, אירועים מוחיים והתעלפויות, 150 תאונות דרכים, 16 יולדות פונו לבתי החולים ואירועי חירום נוספים.

יישובים דרוזים - רפואת חירום - אמבולנס מד"א
צילום: אלירן אביטל

בתחנות מד"א במסעדה, בדליית אל כרמל, בבית ג'אן ובג'וליס פועלים עשרות עובדים ומתנדבים, פראמדיקים, חובשים, ובני נוער מגישי עזרה ראשונה ובאמצעות הניידות מספקים מענה רפואי מתקדם ליישובים הדרוזים, מקצרים את זמני התגובה ומשפרים את המענה הרפואי הקיים. בעתיד הקרוב יוכשרו עוד מבני היישובים להתנדב ולהציל חיים בניידות הטיפול הנמרץ שנתרמו ע"י הקרן לידידות.

״לפני חודש כשהייתי בבית נפלתי וקיבלתי דום לב.״ מספר עיסאם שופי (63), תושב מג'דל שמס, ״צוות מד״א מהתחנה פה בכפר הגיעו אלי והצילו לי את החיים באמצעות מכות חשמל והעבירו אותי עם מסוק של מד"א לבית החולים. קיבלתי דום לב ועכשיו אני עומד על הרגליים ברוך השם. מי שהגיעו לטפל בי אלה צוותי מד״א ממג׳דל שמס וממסעדה. אני רוצה למסור לכם תודה רבה, הצלתם את החיים שלי ועשיתם עבודה מדהימה – אני מצדיע לכם. סיפרו לי שהייתי כמעט גמור, בזכותכם שהגעתם ראשונים אליי תוך כמה דק – אני בחיים היום.״

יישובים דרוזים - רפואת חירום - אמבולנס מד"א
צילום: אלירן אביטל

מנהל תחום החרום והמיעוטים בקרן לידידות, ספואן מריח: "הניידת הרביעית שנמסרה היום לתחנת מד"א במסעדה מהווה סיומו של מהלך היסטורי, בשיתוף מד"א, שמטרתו בראש ובראשונה הצלת חיים. הניידת מצטרפת לשלושת הניידות שנמסרו לכרמל, לגליל ולרמת הגולן ושכבר הספיקו להציל חיי אדם רבים ומוכיחות מידי יום כמה הן הכרחיות. אני גאה ביכולתה של הקרן לצמצם פערים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית ומודה לתורמים שלנו מכל העולם שבזכותם הקרן מצליחה במשימתה לסייע לאזרחי ישראל.".

ראש המועצה המקומית מסעדה, ד״ר מתי אבני: "אנחנו מודים למד״א ולקרן לידידיות בקידום הצעד החשוב הזה, למען תושבי מסעדה והיישובים הסמוכים. המועצה המקומית מסעדה רואה לנגד עיניה הצלת חיים במעלה הראשונה. הניידת החדשה היא תרומה חשובה מאין כמותה שתסייע לחובשים ולפראדמיקים בתחנת מד״א במסעדה להציל חיים״.

מנכ"לית אגודת ידידי מד"א בישראל, אורלי אריאל: "היום השלמנו את פריסת הניידות מדלית אל כרמל בכרמל ועד למסעדה בצפון רמת הגולן – מהלך היסטורי של הקרן לידידות בשיתוף מד״א במטרה לשפר משמעותית את הרפואה הטרום אשפוזית במגזר הדרוזי. במסגרת המשך שיתוף הפעולה אישרה הקרן לידידות הכשרה של מעל 100 חובשים חדשים מהיישובים במגזר לטובת הגדלת כוח האדם בתחנות. כעת למגן דוד אדום יש את היכולת להעניק שירות מתקדם באמצעות מימון הניידות לטיפול נמרץ וההפעלה שלהן – ובכך להציל חיים. "

מנהל מרחב ירדן במד״א אורן אביטן: ״אני מודה לקרן לידידות על שיתוף הפעולה החשוב למען תושבי האזור. הניידת החדשה תסייע לצוותי מד״א במרחב ירדן לתת מענה מהיר ומתקדם ובכך להעניק טיפול רפואי באופן המקצועי ביותר ליישובים המרוחקים״.

יישובים דרוזים - רפואת חירום - אמבולנס מד"א
צילום: אלירן אביטל

סמנכ״ל מבצעים במד״א, גיל מושקוביץ: ״אנחנו שמחים להשלים היום את פריסת הניידות לטיפול נמרץ של מד״א ביישובים הדרוזים בסיוע הקרן לידידות ואגודת ידידי מד״א בישראל. שדרוג השירות הרפואי של מד״א בפריפריה יקצר את זמני התגובה, וישפר את תפקוד שרשרת ההצלה שמתחילה ברגע הטיפול, דרך הגעת המסוק במקרה של צורך בפינוי מוסק ועד להגעת המטופל לבית החולים״.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "שיתוף הפעולה ארוך השנים עם הקרן לידידות מסייע לחזק את חוסנו של מגן דוד אדום לטובת ביטחון ובריאות תושבי מדינת ישראל ע"י סיוע בהרחבת הפריסה של ניידות לטיפול נמרץ בצפון הארץ והצבת מאות מכשירי מפעם (דפיברילטור) במקומות ציבורים. הניידת לטיפול נמרץ שחנכנו היום מצטרפת לניידות טיפול נמרץ שכבר פועלות באזור, מסייעות לקצר את זמני ההגעה של צוותי מד"א ומאפשרות לפאראמדיקים שלנו להעניק מגוון רחב יותר של טיפולים למצבי חירום מורכבים ומסובכים למען אזרחי מדינת ישראל".

יישובים דרוזים - רפואת חירום - אמבולנס מד"א
צילום: אלירן אביטל
Back to top button