מבזקיםפוליטי / מדיני

'ממצאים חדשים' התגלו על אסון צור הראשון בשנת 1982 – ועדת חקירה תוקם

בהמשך לפרסום מיום 17/11/2022 על הקמת צוות בדיקה משותף לשב״כ, צה״ל ומשטרת ישראל לבחינת הסיבות שגרמו לאסון צור הראשון ב-11 בנובמבר 1982- הוקם ב-11/12/2022 צוות בדיקה, אשר בחן את כלל המידע הקיים אודות האירוע לצד איסוף מידע חדש. לצוות הבדיקה הוגדרה מטרה לבחון האם יש מקום להמליץ להקים ועדת חקירה צה״לית משלימה.

הצוות נוהל ע״י ראש אגף בשב״כ (מקביל לדרגת אלוף בצה״ל) ובשילוב גורמי מקצוע מתחומי המודיעין, הטכנולוגיה, החבלה, מורשת/היסטוריה, המשפט ועוד. הצוות שכלל גורמים רלוונטים מצה״ל, שב״כ ומשטרת ישראל, פעל מספר חודשים, ולאחר עבודה מאומצת הגיש את ממצאי העבודה ואת המלצתו בפני הרמטכ״ל.

המלצת הצוות שהוגשה ושאומצה ע״י ראשי הארגונים, הינה לפתוח ועדת חקירה רשמית משותפת של צה״ל, שב״כ, ומשטרת ישראל, זאת לאור ממצאים מחדשים, שלא עמדו בפני ועדת זורע והפרקליט הצבאי הראשי באותה עת, המחזקים את האפשרות שקריסת המבנה נגרמה כתוצאה מפיגוע חבלני.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

בראש ועדת החקירה המשלימה שתמונה ע״י הרמטכ״ל ובשיתוף עם ר׳ השב״כ והמפכ״ל, יעמוד אלוף (במיל׳) אמיר אבולעפיה, והיא תבחן את ממצאי צוות הבדיקה וחומרים נוספים, על מנת לגבש עמדה סופית בנושא.

באסון צור נהרגו 76 אנשי כוחות הביטחון, ביניהם חיילי צה״ל, שוטרי משמר הגבול, ואנשי שב״כ וכן 15 מקומיים שהיו עצורים במקום. נפצעו באירוע נוספים ששהו בבניין. המשפחות השכולות של נופלי האסון, נכי ופצועי כוחות הביטחון שנפצעו באירוע, עודכנו על הקמת הוועדה.

מצה"ל נמסר: "צה״ל שב״כ ומשטרת ישראל משתתפים בצערן של המשפחות השכולות ויעשו כל שביכולתם כדי לברר את נסיבות האירוע, כחלק ממחויבותם לנופלים ולמשפחותיהם."

אילוסטרציה. צילום: דובר צה"ל

Back to top button