כלכלהמבזקים

רפורמת הייבוא: טוב לאירופה טוב לישראל – "מהלך שישבור את הגיאובלוק"

לפני זמן קצר (חמישי) הסתיימה ישיבת ועדת השרים לענייני יוקר המחייה בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו. בישיבה הציג שר הכלכלה ניר ברקת את החוק החדש שגיבש יחד עם הדרג המקצועי במשרד הכלכלה לפתיחת שערי הייבוא לישראל: "חוק יבוא חופשי לישראל" – מה שטוב ומותר באירופה טוב ומותר לישראל.

לפי החוק החדש של ברקת ניתן יהיה לייבא לישראל מוצרים המורשים למכירה באירופה אירופאי ללא צורך בתקן ישראלי. בנוסף, יבוטלו הרגולציות המיותרות בכניסה לישראל לכל המוצרים שייבואו בהתאם לרגולציה האירופית, כך שהמוצרים יוכלו להכנס ישירות למדפים בסופרים. לצד זאת, יופעל מערך פיקוח שיבצע בדיקות של המוצרים על המדפים, כדי לוודא את איכות המוצרים. כך יבואן שיעבור על החוק – ייענש בצורה קשה ביותר.

לאחר הצגת הקשיים והחסמים המתעוררים בתהליך הייבוא אותם הציג נציג מנכ״ל קארפור ישראל, הציג שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ הצעה לצעדים ראשונים במאבק ביוקר המחיה ובהורדת חסמי ייבוא. על-פי הצעת השר תוך 45 יום תובא לאישור ועדת השרים החלטת ממשלה הכוללת עקרונות לחוק שפותר את בעיות היבוא על בסיס ״מה שטוב לאירופה טוב לישראל״ גם בייבוא ישיר וגם בייבוא מקביל. בתוך כך, יכלל מסלול ירוק לייבוא על בסיס העיקרון הנ"ל בתחומי משרד הבריאות מזון ותמרוקים, במשרד החקלאות במזון, בתחום משרד הכלכלה בתקינה ובתחום משרד האנרגיה מוצרי חשמל.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

העקרונות שילוו את החלטת הממשלה ואת החוק הן: כל מוצר שמשווק באירופה יכנס לישראל. הכניסה לישראל תהיה על בסיס הצהרה למכס וללא בדיקות נוספות. חריגה לעיקרון זה יהיו באישור רה"מ ושר האוצר בלבד. כל זאת יעשה תוך בחינת הצורך לאיחוד הסמכויות לצורך קידום החוק במשרד הכלכלה.

שר הכלכלה ניר ברקת: ״החוק החדש שאנחנו מביאים ׳מה שטוב לאירופה – טוב לישראל׳, יפתח את השערים של ישראל לייבוא מאירופה ויכניס תחרות אמיתית שתוריד מחירים. במשך עשרות שנים סובל השוק הישראלי ממונופוליזם וחוסר תחרות שנגרמים בין היתר בשל תקנים ישראלים מומצאים שלא מאפשרים תחרות בייבוא. הדבר הזה נגמר. החוק החדש ׳מה שטוב לאירופה – טוב לישראל׳ יאפשר להכניס לישראל בלי שום עיכוב את כל המוצרים שניתן למצוא בסופרים באירופה ויפתח את השוק לתחרות. המדיניות שלי היא להלחם מלחמת חורמה במונופולים ובכשלי השוק – ולהכניס כמה שיותר תחרות שתפתחית מחירים. החוק הזה מצטרף לחוק שקובע קנס של 100 מיליון ש״ח למי שיפגע בייבוא המקביל. יחד מדובר במהלך שישבור את הגיאובלוק ממנו סבל השוק הישראלי ויאפשר תחרות. אני מודה לראש הממשלה נתניהו על ההובלה החשובה והגיבוי שהוא נותן לנו במהלכים שיכניסו תחרות ויורידו את המחירים״.

ניר ברקת
ארכיון. צילום: סיון פרג

שר האוצר בצלאל סמוטריץ': "הכלים החשובים ביותר למלחמה ביוקר המחיה הם הורדת הרגולציה ופתיחת השוק לייבוא. הצעד הזה הוא צעד ראשון ומשמעותי ביותר הנוגע בליבת הכלכלה הישראלית. תוצאות המהלך החשוב הזה יורגשו בכל כיס במדינת ישראל. משמעות הרגולציה היא ניהול סיכונים ואין סיבה שניהול הסיכונים שטוב לאירופה לא יהיה טוב אצלנו. מדובר במדיניות שנקבעת על ידי הממשלה והגיע הזמן שלאחר עשור שבו ישראל מנסה ולא מצליחה, הממשלה תחליט על ניהול סיכונים גמיש יותר שהדגש בו והמטרה שלו היא הורדת יוקר המחיה."

בצלאל סמוטריץ' - שר האוצר
ארכיון. צילום: ניב מוסמן, לע"מ

Back to top button