מבזקיםפוליטי / מדיני

בן גביר: "רק במשטרים שאינם דמוקרטים ניתנת עצמאות למנגנוני הבטחון"

עורך הדין נדב העצני הגיש היום (חמישי) את תגובת השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לעתירות לבג"צ נגד התיקון לפקודת המשטרה שקידם השר.

בתגובה נכתב: "הבסיס לכוח העצום שניתן לזרועות הביטחון השונות, בכלל זה למשטרה, הוא העובדה שאלו פועלות מכוח המדינה ובשמה. כך, ההצדקה הדמוקרטית להפעלת כוח כופה על אזרחים נובעת מהפעלתו בידי המדינה – 'כשליחתה של הקהילה הפוליטית, שאחרת יישמט הבסיס לקיומו'. […] רק במשטרים שאינם דמוקרטים ניתנת עצמאות למשטרה, לצבא, למנגנוני הבטחון ולעומדים בראשם. עצמאות זו, אי הכפיפות למרות המוחלטת של נבחרי העם, היא סממן מובהק של מדינות ומשטרים אפלים. משטרים בהם מוקנים לזרועות הבטחון השונות במדינה חיות ושיקול דעת משל עצמם, שלא תחת מרות נציגי העם, מי שנבחרו על ידי הציבור ומשקפים את רצונו".

השר בן גביר תקף את העותרים: "ממניעים זרים ועל מנת להשיג מטרות פסולות של פגיעה ביכולת הממשלה והשר הנוכחי לפעול על פי המנדט שקיבלו מרוב הבוחרים, הם מנסים להפוך את הפירמידה הדמוקרטית על ראשה. עושים ככל יכולתם על מנת למנוע מנציגי העם להשליט את מרותם. כך, רוממות הדמוקרטיה, השיטה והמשטר בקולמוסם של העותרים, אולם בליבם פוליטיקה קטנה, מטעה ומסלפת".

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

העצני השווה בין הסמכויות הרחבות של צה"ל וכפיפותה לשר הביטחון, לזו של המשטרה והכפיפות לשר הממונה והביא שורה של דוגמאות לבעייתיות במערכת היחסים בין השר ומפכ"לי המשטרה בשנים האחרונות וחוסר הכפיפות. העצני כתב שמטרת התיקון הוא כדי "לייצר ודאות ויציבות בפעילות בתחום ביטחון הפנים. ולחזק את אמון הציבור במשטרה".

איתמר בן גביר
ארכיון. צילום: עוצמה יהודית

Back to top button