מבזקיםמשפטי/פלילי

האחות מקיבוץ רביבים ביצעה "היימליך" בתינוקת – וכך הצילה את חייה

אחות מרפאת כללית בקיבוץ רביבים הצילה חיי תינוקת כבת שנה וחצי מהיישוב הסמוך ביר הדאג', כאשר אבחנה נכון את הגורם למצוקתה וביצעה בה תרגיל היימליך באמבולנס, בדרכם לבית החולים.

בשעות הערב ביום חמישי האחרון הגיעו לחניית המרפאה בקיבוץ רביבים שני צעירים מהכפר הסמוך ביר הדאג' כשברכבם תינוקת כבת שנה וחצי מחוסרת הכרה והם צופרים בחוזקה לעזרה.

מרפאת כללית  - רביבים
צילום: מנשה לוי

המרפאה הייתה כבר סגורה. אולם למזלם נכחה במקום עובדת הניקיון אשר התקשרה מיד למנהלת הסיעוד גב' אורלי דמרי. אורלי חשה למקום, ויחד עם עוברי אורך נוספים שהגיעו למקום ניסו לסייע והחלו בהנשמה, הזעיקו למקום אמבולנס של מד"א וגורמי רפואה נוספים.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

אורלי מספרת "הגעתי למקום והבחנתי בתינוקת שהיא מחרחרת בכבדות, עם כיחלון ורפויה. העלינו אותה לאמבולנס ותוך כדי נסיעה, החלנו במתן חמצן תוך תשאול המלווים שהביאו אותה על מחלות רקע כדי להבין את הסיבה להפסקת הנשימה. היינו בדרכנו לפגוש אמבולנס טיפול נמרץ. אחד הצעירים שהביאו את התינוקת היה נסער מאוד ולא הפסיק להתפלל כשהוא בטוח ש"היא כבר איננה". בקשתי ממנו שיתקשר לאימה של התינוקת.

הוא התקשר לאמה של התינוקת כדי לברר את סיבת החנק ואורלי שהאזינה זיהתה בשיחה את המילה תפוח. היא שאלה אם היא אכלה תפוח, כשהאם ענתה בחיוב, החלה אורלי מיד בביצוע תמרון היימליך, בתוך זמן קצר נפלטה חתיכת פרי מפיה של התינוקת, היא השתעלה והחלה לבכות כשהיא חוזרת לנשום. "כשהתינוקת המקסימה התחלה לבכות ולנשום, נשמתי לרווחה יחד איתה, אנחנו רואות הרבה מקרים אבל כשמדובר בילדים זה נוגע ללב".

הילדה פונתה לבית החולים כשהיא נושמת בכוחות עצמה ושוחררה כבר למחרת, כשהיא בטוב. אורלי דמרי הצילה למעשה את חייה. רק אתמול פורסם כי ילד בן 6 מאשדוד אושפז במצב קשה מאוד לאחר שנחנק מסוכריית ג'לי ביום שבת האחרון כשהוא מונשם ומורדם. לפי נתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים, בחמש השנים האחרונות (2023-2018) מתו 50 ילדים כתוצאה מחנק, 64% מהם מתחת לגיל ארבע. לפני כשלושה שבועות נקבע מותה של פעוטה בת שנתיים שנחנקה מסוכריות גומי.

חנק הוא גורם התמותה השלישי אצל פעוטות לפי נתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים, ילדים מתחת לגיל חמש נמצאים בסיכון מוגבר לחנק מכיוון שקנה הנשימה שלהם צר מאוד ועלול להיחסם בקלות, הם אינם יודעים ללעוס היטב את המזון ונוטים לשאוף או לבלוע אותו בשלמותו. ולכן מזהירים בארגון שלא לתת לילדים מתחת לגיל חמש מאכלים מסוכנים כמו סוכריות, פופקורן ופיצוחים ולהיזהר ממזונות בחתיכות גדולות או שניתן לנגוס מהם חתיכות גדולות כגון פירות, נקניקיות.

Back to top button
רוצה לקבל התראות על עדכונים חדשים? הירשמו לעדכונים באתר ותהיו תמיד מעודכנים בכל מה שקורה. לא כרגע כן אשמח