טכנולוגיהמבזקים

מי הזיז את הלוויין שלי?

אסטרוסקייל, מובילת השוק בשירות לוויינים וקיימות מסלולית ארוכת טווח ומומנטוס, חברת חלל מסחרית אמריקנית, המציעה שירותי תחבורה מסלולית ותשתית בחלל, ישתפו פעולה כדי להציע לנאס"א פתרון בר קיימא, במסגרתו יועבר טלסקופ החלל האבל ממקומו הנוכחי בחלל למיקום חדש, שינוקה קודם לכן מפסולת חללית שיכולה לאיים בעתיד על שלומו.

טלסקופ החלל האבל, שסיפק תצפיות על כוכבי הלכת, ערפיליות וסיפק לאנושות תמונות מעומק החלל, הוא לוויין שחג סביב כדור הארץ במסלול נמוך, בגובה של כ-589 ק"מ מעל פני הקרקע. הוא שוגר ב-1990 והוצב במסלולו במשימה של מעבורת החלל דיסקברי, כפרויקט משותף של נאס"א וסוכנות החלל האירופית ונחשב לאחד הכלים האסטרונומיים החשובים ביותר בהיסטוריה. לאורך השנים הוא טופל על ידי צוותים של מעבורות החלל לצורך תיקונים. משימת השירות האחרונה אליו לצרכי תחזוקה שוגרה ב-2009.‏

צילום: באדיבות נאסא

לדברי אופיר עזריאל, מנכ"ל אסטרוסקייל ישראל, ההצעה מביאה פתרון מסחרי להארכת חייו של נכס עולמי חשוב זה – ללא סיכון לבני אדם. ״אנו מדברים על שיגור של לוויין שירות קטן למסלול נמוך. ברגע שהוא יגיע למסלול, תכנס לפעולה הטכנולוגיה של אסטרוסקייל. היא תסייע בקיום מפגש בטוח ולכידה רובוטית של הטלסקופ. לאחר ההצמדות תבוצע סדרה של תמרונים כדי להעלות את האבל ב-50 ק"מ גבוה יותר ממיקומו הנוכחי. לאחר השלמת ׳מעבר הדירה׳, המערכת של אסטרסקייל תנקה ותסיר מהשטח בו ישייט האבל, כל פסולת חלל שיכולה לאיים עליו״.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן
אופיר עזריאל. צילום: עמי ארליך

"הצורך של האבל בתגבור מחודש, הוא קריאת השכמה חשובה שמדגימה היטב מדוע תעשיית החלל זקוקה לתשתית דינמית ומגיבה בחלל ", אמר רון לופז, נשיא ומנהל אסטרוסקייל ארה״ב. ״ההתקדמות שהשגנו בשנים האחרונות ביכולות של אספקת שירות בחלל מאפשרת לנו לנהל בצורה חדשה את ההשקעות שלנו בחלל; זה הבסיס שעליו נבנה עידן החלל החדש. מה שהצענו לנאס"א הן אפשרויות שלא היו זמינות במהלך חמש משימות השירות הקודמות שיצאו להאבל והן ממנפות את מיטב השירות בחלל לטובת המשך הפעלה בטוחה עוד שנים קדימה״.

״אפילו בגיל 33, האבל מסוגל לחלוטין להמשיך במשימתו הכל כך חשובה״, אמר ג'ון רוד, מנכ"ל מומנטוס והצביע על היציבות המסלולית שלו כנקודת הכשל שראויה לטיפול. ״יש לנו כיום שלושה לווייני שירות בחלל ויחד עם היכולות של אסטרוסקייל בהתקרבות לגופים נעים בחלל וההצמדות אליהם, נוכל לתמוך במשימה הגדולה הזו. אנו מציעים לנאס"א דרך חסכונית ביותר ואפשרות להמשיך ולנצל את השקעת המיליארדים שכבר הושקעו במיזם, תוך שימוש בטכנולוגיית שירות רובוטיות חדשות בחלל".

Back to top button