כלכלהמבזקים

על הכוונת של שר הכלכלה – חברת קוקה קולה: "אזרחי ישראל הם לא פרה חולבת"

משרד הכלכלה והתעשייה שלח היום (שני) לניר לוינגר, מנכ״ל החברה המרכזית למשקאות קלים בע״מ (קוקה קולה ישראל), הודעה על כוונה להכניס את מוצריה לפיקוח ודרישה לקבלת נתונים שיחשפו מדוע מחירי קוקה קולה בישראל הם מהגבוהים ביותר בעולם.

שר הכלכלה והתעשייה ניר ברקת: ״המונופולים בישראל התרגלו להעלות מחירים מבלי להניד עפעף. הדבר היחיד שמנחה אותם הוא רווח מונופוליסטי על גבו של הצרכן הישראלי. משרד הכלכלה בהנהגתי יפעל בכל הכלים העומדים לרשותנו כדי לא לאפשר עליות מחירים מופרזות ולא מוצדקות – שמקשות על החיים של אזרחי ישראל. חברת קוקה קולה ישראל מעלה מחירים שלא בצדק, על אף ירידת מחירי התשומות בעולם ולמרות ביטול המס על משקאות ממותקים. נגמרו הימים בהם אזרחי ישראל ישלמו הרבה יותר מיתר העולם, רק בגלל שאפשר לגבות מהם בלי גבול וללא בקרה. אזרחי ישראל הם לא פרה חולבת של אף אחד ובכוונתנו לשים סוף לחגיגה על גבם״.

ד״ר יונתן בצלאל, ראש אגף תקציבים והמפקח על המחירים במשרד הכלכלה והתעשייה שלח את ההודעה לחברה מתוקף סמכותו בהתאם לסעיפים 6 ו-31 לחוק פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, תשנ"ו-1996. ״חברתכם מהווה בעל מונופולין בשוק משקאות הקולה (הרגיל והדיאטטי), בהתאם להכרזת הממונה על התחרות מיום 10.5.1998 ובידה מונופולין בשוק משקאות הקולה האמורים״, כתב ד״ר בצלאל לחברת קוקה קולה ישראל."

״מן המידע שבידינו מסתמן כי מחירי מוצרי הקולה העיקריים אותם אתם מייצרים ומשווקים הינם היקרים בקטגוריה. בבדיקה השוואתית לשווקים בעולם, ישנן אינדיקציות לכך שמוצרי הקולה בישראל הם מהיקרים בעולם. לאחרונה, בסמיכות לביטול המיסוי על משקאות ממותקים, הודיעה חברתכם על כוונתה לייקר את מחירי מוצריכם בשיעור ניכר, באופן שעשוי להשפיע על תחום המשקאות בישראל בכללותו״. וסיף.

עוד אמר: ״לאור האמור ובהתאם לסעיף 6 לחוק פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, תשנ"ו-1996 ( להלן- "חוק הפיקוח") ולסמכותי לפי סעיף 31(א) לחוק הפיקוח, על מנת לבחון את הצורך בפיקוח על מחירי מוצריכם ורמת הפיקוח, ככל שתידרש, הנכם נדרשים להעביר לנו בתוך 21 ימים ממועד מכתבנו זה את הנתונים ואת המסמכים הבאים: א. דוחות כספיים מבוקרים של חברתכם לשנים 2018-2021. ב. דו״חות כספיים לשנת 2022. ג. מאזני בוחן מותאמים לדוחות הכספיים לשנים 2018-2022״.

עוד דרש המפקח על המחירים במשרד הכלכלה והתעשייה כי חברת קוקה קולה ישראל תחשוף כמויות ייצור וכמויות מכר מוצרי הקולה בישראל, מרכיבי המוצר והכמויות פר מוצר, עלויות אריזה והובלה, הרווח התפעולי המיוחס למגזר משקאות הקולה בחברתכם לשנים 2018 עד 2022 ונתונים נוספים.

פנייה לחברה המרכזית למשקאות_1.5.2023
קוקה קולה - משאית
אילוסטרציה. צילום: חדשות מבזק לייב
Back to top button