מבזקיםתאונות עבודה

הלב נקרע: הגיע לסיומו אסון קריסת העגורן, ניר דקל ז"ל יובא הערב למנוחות

אירוע קריסת העגורן בתחנת הכוח רוטנברג באשקלון יגיע הערב (ראשון) לסיומו לאחר 48 ימים מאז התרחש, עם הבאתו למנוחות של עובד חברת החשמל ניר דקל ז"ל שנהרג באסון.

הלווייתו של ניר ז"ל תחל בשעה 17:00 בבית העלמין בקיבוץ אור הנר שבמועצה האזורית שער הנגב.

האירוע הטרגי התרחש בערב ה-13 במרץ לפני חצות, כאשר נפגע מזח הפחם בתחנת הכוח רוטנברג באשקלון בעקבות מזג אוויר חריג ורוחות עזות שהביאו לקריסת העגורן. על העגורן שקרס היו ניר דקל מפעיל העגורן ונפתלי אדרי גמלאי חברת החשמל. צוותי חברת החשמל, כוחות ההצלה, משטרה וחיל הים הוזעקו מיד לזירת האירוע והחלו בחיפושים קדחתניים לאיתור השניים. בהמשך הצטרפו לסייע בטיפול באירוע יחידות נוספות כמו זק"א, חברת "מגנוס" המתמחה באיתור וחילוץ נעדרים, 669 ומאות מתנדבים.

"בשל מזג אוויר חריג ורוחות עזות, נפגע מזח הפחם בתחנת הכוח רוטנברג באשקלון, כשאחד העגורנים קרס ויש חשש לנפגעים. צוותי חברת החשמל, כוחות ההצלה, משטרה וחיל הים נמצאים במקום. חברת החשמל תקים צוות שיתחקר את האירוע. עדכון מהאירוע של קריסת העגורן במזח תחנת הכוח רוטנברג שבאשקלון: צוותי חברת החשמל, יחד עם כוחות של יחידת 669, משטרת ישראל וחיל הים, ממשיכים לפעול על מנת לאתר שני נעדרים." נכתב בהודעת חברת החשמל עם תחילת האירוע.

בהודעת המשטרה נמסר: "כוחות משטרה בהם יחידת השיטור הימי, הוזעקו לפני זמן קצר למזח דרומית לעיר אשקלון בעקבות קריסה של עגורן, כשתוצאה מכך נותק הקשר עם 2 בני אדם שככל הנראה נמצאים במים. השוטרים יחד עם כוחות הצלה וחרום נוספים, מבצעים פעולות ומאמצים לאתר את הנעדרים."

אסון קריסת העגורן בתחנת הכוח רוטנברג אשקלון
בליל האירוע. צילום: דוברות המשטרה
אסון קריסת העגורן בתחנת הכוח רוטנברג אשקלון
צילום: יוסי וייס, חברת החשמל
אסון קריסת העגורן בתחנת הכוח רוטנברג אשקלון
צילום: יוסי וייס, חברת החשמל
אסון קריסת העגורן בתחנת הכוח רוטנברג אשקלון
צילום: יוסי וייס, חברת החשמל
אסון קריסת העגורן בתחנת הכוח רוטנברג אשקלון
צילום: יוסי וייס, חברת החשמל
צילום: יוסי וייס, חברת החשמל

יום למחרת, הודיעה חברת החשמל כי גופתו של נפתלי אדרי אותרה בחוף "באר שבע" באשדוד. "הבוקר התגלתה גופתו של נפתלי אדרי, גמלאי חברת החשמל, בחוף אשדוד. אדרי הוא אחד משני הנעדרים שנפגעו בעקבות קריסת העגורן במזח תחנת הכוח רוטנברג שבאשקלון. חברת החשמל שולחת את תנחומיה למשפחה ומשתתפת בצערם העמוק." נמסר בהודעתה.

נפתלי אדרי ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

החיפושים נמשכו שבועות ארוכים אחר ניר דקל שנעדר לאחר קריסת העגורן.

בהודעת המועצה אזורית שער הנגב נמסר עם היוודע על היעדרותו: "ניר דקל (54), נשוי ואב לשלושה ילדים, נעדר מאז ליל יום שני. ניר, תושב קיבוץ אור הנר, עבד על עגורן בעת שקרס לים. קהילת שער הנגב בהובלת משפחתו, מנהלת בימים האחרונים חפ"ק חיפושים לאורך כל חופי ישראל."

המשפחה מסרה בימים הראשונים לאחר האירוע: "אנחנו זוכים לתמיכה רחבה ממאות מתנדבים שמגיעים לחופים רגלית ובנוסף עם רכבים, רחפנים וציוד מקצועי, לסרוק את החופים והים. השטח רחב והזרמים בים משתנים כל הזמן. אנחנו צריכים עוד מתנדבים שיגיעו לסייע. אנחנו קוראים לכל מי שיכול להגיע לחופים ולחפש, כל דבר קטן יכול לעזור. בנוסף אנחנו יושבים בחפ"ק שהוקם ברחבת חוף דלילה שבאשקלון. מי שרוצה אפשר להצטרף לקבוצות הוואטסאפ על מנת להשתבץ בחיפושים לאורך החופים. לא נדרש ידע או ציוד, ניתן לסרוק בכל מקום, גם בקרבת הבית, לאורך רצועת החוף. נשמח לעוד מתנדבים שיגיעו במהלך הסופ"ש. תודה לכל מי שנענה לקריאה עד כה".

לאחר 40 ימים של חיפושים, חופית אשתו של ניר, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה פוסט קורע לב: "אני פונה אליכם לעזרה, למעלה מחודש וחצי משפחתי ואני נמצאים במצב בלתי נסבל של חוסר וודאות. החל מיום התאונה אנחנו מהלכים על חבל דק עם חברת חשמל, מצד אחד תלויים בהם לגמרי בהתקדמות במציאתו של ניר ומצד שני מתוסכלים מאוד מקצב החיפושים האיטי עד מאוד. מצד אחד מנסים לסמוך על מנהלי חברת חשמל שאומרים שעושים הכל על מנת למצוא את ניר ומצד שני לגלות שהמטרות שלנו לא תמיד חופפות, המטרה שלנו היא אחת ויחידה למצוא את ניר כמה שיותר מהר. בשורה התחתונה חודש וחצי עבר ועדיין אין תוצאות למשפחה שלנו וניר עדיין לכוד שם תחת העגורן."

"אני לא חזרתי ולא יכולה לחזור לשגרה וכך גם האחים שלו, אימו נמצאת כל יום בחפ"ק בחוף דלילה, מסתכלת אל הים ומקווה שבנה ישוב אליה, הבן שלנו ניצן, קצין בצה"ל, מפקד מחלקת טנקים, נקרע בין הרצון שלו לחזור למחלקה שלו ולחיילים שלו בצבא לבין הטרגדיה הזו שפקדה את המשפחה שלנו, והרצון לתמוך בי ובשתי אחיותיו הקטנות. חוסר הוודאות כל יום מכרסם אותנו משתק את המשפחה שלנו אנחנו לא מצליחים לתפקד פשוט לא מצליחים." כתבה בכאב.

ניר דקל ז"ל
ניר דקל ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

חופית הוסיפה כי "ניר סמך על חברת חשמל בכל ליבו והיה בטוח שזה אחד מהמקומות הכי בטוחים לעבוד בהם, מקום מסודר שדואג לעובדים ולבטיחותם, ודווקא שם קרה אסון כזה, וישנן סיבות רבות למחדל הזה. לכל אורך הדרך התייעצנו עם גורמים מקצועיים ומוסמכים והבנו שניתן היה להתקדם מהר יותר ולהביא לנו את ניר הביתה. נשבר לנו הלב פעמיים, פעם ראשונה כשהבנו שאיבדנו את ניר שיצא לעבודה כמו בכל יום, ומצא עצמו בתאונה קשה שלא קרתה אף פעם בעולם ושלא היתה אמורה לקרות כלל, ובפעם השנייה שחברת החשמל מתנהלת בעצלתיים. לכל אורך הדרך שיתפנו פעולה, נתנו רעיונות, הבאנו רובוטים שצללו תחת למים וכמובן אלפי מתנדבים שחיפשו לאורך החופים."

"כרגע מפעילה חברת חשמל מערך מתנדבים שמחפש לאורך החופים אך באמת אין לכך שום תכלית מכיוון שהעבודות מתחת למים בפירוק העגורן, שם ניר נמצא, עדיין לא החלו ולא יתחילו כנראה גם בשבועיים הקרובים. בכל אסון שקורה בעולם מדינת ישראל הראשונה להתנדב, לחלץ והכל ללא תמורה כספית, וכאן באסון שלי, כמה מאות מטרים מחוף אשקלון, בתוך ישראל לא משקיעים את כל הכח ואת כל המשאבים." ציינה.

"אני מבקשת משר הביטחון יואב גלנט שיעזור לנו, לצה"ל בוודאי יש יחידות מיוחדות המתמחות בצלילות וחיפושים תחת המים, תנו לנו להרגיש שעושים את הכל בשביל למצוא את ניר. אני מבקשת את עזרתכם גם בידע המקצועי הרחב שלכם, וגם להמשיך ולהשאיר את ניר מעל המים, אל תתנו לו להישאר שם, זה לא מגיע לו ולא מגיע לנו, אנחנו מחכים לו, מחכים לו כדי להיפרד, להתאבל ולתת לו את הכבוד האחרון המגיע לו, כמו לכל אדם אחר. מול הכח שלכם לחברת החשמל יהיה יותר קשה לתת תשובות לשאלות קשות שאנחנו שואלים אבל לא זוכים אף פעם לתשובה מספקת, היינו סבלנים מספיק, מכילים מספיק, שקטים מספיק. הספיק לנו! ניר מחכה שם, בתוך הים המתחמם, המלא דגים, המזוהם משמן ופחם שנפלו לתוכו. ניר נעדר כרגע אבל עוד יכול להימצא, אל תיתנו לו להעלם לגמרי." כתבה בעצב רב.

ניר דקל ז"ל. צילום: חברת החשמל

למחרת, יום שני האחרון 24/04, הודיעה חברת החשמל כי גופתו של ניר נמצאה. "המאמצים האינטנסיביים של חברת החשמל לאיתורו של ניר דקל, עובד החברה שנעדר מאז קריסת העגורן במזח תחנת הכוח רוטנברג, ב- 13 במרץ, הופעלו במלאם, כאשר מזג האוויר ותנאי הים אפשרו זאת. בצהריי היום, אותרה כנראה גופתו של ניר דקל מתחת להריסות העגורן שקרס למים. הפעולות הכרוכות בחילוצו מורכבות ביותר. חברת החשמל, על כל עובדיה, מבכה את מותו של ניר דקל ומתאבלת יחד עם משפחתו. איתורו של ניר מסיים תקופה ממושכת של אי ודאות, מתח נפשי וחוסר מרגוע של המשפחה ושל חברת החשמל." נכתב בהודעת חברת החשמל.

מפקד תחנת משטרת אשקלון, סנ"צ מאיר חכמון: "מיום החיפושים הראשון, הגדרנו באופן ברור שאנחנו, יחד עם חברת החשמל וכלל גופי ההצלה, נעשה כל שביכולתנו ולא נעצור, עד לאיתור אחרון הנעדרים באסון הקשה והטרגי הזה. לאחר מספר שבועות של חיפושים אינטנסיביים, ובהירתמות יוצאת דופן גם של גופים אזרחיים, הצלחנו לאתר גופת אדם כשהיא לכודה בין ההריסות, ואנחנו עושים את כל המאמצים לחלצה בהקדם האפשרי, על מנת שנוכל לסיים את מלאכת הזיהוי הסופית."

אסון קריסת העגורן בתחנת הכוח רוטנברג אשקלון
צילום: דוברות המשטרה
צילום: דוברות המשטרה

גופתו של ניר ז"ל נשלחה למכון הלאומי לרפואה משפטית ביום שישי האחרון (28/04/2023) התקלה הודעת זק"א על כך שזוהתה גופתו באופן סופי. "במכון הלאומי לרפואה משפטית, זוהתה באופן סופי גופתו של ניר דקל ז"ל. ניר דקל, תושב קיבוץ אור הנר, הוא העובד שהפעיל את העגורן שקרס במזח של תחנת הכוח רוטנברג באשקלון וגופתו נמצאה ביום שני לאחר חמשה שבועות. טרם נקבע מועד ההלוויה."

אופיר ליבשטיין, ראש המועצה האזורית שער הנגב מסר: "לאחר חודש וחצי של אי-ודאות, ניר דקל אותר, ואני מקווה שבקרוב מאוד יובא למנוחת עולמים באור הנר. בשעה הזו אני, יחד עם כל קהילת שער הנגב, מחבקים את פנינה, חופית, הילדים וכל בני המשפחה."

צילום: דוברות זק"א תל אביב

היום כאמור מגיע לסיומו האירוע הטרגי בו מצאו את מותם ניר דקל ונפתלי אדרי ז"ל. ניר בן 55 במותו יובא הערב בשעה 17:00 למנוחות בבית העלמין בקיבוץ אור הנר שבצפון הנגב.

ניר ז"ל הותיר אחריו את אשתו חופית, שלושת ילדיהם ניצן אגם ותמר בני 24, 17 ו-15, אימו פנינה ואחיו איתמר ליאור ויוני.

אסון קריסת העגורן בתחנת הכוח רוטנברג אשקלון

מפלג פל"ס (המפלג לחקירת תאונות עבודה) ביחידת להב 433 ממשיך בחקירת נסיבות התאונה הקטלנית.

הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה מסרה כי מתחילת השנה 28 עובדים נהרגו בתאונות עבודה, מהם 8 בענף התעשייה. מדובר בעלייה של כ-25% בכלל התאונות ועלייה של 50% בתאונות בענף התעשייה, לעומת פרק הזמן המקביל אשתקד.

יהי זכרם של ניר דקל ונפתלי אדרי ברוך.

Back to top button