מבזקיםפוליטי / מדיני

ליברמן 'משיב אש' לסמוטריץ': "תפסיקו ליילל – תסיקו מסקנות ותתפטרו"

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו ושר האוצר לשעבר, ח״כ אביגדור ליברמן, הגיב לפני זמן קצר (חמישי) לדבריו של שר האוצר, בצלאל סמוטריץ' בנוגע להתייקרות מחירי החלב ועל כך שהאשים אותו בעליית המחירים.

בפתח דבריו תקף ליברמן את סמוטריץ': "אפס ניהול, אפס לקיחת אחריות, אפס מקצועיות. כשנכנסתי לתפקידי כשר האוצר, ירשתי את הכלכלה הישראלית במצב קשה מאוד, אחרי ניהול לא אחראי ופופוליסטי של פיזור כסף מהמסוק לטובת הישגים פוליטיים. הגירעון עמד על 10.1% והאבטלה הייתה 9.2%. כשעזבתי את התפקיד, השארתי בקופת המדינה לראשונה מזה שנים רבות עודף של כעשרה מיליארד שקלים והאבטלה צומצמה ל4.1%. סיימנו את שנת 2022 עם נתונים מקרו כלכליים בין הטובים בעולם. למרות המשבר הכלכלי העולמי, האינפלציה בישראל הייתה מתונה ביחס לשאר המדינות המפותחות ורק בשתי מדינות אחרות האינפלציה הייתה נמוכה יותר. סיימנו בתחתית הדירוג מבין מדינות ה-OECD בעליות מחירי המזון, כלומר העליות אצלנו היו נמוכות מברוב המדינות. בנוסף סיימנו במקום אחד לפני אחרון בעליות מחירי האנרגיה, כך שגם במקרה זה העליות המחירים אצלנו היו מהנמוכות במדינות ה-OECD."

"האקונומיסט דירג את כלכלת ישראל במקום ה-4 בעולם. בסוף שנת 2022 כלכלת ישראל זכתה לשבחים מגורמים מקצועיים בכל רחבי העולם, בהם הבנק העולמי, קרן המטבע, ארגון ה-OECD, חברות דירוג אשראי ועוד. בשונה מהממשלה הנוכחית, אנחנו לא נאלצנו להפעיל את ראש הממשלה ונשיא המדינה שיתחננו לחברת דירוג האשראי שלא יורידו את תחזית דירוג האשראי של ישראל. בשונה מהממשלה הנוכחית, שמשקיעה מיליארדים ביצירת עוד פערים בחברה הישראלית ומממנת מכספי המסים של הציבור שעובד את קידום הבורות והעוני בקרב אזרחי ישראל ומחזירה אותנו שנים אחורה, אנחנו עבדנו למען הציבור והכלכלה הישראלית, קידמנו רפורמות מרחיקות והובלנו מספר מהלכים מרחיקי לכת לצמצום הפערים בחברה הישראלית, דברים ששנים ארוכות לא קודמו. רפורמות שהטיבו עם אזרחי ישראל והיוו צעדים ראשונים וקריטיים להורדת יוקר המחיה בישראל, ביניהם רפורמה בחקלאות, תכנית ״מכס אפס״, מתן נק׳ זיכוי למשפחות עובדות, הפרטת נמלים ועוד." הוסיף ליברמן.

לסיום, אמר: "צעדים לצמצום פערים כגון קידום תכנית לשילוב לימודי ליבה בקרב תלמידי המגזר החרדי, הגדלת מענקים לניצולי השואה, הגדלת קצבת השלמת ההכנסה לזכאים, הגדלת דמי הקיום של חיילים ב-50% ועוד. בחודשים האחרונים באוצר עבדתי יחד עם גורמי המקצוע על תקציב נוסף, לשנים 2023-2024, תקציב עטור רפורמות שאמורות היו להוריד את יוקר המחיה והיו אמורות לקדם את מדינת ישראל קדימה וכך לשמור על כלכלת ישראל מהחזקות בעולם. תקציב שכלל השקעה בבינה מלאכותית, בקידום ההייטק, המדע ועוד. לא התעסקנו במשחקי האשמות, לא הרמנו ידיים, והשקענו שעות על גבי שעות למען קידום הכלכלה הישראלית ולמען אזרחי ישראל. הגיע הזמן שממשלת ישראל הנוכחית ושר האוצר סמוטריץ׳ יפסיקו ליילל, לקטר, ולהאשים את כל העולם בכשלונות שלהם. תסיקו מסקנות ותתפטרו. לאזרחי ישראל מגיעה הנהגה אמיתית, אחראית ולא פופוליסטית."

אביגדור ליברמן
ארכיון. צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ
Back to top button