בריאותמבזקים
מספר צפיות גבוהה

בן 16 מאושפז במצב קשה עם קריסת ריאות לאחר שימוש בסיגריות אלקטרוניות

נער בן 16 מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ לב במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית, במצב קשה לאחר שימוש בסיגריות אלקטרוניות. הנער הועבר למרכז שניידר מבית החולים קפלן, במצב של קריסת ריאות. מבירור רפואי מקיף שערכו בבית החולים קפלן עלה כי מצבו של הנער נגרם, ככל הנראה, כתוצאה מעישון של סיגריות אלקטרוניות.

הנער נמצא כעת ביחידה לטיפול נמרץ לב שהוא בהכרה, אך כאמור מחובר לאקמו. אמו של הנער מסרה כי היא מבקשת להתפלל לשלומו ומייחלת לכך שיתאושש ויחזור לעצמו, ומבקשת מכל ההורים להיות עירניים לנושא ולאסור על ילדיהם להשתמש בסיגריות אלקטרוניות, כדי שלא להגיע למצב הנוראי בו הם נמצאים כרגע.

לדברי פרופ' עובדי דגן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב: "הנער התקבל ליחידה לטיפול נמרץ לב במצב קשה מאד כשריאותיו אינן מתפקדות, והוא זקוק לתמיכה מלאה של מכשיר אקמו. אנו מטפלים בו ומקווים מאד לשיפור במצבו בימים הקרובים. הנזק שנגרם, ככל הנראה, מעישון של הסיגריות האלקטרוניות הוא נזק עצום. אנו קוראים לכל ההורים, מנעו את המקרה הבא".

ד"ר חבצלת ירדן בילבסקי, מומחית בפרמקולוגיה קלינית וטוקסיקולוגיה במרכז שניידר מוסיפה כי "סיגריות אלקטרוניות עלולות לגרום נזק חמור אף יותר מסיגריות רגילות. בספרות הרפואית קיימים דיווחים רבים על מחלת ריאות משנית לשימוש יתר בסיגריות אלקטרוניות, עד כדי קריסת הריאות. בחלק מהמקרים חומרי המילוי נרקחים באופן עצמאי עם חומרים מסוכנים שונים, מה שמעלה את הסיכון לנזקים חמורים עוד יותר, ובמקרה הזה – לקריסת ריאות של נער בן 16. אני קוראת לבני הנוער ולהורים להיות עירניים וממליצה להתרחק מסיגריות אלקטרוניות ובוודאי לא להשתמש בחומרים מסוכנים שנרקחים עצמאית."

מהאגודה למלחמה בסרטן נמסר בתגובה: "ראשית אנו מאחלים החלמה מהירה לנער, שולחים חיבוק חם להוריו. מדובר בתופעה מסוכנת שהולכת ומתפשטת בקרב הילדים והנוער בישראל וחיוני שההורים ידעו עליה ויהיו מודעים לנזקים הבריאותיים שעלולים להיגרם לילדיהם. סיגריות אלקטרוניות הן מוצר מסוכן וממכר. בכל שבוע מצטברות עוד עדויות מדעיות על הקשר בין סיגריות אלקטרוניות וסיכונים בריאותיים משמעותיים ובמיוחד בקרב בני נוער אשר פגיעים במיוחד, שכן המוח ממשיך להתפתח עד גיל 25 לפחות. מדובר במוצר חדש יחסית ולכן טרם נחשפו כל הנזקים הבריאותיים אך כבר אנו יודעים כי שימוש בסיגריות אלקטרוניות מגביר סיכון להפרעות קשב וריכוז, לכאבי ראש, מיגרנות, אימפולסיביות, חוסר איזון רגשי, לדיכאון וחרדה, כמו גם, מגביר סיכון לאין אונות, להזדקנות מוקדמת של המוח ולאסתמה במתבגרים. כבר נמצא קשר בין סיגריות אלקטרוניות להתקפי לב, שבץ מוחי ויתר לחץ דם. למרות שחברות הסיגריות האלקטרוניות מתאמצות למכור תדמית של סיגריות נקיות ללא עשן וללא סרטן – מדובר בפייק ניוז, שכן מחקרים מעודכנים גם הצביעו על שינויים גנטיים המזוהים עם התפתחות גידולים סרטניים בחלל הפה, בריאות ובשלפוחית השתן בקרב המשתמשים״.

בן 16 מאושפז במצב קשה עם קריסת ריאות לאחר שימוש בסיגריות אלקטרוניות
צילום: דוברות שניידר

13 תגובות

  1. זה יכול ליקרות רק עים שמים שמן קנביס זה כן שנים שמוכרים סיגריות ושום דבר לא קרה

  2. Kobi Digmi לצערי זאת המציאות, זו סיבת הפטירה לפי הרופאים בתל השומר

  3. ליאת אלואי מעניין שקריסת ריאות נגרמת על ידי אדים נקיים ובסיגריה יש עשן וזפת שלא גורמים לקריסת ריאות.

  4. אבא שלי נפטר מקריסת ריאות לאחר שימוש של 8 שנים בסיגריה אלקטרונית. עצוב מאוד שלא מזהירים …כל הטיפולים כשלו, תוך חודש נפטר למרות כל המאמצים …

  5. Levitan Vika אסור לגעת בהם, אני מעשן אלקטרונית 14 שנים ואף פעם לא נגעתי במה שמוכרים בקיוסקים, כול התגובות שהאלקטרונית מסוכן יותר מסיגריה לכאורה נטענים על ידי מומחים שהמחקרים שלהם ממומנים מכספי חברות הסיגריות.

  6. Kobi Digmi יש מצב שזה גם האלה שמוכרים בקיוסקים עם סופר אייס 🤷🏻‍♀️

  7. כנראה שהנער השתמש בחומרים נוספים, בניסיון של 14 שנים עם אלקטרונית מצאתי שכול הנזקים שפורסמו הם תוצאה של הוספת חומרים אסורים לנוזל.

Back to top button