חדשות הארץמבזקים

ההסכם עם פולין: כניעה או חזרה למסלול?

המסעות לפולין יחודשו. המשבר שהביא להפסקת המסעות של תלמידי תיכון ממדינת ישראל לפולין תם, כאשר הסכם חדש נחתם עם הפולנים, לפיו יחזרו המסעות, ורשימת האתרים האפשריים בהם יוכלו התלמידים לבקר גדלה. לאחר החתימה על ההסכם התעוררה 'סערה' בעקבות הכנסת מקומות שנויים במחלוקת לרשימת האתרים בהם יהיה ניתן לבקר.

ממשרד החינוך נמסר: "בעקבות פרסום שקרי בנושא של עיתון הארץ לפיו תלמידי ישראל ״יחויבו לבקר באתר המתעד פשעים שעשו הגרמנים בפולנים״, משרד החינוך מבהיר כי אין כל חובה לבקר באתרים מהסוג הזה כפי שטען עיתון הארץ הבוקר – מדובר בפייק מוחלט. לאור המשבר שנוצר בתקופת הממשלה הקודמת, עמלו אנשי המקצוע על מציאת פתרון מוסכם לחידוש המסעות לפולין. במהלך יצירת התכנית המחודשת למסעות, הסתמכו הצוותים על האתרים בהם ביקרו המשלחות בשנים קודמות כשהרציונל הינו להשאיר את אופיין של המשלחות, כפי שהיה בעבר."

עוד מסרו במשרד החינוך: "במסגרת המסעות יעסקו התכנים בהנחלת זכרון השואה, בהשמדת העם היהודי ובמאורעות היסטוריים בתקופת השואה, בדומה לשנים הקודמות של המסע החשוב. לבתי הספר ישנה מחוייבות לבקר באתר אחד מתוך רשימת אתרים ארוכה של אתרים. רשימה זו מורכבת מאתרים היסטורים רבים שהיו כאמור חלק מתכנית המסעות גם בשנים הקודמות. כל סיור שהיה בעבר יכול להתקיים בדיוק וללא שינוי גם בעתיד. לבקשת הפולנים נוספו אתרים לרשימה אולם אין כל מחויבות לבקר באתר ספציפי כזה או אחר."

התייחסות יד ושם לפרסומים אודות ההסכם לחידוש המשלחות לפולין: "יד ושם רואה ערך חשוב בקיום משלחות מישראל לפולין ללימוד השואה ושימור זיכרונה. משלחות אלו צריכות להיערך עם הכנה, הדרכה ועיבוד מתאימים תוך עמידה על האמת ההיסטורית על שלל היבטיה, כולל אלו שנוגעים לחלקם של פולנים ברדיפת יהודים בשואה, הסגרתם ורציחתם וכן במעשי הצלה. לא נראה שההסכם שנחתם לחידוש מסעות התלמידים מכתיב או מגביל את האפשרות לקיום המשלחות באופן זה."

"עם זאת רשימת האתרים המופיעה בנספח להסכם, שיד ושם לא היה שותף להרכבתה, כוללת אתרים בעייתיים שלא נכון לבקר בהם במסע חינוכי. ההסכם גם אינו מחייב ביקור בהם. משלחות היוצאות דרך יד ושם לא יבקרו בשום אתר שיש בו משום חשד של עיוות אירועי השואה או נרטיב שאינו נכון היסטורית. אנו מאמינים שכך ינהגו כל משלחות הנוער שייצאו מישראל לפולין בעתיד." הוסיפו ביד ושם.

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, בתגובה להסכם עם פולין: "הכניעה לפולין היא חרפה לאומית. הפולנים כבר שנים מנסים בכל דרך להסתיר ולהכחיש את חלקם של פולנים רבים במפעל ההשמדה (בצד חסידי אומות עולם שפעלו להצלת יהודים). הם העבירו חוקים שמעלימים את חלקם בהשמדת העם היהודי שאנחנו לא יכולים להשלים איתם."

עוד הוסיף לפיד ואמר: "ממשלת ישראל היא גם האחראית על שימור זכרון השואה והמאבק באנטישמיות, העובדה ששר החינוך קיש ושר החוץ כהן נכנעו לדרישה הפולנית להתערב בתכני מצעד החיים ולשלוח תלמידים ישראלים לאתרים שבהם מזייפים את ההיסטוריה ומציגים את הפולנים כקורבנות העיקריים היא חולשה וכניעה בלתי נסלחת. לא ייתכן שמשלחות הנוער שבאות ללמוד את שואת העם היהודי ילמדו את הנרטיב הפולני, הפולנים היו שותפים פעילים במקומות רבים לרצח יהודים כפי שהוכח במחקרים היסטוריים רבים."

לסיום, אמר לפיד: "כשהייתי שר החוץ ואחר כך כראש ממשלה ניסו כבר להכניע את ישראל ולא הסכמתי. כבן לניצול שואה וימים אחדים לפני יום הזכרון לשואה, אני מתבייש בממשלת ישראל שוויתרה על ערכיה ועקרונותיה. יותר משלושה מיליון נרצחו על אדמת פולין. דמם זועק מהאדמה היום."

שרת החינוך לשעבר, ח״כ ד״ר יפעת שאשא ביטון, התייחסה: "״התגשמות חלומם של מכחישי השואה״, כך מגדירים היסטוריונים את הסכם הכניעה של ממשלת ישראל לפולין סביב משלחות הנוער.‏נתניהו, זו ההיסטוריה שאתה רוצה ללמד את ילדינו? ‏אתה חלש מול הטרור, חלש מול אויבנו ועכשיו גם חלש מול מי שרוצה לשנות את ההיסטוריה וכך מוכר את זכר השואה! תעצור את זה מיד."

ארכיון. צילום: שגרירות ישראל בפולין
Back to top button