מבזקיםפוליטי / מדיני

גנץ: "גם אם תופסק החקיקה לא נסכים לדון ללא עניין הוועדה לבחירת שופטים"

יו"ר המחנה הממלכתי, בני גנץ התייחס לפני זמן קצר (שני) בישיבת הסיעה למתווה שהציע יו"ר ועדת החוקה ח"כ שמחה רוטמן בנוגע לשינויים במערכת המשפט שמקדמת הממשלה ואמר כי "גם אם תיעצר החקיקה – לא ניכנס לחדר כשהוועדה לבחירת שופטים לא מונחת על שולחן הדיונים. אני קורא למשפטנים הגונים לא להתמודד לבית המשפט העליון אם החקיקה תעבור – אל תסכימו להתמנות כשופטים מטעם הקואליציה – במקום כשופטים של מדינת ישראל כשאות קין על מצחכם".

גנץ אמר בפתח דבריו, "למה נתניהו מוכן לפרק את הדמוקרטיה בשביל לבחור שני שופטים? זו טקטיקה – החרבת הדמוקרטיה בשיטת הסלאמי כדי להקטין את המחאה הציבורית, הכלכלית והבינלאומית. קודם ניקח את השופטים – אחר כך את כל אדני הדמוקרטיה. מה שעל הפרק זו לא פשרה חד צדדית – זו התנתקות חד צדדית מהדמוקרטיה וערכי מדינת ישראל. אין כזה דבר פשרה חד צדדית, בפשרה יש צד שמתפשרים איתו. המחנה הממלכתי ואני דוחים את הצעת הקואליציה באופן חד וברור וקוראים לעצור הכל, ולהיכנס להידברות על בסיס מתווה הנשיא.
לדון ברפורמה כוללת ולא בהפיכה משטרית בשלבים."

יו"ר המחנה הממלכתי, בני גנץ. צילום: ערוץ הכנסת

גנץ הדגיש: "גם אם תופסק החקיקה בפגרה, לא ניכנס לחדר כשהוועדה לבחירת שופטים לא מונחת על שולחן הדיונים. לא יהיה שיח על הסכמות בנפרד, כשבחירת השופטים היא פוליטית וחד צדדית. האמירה שבחירת שופטים באופן פוליטי תגביר את האמון במערכת המשפט תלושה מהמציאות. שופטים שיבחרו בשליטה פוליטית לא יזכו באמון הציבור. אני קורא לכל משפטן הגון להסיר את מועמדותו לתפקיד שופט בעליון אם החקיקה תעבור, ולא להסכים להתמנות כשאות קין פוליטי על מצחו ועל פסיקותיו. לא להסכים להתמנות כשופט מטעם הקואליציה – במקום כשופט של מדינת ישראל. כשנחליף את הממשלה נתקן ונאזן מחדש את השיטה לבחירת השופטים ונשיא בית המשפט העליון."

"מתנות, נבצרות, התגברות, השתלטות על בחירת שופטים ויועמ"שים, השתלטות על מח"ש, השתלטות על ועדת הבחירות, השתלטות על המשטרה, חוק צרפתי, חוק לדרעי, חוק להשתמטות.. לא מאבק ביוקר המחיה ולא משילות. לא איראן, לא רמדאן ולא בית לבן. סדר העדיפויות של ממשלת ישראל מסוכן." ציין גנץ והוסיף, "אנחנו בתהליך של התנתקות חד צדדית בין חלקי העם והתרחקות מסוכנת מהברית שלנו עם ארצות הברית שמבוססת על ערכים משותפים. אני מודה שאני מפחד לחשוב מה יהיה ביום הזיכרון הזה ואני קרוב להתחנן בפני נתניהו שיעצור.
מה יעמוד לנגד עיני חלק גדול מהמשפחות השכולות בצפירה? האם יהיו משפחות שיגידו לעצמן שהקורבן שלהן לא היה שווה את המחיר? מחאות יגיעו חלילה לבתי הקברות? אחים לנשק יפרדו? מה יהיה על הברית הערכית ביננו? המחשבה על כך מעבירה בי צמרמורת, ומדירה שינה מעיני. את שנת ה-75 נציין באווירת אבל וקרע נוראי. במקום להפוך אויב לאוהב, אנחנו הופכים אוהב לאויב."

"חייבים לעצור את האסון!" התריע יו"ר המחנה הממלכתי "אנחנו חייבים את זה לכל אנשי ההיסטוריה הציונית, מימין ומשמאל; דתיים וחילונים, לשורדי השואה הגיבורים שהיו חלק בלתי נפרד מתקומתנו, לחברי המחתרות, לחללי צה"ל ופצועי צה"ל והמשפחות השכולות שאיבדו את היקר מכל עבור המדינה הזו. אנחנו חייבים את זה לילדינו ונכדינו, כדי שיזכו לראות את ישראל גם ב-75 השנים הבאות יהודית, דמוקרטית, חזקה וצודקת. אם לא ננסה – נבגוד במורשתם. אנחנו חייבים לעצור את מלחמת האחים. אם לא תנסו – העם לא יסלח לכם, ההווה הצפוי לנו יכאב וההיסטוריה לא תשכח. רק בהסכמות רחבות והידברות – עם ישראל כולו ינצח".

צפו: דברי יו"ר המחנה הממלכתי, בני גנץ בישיבת הסיעה

2 תגובות

Back to top button