מבזקיםפוליטי / מדיני

השר בן גביר נגד השופט עמית: "מבחינתו ראש הממשלה ושרי הממשלה הם עציצים"

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר נשא הערב (ראשון) הצהרה מיוחדת בעקבות החלטת בג"צ כי אינו רשאי להתערב בהחלטות הפיקודיות של המשטרה.

השר בן גביר פתח את דבריו באיחולי החלמה לפצועים בפיגוע הירי שאירע מוקדם יותר היום בחווארה. "אני מאחל איחולי החלמה מלאה לפצועים בפיגוע בחווארה, ובמיוחד לאבא הגיבור דיוויד שטרן שמנע אסון, אבל צריך לומר את האמת, כדי לייצר הרתעה חייבים שינוי במדיניות. לא יתכן שמחבלים יסתובבו חופשי בחווארה בלי שנסכל אותם על בסיס יום יומי, כן – גם ברמאדן וחייבים לעבור מהכלה להרתעה."

בן גביר התייחס להחלטתו של השופט יצחק עמית ואמר: "היום נפל דבר בישראל. בהחלטה ללא כל נימוקים, השופט יצחק עמית קובע שאני לא אוכל לתת הנחיות למשטרה בעניין ההתפרעויות של האנרכיסטים וחסימות הצירים. בהחלטה של חצי עמוד, השופט עמית ביטל היום את הרשות המבצעת. ההחלטה לפיה השר יכול רק להתוות מדיניות כללית בלי שום יכולת אופרטיבית לממש את המדיניות היא לא רק חסרת תקדים, ההחלטה של השופט עמית היא הפיכה לכל דבר. מבחינת השופט עמית וחלק מחבריו, ראש הממשלה ושרי הממשלה הם עציצים. השר יכול להגיד מה הוא חושב שצריך לעשות, אבל הוא לא יכול לבצע שום דבר מזה, ולא יכול לוודא שהמדיניות שלו מבוצעת. כן, אני קבעתי מדיניות שלא יהיו התפרעויות וחסימות צירים מרכזיים, ואני צריך לוודא שהמדיניות שלי מבוצעת."

"אגב, אני לא הראשון שקובע מדיניות בעת חסימות כבישים. עומר בר לב עשה את זה, שרים קודמים עשו את זה, אבל רק כשזה מגיע לחסימת נתיבי איילון שנעשית בשביל תמיכה בבית המשפט העליון, השופט עמית מחליט לעקר את הסמכות שלי לגבי ההתפרעויות האלו, ונותן החלטה כשהוא בניגוד עניינים מובהק." אמר בן גביר והוסיף כי "לפי השופט עמית, שרי הממשלה הם חוקרים אקדמאיים שיכולים להגיש ניירות עמדה, אבל לא מעבר לזה. בכל מדינה דמוקרטית נבחרי הציבור הם שקובעים את מדיניות המשטרה בהתפרעויות. כן! גם אם אלו התפרעויות של אנרכיסטים מהשמאל!"

השר בן גביר הבהיר כי "ההחלטה הזו רק מחזקת את הדחיפות החיונית של הרפורמה המשפטית, בלי מצמוצים ובלי לעקר אותה מתוכן. אם לא נעביר את הרפורמה החשובה הזאת, כל שרי הממשלה באמת יהיו עציצים נטולי השפעה. מכאן אני יוצא לישיבת ראשי קואליציה עם מסר ברור על חשיבות הרפורמה, אבל לא אסתפק בכך."

"בתיקון לפקודת המשטרה שעבר בכנסת עם הקמת הממשלה, נקבע שהמשטרה תהיה כפופה למרות הממשלה והשר לביטחון לאומי ממונה מטעם הממשלה על משטרת ישראל. לצערי כנראה שהתיקון הזה לא היה ברור מספיק, למרות שהוא מפורש מאוד, והשופט עמית החליט לרמוס אותו, ולכן אנחנו נתקן את פקודת המשטרה תיקון נוסף, שבו יהיה ברור שהשר לביטחון לאומי לא רק יתווה מדיניות למשטרה, אלא גם יוודא שהמדיניות שלו מתקיימת בצורה מעשית בשטח." הוסיף השר לביטחון לאומי.

לסיום אמר כי "עצוב שבכלל צריך להיות תיקון כזה כי בדמוקרטיה זה אמור להיות ברור מאליו, אבל זה השופט עמית שגורר אותנו לעוד ועוד חקיקה, שתבהיר את מה שברור מאליו, הרשות המבצעת כשמה כן היא – מ ב צ ע ת. זאת הדמוקרטיה."

הצהרת השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר

Back to top button