כלכלהמבזקים

ניסיונות לבלום את עליית מחירי החלב: "מקווה ששר האוצר יצליח להביא בשורה"

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ראשון) את בקשת משרד החקלאות ופיתוח הכפר לתקן את תקנות תכנון משק החלב, העוסקות במנגנון לעדכון מחיר המטרה (המחיר שמשלמות המחלבות לרפתנים) של ליטר חלב.

סמנכ"ל גורמי ייצור במשרד החקלאות, ד"ר אסף לוי, הזכיר כי תיקון התקנות נועד ליישם את תיקון החקיקה שאישרה הוועדה בחודש שעבר. לפי ההצעה, חישוב עלויות ייצור החלב יתבסס על עלויות הייצור ברפתות גדולות של 800 אלף ליטר ומעלה וכן במשך שנה יופחת מחיר המטרה ב-2.15 אגורות לליטר.

לפי ההצעה שאושרה, ברבעון השני של 2023 יופחת המחיר בסה"כ ב-4.4 אגורות לליטר, ברבעון השלישי והרביעי של 2023 וכן ברבעון הראשון של 2024 יופחתו 3.65 אגורות ומהרבעון השני של 2024 והלאה יופחתו 1.5 אגורות ממחיר המטרה. לוי הסביר כי מחיר המטרה מהווה 50% ממחיר מוצרי החלב המפוקחים, ואמר כי העלייה הצפויה במחירי המוצרים שבפיקוח במאי, של כ-15-16 אחוזים, כבר לקחה בחשבון את ההפחתות כך שהעלייה הייתה אמורה להיות אף חדה יותר.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

נציג האוצר, גלעד קצב, אמר כי תיקון החקיקה והתקנות הם תוצאה של שיתוף פעולה עם משרד החקלאות ונציגי הענף והרפתנים, וציין כי אין לו אלא לשבח ולהודות לכולם על שהצליחו להגיע להסכמות.

עם זאת, היו"ר ביטן אמר כי הוא מנהל שיחות עם שר האוצר בצלאל סמוטריץ, וגם השר מבין שהעלייה צריכה להיות מתונה הרבה יותר. "אתם מבינים שזה לא מספיק. עשיתם צעד, אבל המחיר צריך להיות יותר נמוך וה-16% לא יהיה וגם שר האוצר מבין את זה כבר. הוא כבר אמר לי שזאת לא תהייה העלייה ואני מקווה שהוא יצליח ויביא לנו בשורה בעניין הזה", אמר.

היו"ר ביטן הוסיף כי עלייה מוצרי החלב שבפיקוח משפיעה בעיקר על בעלי ההכנסות הנמוכות, שלא נהנים מתכניות זיכוי המס. הוא הוסיף כי לקראת החג המחירים עלו ב-25%, והדבר מקפיץ את האינפלציה שמובילה להעלאת ריבית עד כדי שאנשים כבר לא יכולים לשלם משכנתאות. לדבריו, "משכנתה של 5,000 שקלים עלתה כבר ל-6,500 שקלים ובקרוב הריבית תעלה שוב, כי הנגיד חושב שהריבית מורידה אינפלציה. זה לא נכון, הריבית עוזרת. תסבירו לו את זה. הוא עצמאי אבל גם בלעשות טעויות הוא עצמאי והריבית לפעמים יוצרת מצבים הפוכים".

ועדת הכלכלה - דוד ביטן
צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ
ועדת הכלכלה - דוד ביטן
צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ
ועדת הכלכלה - דוד ביטן
צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ
ועדת הכלכלה - דוד ביטן
צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

Back to top button