חדשות הארץמבזקים

לוויין התצפית האסטרונומית הישראלי הראשון יפותח וייבנה בידי התעשייה האווירית

תוכנית ULTRASAT יוצאת לדרך: לוויין התצפית האסטרונומית הישראלי הראשון יפותח וייבנה בידי התעשייה האווירית. כך הודיעה החברה הערב (חמישי). על פי ההודעה התעשייה האווירית חתמה על הסכם עם מכון ויצמן למדע ומשרד המדע והטכנולוגיה במסגרתו תתכנן, תפתח ותבנה את לוויין "ULTRASAT" (Ultra Violet Transient Astronomy Satellite) לוויין התצפית האסטרונומית הראשון של ישראל. הלוויין, הכולל יכולות וטכנולוגיות ייחודיות ופורצות דרך, יפותח על-ידי התעשייה האווירית, אשר לה ניסיון עשיר במשימות תצפית מהחלל, הן לצרכים ביטחוניים והן לצרכים אזרחיים. המשימה נתמכת בידי סוכנות החלל הישראלית בשיתוף מכון ויצמן וכוללת שותפים בארץ ובעולם, בהם חברת EL-OP, מכון המחקר הגרמני DESY וסוכנות החלל האמריקנית NASA שתשגר את הלוויין לחלל. שני האחרונים אף ישתתפו במחקר המדעי.

לוויין ה-""ULTRASAT ישוגר בשנת 2026 ויבצע תצפיות בחלל וצילום היקום באולטרא-סגול (Ultraviolet – UV). עיקר משימתו המדעית של הלוויין, תהיינה גילוי תופעות פיסיקליות רגעיות כמו פיצוצי כוכבי ענק בסוף חייהם ("סופר נובה"). הזיהוי וההתרעה המהירים יאפשרו מחקר מדעי מעמיק של אותן תופעות וכן אימות של תיאוריות פיסיקליות סבוכות הנוגעות להיווצרות היקום –שאינם מתאפשרים היום כאשר התופעות מתגלות אקראית. הלוויין יוצב בחלל במסלול גיאוסטאציונרי (בגובה 36,000 ק"מ), בנקודה שבה יתאפשר קשר רציף וקבוע בינו לבין תחנת הקרקע, שתמוקם גם היא במתחמי התעשייה האווירית. התצפיות מהלוויין ישודרו באופן שוטף לתחנה ויועברו מיידית לניתוח במכון ויצמן שממנו ייצאו התראות על גילוי לכל השותפים המדעיים.

ההסכם שנחתם מצטרף לרשימה הארוכה והמרשימה של הישגי התעשייה האווירית בתחום החלל בתקופה האחרונה, הכוללת, בין היתר, את שיגורו המוצלח של הלוויין האלקטרו-אופטיEROS C3 , פיתוח לוויין התצפית הדואלי הראשון בעולם (OPTSAR550) המשלב יכולת צילום מכ"מית ואופטית ע"ג לוויין יחיד, על לוויין התקשורת הבא של מדינת ישראל דרור 1 ועוד.

לווין אולסטראסט
צילום אילוסטרציה: התעשייה האווירית

2 תגובות

Back to top button