כלכלהמבזקים

"ממליץ לרוכשי הדירות שיבדקו מה קרה מיד לאחר התקופות שבהן קפא שוק הדיור"

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו מסר לפני זמן קצר (רביעי) א תגובתו לפרסום מדדי המחירים והדיווח על צניחה ברכישת דירות השבוע.

בפתח דבריו אמר סרוגו: "הממשלה חייבת לסמן יעד אינפלציה גבוה יותר ומציאותי ובנק ישראל צריך להתעשת, להפסיק את עליית הריבית ולתקן את העיוות שפוגע אנושות בענף הבנייה וברוכשי דירות לאור הזינוק במחסור בדירות שעליו ישלם כל אזרח ישראלי בתוך כמה חודשים".

סרוגו מוסיף: ״אני ממליץ לרוכשי הדירות שיבדקו מה קרה מיד לאחר התקופות שבהן קפא שוק הדיור, במיוחד במצב הנוכחי, כאשר בשטח ההיצע פוחת בכל חודש. הריבית שעולה כבר שנה אינה מרסנת את האינפלציה שכבר ניתן לכנות 'אינפלציה דביקה'. כלומר, כזו שגם לאחר שהאינפלציה בעולם תרוסן, אצלנו יהיה קשה להיפרד ממנה. בנק ישראל כשל ולא נראה שינוי אמיתי לטובה ברמת האינפלציה בזמן שהריבית ממשיכה לעלות, לאור העבודה שרבע ממדד המחירים לצרכן מבוסס על עלות שכר הדירה והרי היקף הבניה יורד בכל חודש, המשקיעים נדחקו החוצה מהשוק ודירות להשכרה הולכות ונעלמות ממנו".

נשיא התאחדות הקבלנים מזכיר: "חודשים אנחנו מזהירים מכך שבנק ישראל מפספס את המטרה פעמיים, הוא לא עוצר את האינפלציה ובנוסף גם מייצר בור ענק של מחסור בדירות מעבר למה שכבר היה פה בתחילת 2022. זה אותו בנק ישראל שלא צפה את הנולד לפני שנתיים ודחף נוטלי משכנתאות לבחור מסלול ששלושת רבעי המשכנתא בו צמודה לריבית הפריים. מצבם כיום רע מאוד. בנק ישראל מחויב למנוע את קריסתם הכלכלית של אלה שאותם הוא הוביל למצב הקשה הזה".

בעוד בנק ישראל נדרש על ידיו לעצור את עליות הריבית, סרוגו סבור כי "הממשלה חייבת להתחיל מיידית לעבור למדיניות פיסקאלית מרחיבה, שתכלול השקעה תקציבית במזעור סיכונים של יזמים וקבלנים ותמיכה ברוכשי דירות שכבר לא יכולים לקחת משכנתא. היא יכולה להכיר בריבית על משכנתאות לצרכי מס ולהציע משכנתא מתוקצבת לזכאים של משרד השיכון בהיקפים שישחררו את הקפאון בשוק הדיור שאותו יצר בנק ישראל. אנחנו קוראים לממשלה לבצע עכשיו תוכנית תומכת דיור בהשקעה ישירה ולא בניסיונות סרק חדשים לחלוקת דירות בהנחה. תנו למי שבאמת זקוק לדירה כסף ותבטיחו שהדירות יבנו ומהר".

ראול סרוגו נבחר בשנית לנשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ
ראול סרוגו. צילום: כפיר סיון
אילוסטרציה. צילום: freepik

יוקר המחיה: בכמה עלה מדד המחירים לצרכן?

Back to top button