בריאותמבזקים

בשל חריגות חמורות מערכי הסביבה במפעל הביטחוני – הוצא צו לצמצום הייצור או הפסקתו

המשרד להגנה על הסביבה הודיע לפני זמן קצר (שני) כי בשל חריגות חמורות מערכי הסביבה במפעל הביטחוני סאיקלון אלביט מאזור התעשייה בר לב בכרמיאל, המשרד להגנת הסביבה הוציא צו מנהלי למניעה או לצמצום של זיהום האוויר לפי סעיף 45 לחוק אוויר נקי למפעל; המפעל נדרש במסגרת הצו לצמצם פליטות או להפסיק את קו הייצור.

עידית סילמן - כנס סביבה 2050
צילום: ליאת מנדל, כנס סביבה 2050
ד"ר סיגל בלומנפלד, מנהלת מחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה: "מפעל סאיקלון אלביט הוא בעל חשיבות רבה למדינת ישראל ובטחונה, אך לא על חשבון הסביבה ובריאות תושבי האזור. בתקופה האחרונה עקבנו בדאגה אחר החריגות החמורות בערכי הסביבה שנדגמו, והמפעל פעם אחרי פעם כשל בדיגומים ולא תיקן את הכשלים. לאור זאת, החלטנו במשרד להגנת הסביבה להוציא למפעל צו מנהלי למניעה או צמצום של זיהום האוויר לפי סעיף 45 לחוק אוויר נקי, במטרה לשמור על בריאות הסביבה ותושבי האזור"

מפעל סאיקלון מוצרי תעופה נמצא בבעלות אלביט מערכות, ממוקם בפארק תעשיות בר-לב שממערב לכרמיאל. המפעל מחזיק בהיתר פליטה מהמשרד להגנת הסביבה, ובהתאם להיתר הוא נדרש בתוכנית דיגום סביבתית. כמו-כן, המפעל נדרש לבצע סדרה של 8 דיגומים סביבתיים יממתיים על גדר המפעל אחת לשבועיים.

הצו המנהלי למניעה או לצמצום של זיהום האוויר לפי סעיף 45 לחוק אוויר נקי הוצא בגין חריגות חמורות, חוזרות ונשנות מערכי הסביבה של המפעל, שאינן מתוקנות. ביולי 2022 נערך דיגום סביבתי על ידי נציגי המשרד להגנת הסביבה, במסגרתו נמדדה חריגה של פי 1.5 מערך הסביבה. באמצע חודש ינואר השנה, התבצעה שוב מדידה על ידי נציגי המשרד ב-4 נקודות שונות במפעל, וגם בארבעתן נמדד ערך שהוא 80% מערך הסביבה למזהם המוגדר כמסרטן לפי מסמך הנחיות טכניות לשמירת איכות האוויר – ה-TA LUFT. בסוף החודש, שוב נצפו חריגות פי 3 ופי 4 מערך הסביבה על גדרות המפעל, ובשאר הנקודות מעל 80% מערך הסביבה. בסוף חודש פברואר, חזרו נציגי המשרד וערכו דיגום סביבתי יממתי במפעל, וגם בהן התגלו חריגות חמורות מערכי סביבה בעדכונם האחרון במזהם זה.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

ממצאים חמורים אלו מצטרפים לממצאים נוספים שהצטברו בידי מחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה, בגינם זומנו בעלי המפעל לשימוע, שבסיומו הוציאה מנהלת מחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה את הצו.

המשרד מורה למפעל לבצע תוכנית שתכלול אמצעים משמעותיים להפחתת פליטות, כגון: שינוי, צמצום או הפסקה של מתקנים, הוספת אמצעים לניטור, איסוף, טיפול בפליטות – כל זאת, על מנת למנוע את החריגות מערכי סביבה. ככל שהפעולות שהמפעל יבצע בהתאם לתוכנית צמצום הפליטות לא יצליחו למנוע את החריגות מערכי הסביבה, על המפעל להפסיק את השימוש בחומר מסרטן זה בקו הייצור, בהתאם להנחיות שיעביר המשרד.

Back to top button