מבזקיםצבא וביטחון

הערעור התקבל: עונשו של מחבל שביצע פיגוע דקירה בשנת 2015 הוחמר

בית המשפט הצבאי לערעורים קיבל אתמול (שלישי), את ערעור התביעה הצבאית, והחמיר את עונשו של עזאם שלאלדה, שהורשע בעבירה של ניסיון לגרימת מוות בכוונה (המקבילה לעבירת הרצח באיו"ש) של ישראל בן אהרון ואסלאם עביד, בנוסף לעבירה של החזקת סכין. בעקבות הערעור, ירצה שלאלדה עונש מאסר של עשרים שנים, במקום 17 שנים שנגזרו עליו בערכאה הראשונה.

בחודש אוקטובר 2015, יידה שלאלדה אבנים סמוך ליישוב פני קדם לעבר משאית, בה נהג אסלאם עביד. נהג המשאית נעצר, ושלאלדה ניסה לפתוח את דלתותיה. למקום הגיע ישראל בן אהרון, אשר נהג ברכב פרטי. שלאלדה רץ לעבר רכבו של בן אהרון, יידה אבנים גדולות לעברו, ולאחר מכן ניגש אל בן אהרון, ודקר אותו בבית החזה באמצעות סכין.

בעקבות ערעור התביעה, החמיר בית המשפט הצבאי לערעורים את עונשו של שלאלדה, וגזר עליו עונש מאסר בפועל של עשרים שנים. כמו כן, הוטלו על שלאלדה עונש מאסר על תנאי וקנס, ונקבע כי הוא יפצה את נפגעי העבירה בסך כולל של 35,000 ש"ח.

התביעה הצבאית תמשיך לפעול למיצוי הדין עם כל מי שנוטל חלק בפגיעה בחיי אדם ובביטחון האזור.

מארגיון 'חוננו' נמסר: "בית המשפט הצבאי לערעורים בעופר גזר 20 שנות מאסר על המחבל עזאם שלאלדה אשר ביצע בשנת 2015 פיגוע דקירה ופצע יהודי באורח קשה בסמוך לישוב פני קדם בגוש עציון. בית המשפט קיבל את ערעור הפרקליטות הצבאית והחמיר את עונשו של המחבל מ- 17 שנות מאסר אותם גזר עליו בית המשפט הצבאי ביהודה ל20 שנות מאסר. את פצוע הפיגוע מלווה עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו. בפיגוע בשנת 2015 המחבל- עזאם שלאלדה יידה אבנים לעבר רכבו של יהודי, ניפץ את שמשותיו ואז דקר את היהודי בחזהו. היהודי נאבק במחבל וכך הציל את חייו. המחבל נמלט לאחר הפיגוע בסיוע אחיו ונעצר בחברון ע"י כוח של מסתערבים."

בפסק הדין כתבו השופטים בין היתר כי: "המשיב הורשע בעבירות חמורות שבוצעו בנחישות ספוגת רוע לב. ניתן ללמוד ממעשיו של המשיב לא רק על כוונתו לרצוח, אלא על רצון עז לגרום למותו של אדם אשר אותו לא הכיר מעולם", כתבו השופטים.

עוד נכתב בפסק הדין: "חומרת מעשיו של המשיב, התוצאות הקשות של מעשיו, ונסיבות המקרה מביאים למסקנה כי מן הראוי להחמיר בעונשו של המשיב שכו העונש שהושת עליו אינו עולה בקנה אחד עם רמת הענישה הראויה, ואיננו הולם את נסיבות המקרה".

עו"ד חיים בלייכר ברך על גזר הדין ואמר: "אנו מודים לפרקליטות הצבאית על המאבק ומברכים על פסיקת הרכב בית המשפט הצבאי לערעורים בראשות השופט סא"ל יאיר תירוש, אשר החמירו את הענישה, וכפי שנאמר בפסק דין – "גם ענישה של 20 שנה זה ללא מיצוי דין כנהוג בערכאת ערעור, אכן מדובר במחבל שפל ואכזר שראוי לענישה המחמירה ביותר". חשוב לנו להוסיף על דברי ההרכב הנכבד ולומר – המחבל המדובר צמח במשפחה בה הרבה מאחיו עורכי דין אשר נכנסים ויוצאים חופשי בשערי בית המשפט חרף עדות אחד האחים על כך שסייע בהימלטות המחבל במשך מעל לשבוע ובכך סיכן את טובי חיילנו מיחידה מובחרת שלכדו את המחבל במבצע הרואי".

"מפסק הדין מתברר עוד כי מקורביו של המחבל איימו על חייו של אחד העדים ואף ניסו להתנקש בו. חרף זאת הערכאה הראשונה בחרה להקל בעונשו של המחבל והלכה שבי אחר מצג שווא כאילו מדובר במעידה חד פעמית של בן במשפחה נורמטיבית תוך שמאמינים לשקר של אחיו על כך שבכוונתם לשלם את הפיצויים שיוטלו עליהם ונמנעו מלקבוע מנגנון אכיפת תשלום פיצוים כנהוג. אנו מקוים שלאחר פסיקת הערעור ילמד הלקח – עם הטרור לא עושים פשרות וויתורים אלא מחמירים בענישה וחותרים ליצירת הרתעה. כמו כן אנו קוראים שוב למשטרה ולצה"ל לעצור ולהעמיד לדין את אחיו של המחבל על סיוע למחבל בעת הבריחה כפי שהצהיר בעדותו בבית המשפט".

הערעור התקבל: עונשו של מחבל שביצע פיגוע דקירה בשנת 2015 הוחמר
ארכיון. צילום: שירות בתי הסוהר
Back to top button