מבזקיםצבא וביטחון

חמאס עזה פועל למימוש פיגועים באיו"ש: עשרות נעצרו, אישורי כניסה של מאות ישללו

בשבועות האחרונים, מנהלים שירות הביטחון הכללי, צה"ל ומשטרת ישראל, מאמץ מודיעיני שהוביל לחשיפת תופעה שבמסגרתה, פעילי חמאס מעזה, מנצלים צעירים פלסטינים באיו"ש, בחלק ניכר מהמקרים ללא ידיעתם, כסייענים לביצוע פיגועים. הפעילות, מנוהלת ע"י פעילי "מטה הגדה" – גוף של חמאס בעזה, המנוהל ע"י מגורשי "עסקת שליט" שמוצאם באיו"ש.

‏‎כך פעלה השיטה – התחזות לגופים עסקיים וגיוס צעירים בשכר
‏‎הפעילים ברצועת עזה, מסתירים את זהותם האמיתית ומתחזים לחברות עסקיות ולגופים שונים, מגייסים צעירים פלסטינים באיו"ש ל"עבודה" עסקית בשכר, ושולחים אותם למגוון משימות כדוגמת העברת כספים המיועדים לרכישת נשקים לפיגוע והעברת חבילות ארוזות, שבתוכם נשקים או תחמושת – כל זאת, מבלי שהשליחים מודעים, בחלק ניכר מהמקרים לכך שהם מעבירים נשקים או מעורבים בפעילות טרור.

‏‎אמצעי הלחימה והכספים – המועברים ע"י אותם השליחים המשוטים, מיועדים להגיע בסופו של דבר, לפעילי חמאס באיו"ש, אשר גויסו ע"י המגורשים מרצ״ע לביצוע פיגועים. חלק מהפעילים באיו"ש, אשר עמדו בקשר עם פעילי החמאס ברצועה, ביצעו במסגרת הקשר עבירות ביטחוניות, ובכלל זה סחר באמל"ח, ובהמשך לכך הוגשו נגדם כתבי אישום חמורים לבית המשפט הצבאי.

חמאס עזה פועל למימוש פיגועים באיו"ש: עשרות נעצרו, אישורי כניסה של מאות ישללו
צילום: תקשורת שב"כ

‏‎סיפורו של סלאם זיד:
‏‎1. במהלך חודש יולי השנה, קיבל סלאם זיד, בן ה-27 ממחנה הפליטים ג'לזון, פניה מפרופיל פייסבוק לא מוכר בשם "חאלד טאלב", ובה הצעה לעבוד בחברת משלוחים טורקית, הפועלת מול איו"ש, תמורת תשלום.

‏‎2. בתחילה, התבקש סלאם להעביר סכומי כסף בגובה אלפי דולרים בין אזורים שונים באיו"ש כדוגמת בית לחם, רמאללה וחברון – תוך שהוא לא מודע לכך שמדובר בכספים המשמשים את החמאס.

‏‎3. חקירות השב"כ העלו כי חלק מהכסף, הגיע לאותם מגויסים באמצעות סוחרים במטבעות דיגיטליים אשר שוטו גם הם על ידי אנשי חמאס.

‏‎4. בשלב השני – כאשר המשימות הפכו לחשודות יותר, הציג "חאלד טאלב" את עצמו כמי שעובד עבור אנשיו של מחמד דחלאן (איש פתח בכיר) ושלח את סלאם לרכוש אמצעי לחימה ובכלל זה שלושה רובה M-16, רובה מסוג M4, שני אקדחים ותחמושת. לטובת רכישת הנשקים – נעזר סלאם בבן דודו אחמד זיד (בן 27, גם הוא מתגורר בג'לזון) – אשר גם הוא לא היה מודע לכך שהוא מנוצל ע"י אנשי חמאס.

‏‎5. באחת הרכישות – התבקש סלאם להעביר את שני האקדחים שרכש לגורם בכפר חווארה. סלאם נסע לנקודת המפגש והעביר את האקדחים לידי האחים מחמד ומחמוד ע'אזי (המתגוררים בכפר ג'מעין הסמוך לקלקיליה). לאחר מספר שבועות, ב-9/9/22, ביצעו האחים ע'אזי באמצעות האקדחים פיגוע ירי מרכב חולף לעבר רכבי ישראלים שנסעו על כביש 60 בסמוך לכפר חווארה.

‏‎סיפורו של מחמד יזן ג'אבר:
‏‎1. מחמד יזן ג'אבר, בן 21, תושב א ראם שבמזרח ירושלים, נחשף למודעה בפייסבוק לפיה דרושים עובדים למסעדה. בהמשך לתגובתו למודעה, פנה אליו באמצעות הצ'ט, אדם שכינה את עצמו "אבו עלאא" וציין כי הוא זקוק לשליח שיעביר קופסאות של בשמים ברחבי איו"ש תמורת תשלום.

‏‎2. במהלך אוגוסט 22', בהנחיית "אבו עלאא", החל מחמד ברכישה ובהעברה של נשקים ובמסגרת זו העביר אקדח ותחמושת לבלאל חמאיל, פעיל חמאס מהכפר ביתא, וכן רובה M-4 לידי פארס מעלא, גם הוא מהכפר ביתא. השניים נעצרו ונחקרו גם הם.

‏‎רכישת הנשקים עבור התשתית, הצריכה כסף מזומן רב. לשם השגתו, שיטו המגורשים בתושבים באיו"ש העוסקים בסחר במטבעות דיגיטליים. מגורשי החמאס מעזה, פנו בזהויות בדויות לרוכשי מטבעות דיגיטלים, מכרו להם מטבעות וירטואלים ואת הכסף המזומן עבור הרכישה, אספו באמצעות שליחים מאיו"ש, אשר שוטו כאמור גם הם והעבירו את הכסף לתחנה הבאה בשרשרת.

‏‎כאמור, תשתית הטרור הופעלה ע"י מגורשי חמאס בעזה ובראשם פרח חאמד, בן 46 מסילואד, אשר גורש לעזה במסגרת עסקת שחרור אסירים. בסיכומו של דבר, נעצרו ונחקרו באיו"ש עשרות תושבים אשר עמדו בקשר עם פעילי החמאס בעזה – כאשר חלקם כלל לא ידע כי הוא מעורב בפעילות שתכליתה ביצוע פיגועים.

‏גורם ביטחוני בכיר: ״‎פעולותיהם של חמאס וארגוני הטרור האחרים ברצועת עזה יביאו לצמצום כמות אישורי הכניסה של סוחרים ופועלים מעזה לישראל. בתוך כך, במקרה הנ"ל, מערכת הביטחון תשלול אישורי כניסה של כ-230 פועלים עזתים שעובדים בישראל – קרובי משפחה של המעורבים באכוונת טרור.״

חמאס עזה פועל למימוש פיגועים באיו"ש: עשרות נעצרו, אישורי כניסה של מאות ישללו
צילום: תקשורת שב"כ

‏‎משירות הבטחון הכללי נמסר: "שב"כ וצה"ל ימשיכו לפעול לאיתור, מעצר והעמדה לדין של מי שפועל עבור מאכווני הטרור של חמאס מרצועת עזה."

חמאס עזה פועל למימוש פיגועים באיו"ש: עשרות נעצרו, אישורי כניסה של מאות ישללו
צילום: תקשורת שב"כ
Back to top button