מבזקיםפוליטי / מדיני

ראשי מפלגות הקואליציה ליועמ"ש: "הכרזה על נבצרות של מנהיג מכהן – ניסיון הדחה בלתי חוקי״

ראשי מפלגות הקואליציה פנו היום (שני) ליועצת המשפטית לממשלה במכתב משותף נגד הדיון שהיא מקיימת בנושא הנבצרות. לדבריהם: "ניסיון להכרזה או הכרזה על נבצרות של מנהיג מכהן, מהווים ניסיון בלתי חוקי בעליל להדיחו ולהפיל ממשלה נבחרת וחוקית, ללא שבריר של הסמכה בחוק". היועצת המשפטית הגיבה על כך וציינה כי ״בניגוד לדיווחים בתקשורת לא קיימתי דיונים בעניין נבצרות לראש הממשלה״

במכתב החתום כאמור על ידי כל ראשי המפלגות נכתב בין היתר כי ״לאחרונה התפרסמו בתקשורת מספר ידיעות לפיהן את מנהלת דיונים ביחס לאפשרות של "הוצאת" ראש ממשלת ישראל ל"נבצרות". לתדהמתנו, לא הכחשת את הפרסומים עד לרגע זה…. שום תעתוע משפטי לא יעמוד מול הברור מאליו בכל המדינות המתוקנות: ראש ממשלה נבחר על ידי רוב העם ונציגיו. רוב אזרחי ישראל בחרו במפלגות הקואליציה ובראש הממשלה רק לפני חודשים ספורים. הכנסת, כנציגת הריבון, נותנת אמון בממשלה ובראש הממשלה. ולכן, לאף גורם אין סמכות להדיח את ראש הממשלה ולהפיל את הממשלה החוקית, למעט לעם ולנציגיו ועל פי חוק מפורש. כל קביעה אחרת, היא בלתי חוקית בעליל ודגל שחור מתנוסס מעליה".

בהמשך הם כותבים עוד כי "אנו רואים לכן בדיונים שכאלו, ככל שיתקיימו, ניסיון הפיכה משפטית חסר סמכות ובלתי חוקי בעליל, בין שהוא מכוון לעתיד ובין שהוא מכוון לעת הזו. הוא אינו שונה מניסיון הפיכה בידי איש צבא סורר. העם, נבחריו וממשלת ישראל לא יקבלו לעולם החלטה חסרת סמכות, שמשמעותה ביטול הבחירות בקלפיות, ביטול המשטר הדמוקרטי והתגברות בלתי חוקית על ריבונות העם ונציגיו. הנייר עליו תיכתב החלטה שכזו יהיה חסר ערך. הוא לעולם לא יגבר על כוחם של מיליוני פתקי הנייר שבאמצעותם הצביע העם״.

על המכתב חתמו יריב לוין, בשם הליכוד, אריה דרעי, יו״ר ש״ס, בצלאל סמוטריץ, יו״ר הציונות הדתית, איתמר בן גביר, יו״ר עוצמה יהודית, יצחק גולדקנופף, יו״ר אגודת ישראל, משה גפני, יו״ר דגל התורה, אבי מעוז, יו״ר נעם.

אגב, לאחר תגובת היועצ"מש פרסמה התנועה לאיכות השלטון הודעה לפיה "העובדה שהיועצת המשפטית רואה את הפגיעה החמורה בדמוקרטיה שנתניהו מבצע עם תכנית ההפיכה המשטרית שמוביל, ולמרות זאת לא ניהלה עד לרגע זה דיון על הוצאתו לנבצרות – היא זו שתמוהה מאוד. לא ההפך. על השיתוק שאוחז את שומרי הסף בשעה כה גורלית לדמוקרטיה הישראלית אנו עלולים לשלם ביוקר".

מכתב ראשי מפלגות ליועמ”שית 23.1 (1)
Back to top button