מבזקיםפוליטי / מדיני

גנץ במתקפה חריפה: "לקחת עכשיו מידי סמוטריץ' את כל הסמכויות ולהכפיפו לשר הביטחון"

יו"ר המחנה הממלכתי, בני גנץ, נשא נאום לפני זמן קצר (שני) בישיבת סיעתו. את דבריו כיוון גנץ לנתניהו והתייחס למחלוקת שהייתה השבוע בין שר הבטחון, יואב גלנט, לשר האוצר, בצלאל סמוטריץ'.

בפתח דבריו אמר גנץ: "דוד גרוסמן אמר בהפגנה במוצאי שבת: "שעכשיו זה הרגע לקום ולזעוק – הארץ הזאת בנפשנו. מה שקורה בה היום – ייקבע מי היא תהיה ומי אנחנו וילדינו נהיה". אלו דברים שרבים בעם מרגישים – אני מציע לנתניהו ולחברי הקואליציה לא לעצום עיניים ולא לאטום אוזניים. זה לא עניין של סקרים שבהם מתגלה שרוב הציבור מתנגד למהפכה המשטרית, זה לא עניין של דירוג האשראי שעלול לרדת או של פגיעה בהגנה המשפטית על מפקדי צה"ל בעולם. מה שעומד מולנו הוא קרע אמיתי בעם, מה שעומד מולנו הם הערכים היסודיים שעל בסיסם הוקמה המדינה ומאז היא מתקיימת כדמוקרטיה מהותית. אני רואה את ההשפעה העצומה של הזעקה הציבורית וההפגנות, ואני מתחיל לשמוע קולות מקרב גורמים בקואליציה שרוצים להגיע להסכמות ולא רוצים "לשפוך את הדמוקרטיה עם המים." יותר ויותר אנשי ימין מדברים על כך, עוד ועוד חברי כנסת לוחשים זאת במסדרונות, וחרדים רבים מבינים את האיום עליהם כמיעוט בעתיד. אנחנו מתחילים לראות את הבקיעים ושמענו שבאנגלית נתניהו כבר מדבר אחרת."

בנוסף, אמר: "לאט לאט הלבנים "בחומת שיכרון הכוח" נסדקות וגם בקרב התומכים במהלכים של הממשלה, מבינים יותר ויותר שטובה הסדרה בהסכמה רחבה ממהפכה משטרית. להפגנות ולמחאה – יש כוח עצום. אני קורא לכל המפגינים מכל חלקי החברה – בהיי-טק, בקרב הסטודנטים שיצאו שוב השבוע להפגין – המשיכו להשמיע את קולכם באופן דמוקרטי וחוקי. אתם נותנים לנו רוח גבית עצומה במאבק שבסופו צריך להגיע להסכמות הכרחיות – אך לא לפשרות שיקריסו את הדמוקרטיה הישראלית. אני מדגיש – על הדמוקרטיה המהותית לא יהיו פשרות. היום בבוקר קיבלנו עוד הוכחה שכשיש מחאה צודקת – היא עובדת. נתניהו החליט לכפות את עמדתו ולהורות לשר התרבות להמשיך במיזם שבת ישראלית שיזם והוביל שר התרבות הקודם חילי טרופר. מיזם מבורך שמאחד בין כל חלקי החברה – דתיים וחילונים, ישראלים מכל הדתות והעדות. האירוע הוכיח לנו שכשראש הממשלה רוצה – הוא יכול לכפות על שריו את רצונו. אני קורא לנתניהו שאני יודע היטב מה עמדתו ודעתו – פעל עכשיו גם בנושאים האחרים."

לסיום, אמר: "בסוף השבוע האחרון קיבלנו לראשונה גם דוגמית להשלכות החמורות של החדרת סוסים טרויאנים ללב ליבה של מערכת הביטחון. כפי שהזהרתי – לצה"ל חייב להיות מפקד אחד, ולמערכת הביטחון יש שר אחראי ממונה אחד. העובדה שהגענו למצב שניתנות הנחיות סותרות בנוגע לפעילות מבצעית שגרתית של פינוי מאחז בלתי חוקי – היא תמרור אזהרה לראש הממשלה ולשר הביטחון שהפוליטיקה חודרת עמוק לתהליכי קבלת ההחלטות. אין ולא יכול להיות שר ביטחון ב', אין ולא יכול להיות מפעיל כוח אלטרנטיבי ביהודה ושומרון. אני קורא לראש הממשלה לעצור את הפארסה – ולקחת עכשיו מידי סמוטריץ' את כל הסמכויות ולהכפיפו לשר הביטחון באופן מלא, או לבטל לאלתר את מינויו כשר במשרד הביטחון. אני קורא לו להודיע לבן גביר שמג"ב איו"ש היה וישאר חלק מהכוח האורגני של פיקוד המרכז. אני קורא לו לעשות את זה כעת, לפני שיהיה מאוחר מדי. לפני שנעמוד במבחן משמעותי שבו הסכמים קואליציוניים וצרכים פוליטיים, יפגעו במשימה המבצעית ויפגעו בביטחון אזרחי ישראל. אל תשחקו בביטחון".

בני גנץ
ארכיון. צילום: אלעד מלכה
Back to top button