מבזקיםמשפטי/פלילי

תלמידים עם לקות שמיעה תובעים את עיריית בית- שאן

שני תלמידים עם לקות שמיעה הגישו היום (שני) תביעות נגד עיריית בית שאן באמצעות נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים. בתביעות נטען כי עיריית בית-שאן לא הנגישה כיתות אקוסטיות לשני התלמידים על אף פניות חוזרות ונשנות במשך מספר שנים. הבקשה היא לפיצוי של 125 אלף ₪ לכל תלמיד,

התביעות הוגשו לבית המשפט השלום בנצרת. המקרה הראשון הינו של תלמיד עם מוגבלות בשמיעה, שבעת פניית הוריו לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, בסוף שנת 2019, היה קטין ולמד בבית ספר "בית עקיבא". לפני פניית ההורים לנציבות, הגישו ההורים לעירייה שתי בקשות לנגישות פרטנית עבור הילד, אחת בשנת 2018 והשנייה בשנת 2019, וחרף זאת העירייה לא ביצעה התאמת כיתה אקוסטית, לה נדרש. זאת ועוד, העירייה העבירה את כיתתו של התלמיד לכיתה אחרת, בהגיעו לכיתה י', שהייתה אף יותר מרעישה ושהקשתה עליו עד מאד מלצרוך שירותי חינוך, כשאר התלמידים ללא מוגבלות בכיתתו.

כתוצאה מאי ביצוע ההנגשה, התלמיד התקשה להבין את החומר הנלמד בכיתה, סבל מכאבי ראש מרעשי הרקע, לא הצליח להתרכז בכיתה ומשום כך, פספס רבות מחומר הנלמד בכיתה, במיוחד במקצועות רבי מלל כגון לשון, היסטוריה, ביולוגיה ופיתח פער לימודי מחבריו לכיתה. עקב זאת, הוריו נאלצו, בלית ברירה, לפנות למורים פרטיים ולשלם שעות לימוד פרטניות, כדי שיוכל להשלים את השיעורים שפספס, בשל חוסר הנגישות בכיתה.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

עם קבלת התלונה, ביצעה הנציבות פיקוח בבית הספר. מהפיקוח עלה כי לא בוצעו ההתאמות עבור התלמיד ועבור תלמידים נוספים עם מוגבלות, שלמדו באותו בית הספר. כמו כן, עלה מהפיקוח, כי לא בוצעה הנגשה כללית בבית הספר, כדוגמת בניית פיר מעלית, שירותים נגישים ודרך נגישה. בעקבות כך, פנתה נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות לעיריית בית שאן, לרבות, במכתב התראה בבקשה כי תבצע את ההנגשה באופן מיידי. אולם, גם אחרי פנייה זו, עיריית בית- שאן לא דאגה להנגשות המתאימות ולכן נשלח מטעם הנציבות מכתב לממונה על המחוז במשרד הפנים, בהתאם לנוהל היועץ המשפטי לממשלה. רק אז השיבה העירייה במרץ 2020, כי היא "תחל בהליכים לביצוע ההנגשה וכי העיכוב נבע, כביכול, מבעיות תקציביות".

יודגש, כי בהתאם לסמכותו, הוציא נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות עוד בפברואר 2016, צו החלה הדרגתית לחובת ההנגשה הכללית בבתי הספר שבתחום עיריית בית- שאן. צו זה כולל את פירוט בתי הספר והמועדים המחייבים לסיום ההנגשה הכללית. בית הספר "בני עקיבא" היה חלק מצו זה ועל כן היה צריך להנגישו עד 1 בספטמבר 2016, אלא שהנתבעת לא קיימה את חובתה, עד עצם היום הזה.

התביעה השנייה הוגשה בשמו של תלמיד אחר, אשר גם הוא עם מוגבלות בשמיעה ואשר למד בבית הספר "בני עקיבא" בבית- שאן. גם תלמיד זה ם נזקק להנגשת כיתה אקוסטית. הבקשה להנגשה פרטנית הוגשה על ידי ההורים עוד בשנת 2017, ולאחר שלא חלה כל התקדמות בביצוע ההנגשה הגישו ההורים בקשה נוספת בשנת 2018 ועוד אחת בשנת 2020. את ההתאמות הנדרשות ביצעה העירייה רק בחודש אוקטובר 2021.

יודגש, כי עד להנגשת הכיתה באוקטובר 2021, למד התלמיד תחילה בכיתה שאינה נגישה כלל וחרף בקשת ההורים להעבירו זמנית לכיתה מונגשת חלקית, הועברה כיתת התלמיד לכיתת המחשבים. חבריו לכיתה, שלא היו מרוצים מהמעבר החלו להתנכל לו. כתוצאה מכך התלמיד נפגע מאוד וסירב ללכת לבית הספר למספר ימים ונגרם לו נזק חברתי גדול.

בעקבות לימודיו בכיתה לא נגישה עם רעשי רקע, התלמיד איבד ריכוז לעיתים קרובות ופספס חומר לימודי חשוב.

טרם הוגש כתב הגנה.

צילום: דוברות בתי המשפט

Back to top button