מבזקיםפוליטי / מדיני

"בלי אמון של הציבור במוסדות הדמוקרטים – אין דמוקרטיה"

יו"ר המחנה הממלכתי, בני גנץ, נשא לפני זמן קצר (שני) דברים בפתח ישיבת הסיעה השבועית. בדבריו, התייחס גנץ לתשובת נתניהו להפגנה שאירעה במוצאי שבת בתל אביב ובנוסף, הבהיר גנץ את הצעתו להידברות בנושא הרפורמה המשפטית.

את דבריו פתח גנץ במילות פרידה מהרמטכ"ל היוצא, אביב כוכבי: ״ראשית, אני רוצה להודות בשם כל אזרחי ישראל לרמטכ"ל היוצא רא"ל אביב כוכבי שהייתה לי הזכות לשרת איתו ולפקד עליו במהלך העשורים האחרונים. אביב הוא קצין מיוחד שיודע לראות דברים ממעוף הציפור – ולרדת למחילות העמוקות ביותר של הפרטים הקטנים. מפקד ישר, עקשן ונחוש שעשה רבות למען ביטחון ישראל. אביב, תודה על עשורים של שותפות שאין לי ספק שתמצא את דרכה להימשך. אני מבקש לברך את הרמטכ"ל הנכנס רא"ל הרצי הלוי. בנוסף ל"כרטיס המלא שלו" בכל זירות הפעולה, הוא מפקד ישר כסרגל, נועז, עמוק ויצירתי. אני סמוך ובטוח שיוביל את צה"ל בדרך ממלכתית, ימשיך לבנות את הכוח, וישמור על הכוחות שהם הדבר היקר לנו ביותר. האנשים ורוח צה"ל הם מה שבונה את צה"ל, ואין לי ספק שהרצי ידע לפתח אותם ולשמור עליהם מול כל תרחיש וכל סביבה – ביטחוני, חברתי או כזה המאופיין בקשיים ממקור פוליטי. הרמטכ"ל – בהצלחה! שמור על צה"ל, על ערכיו, על חייליו ומפקדיו. שמור על מדינת ישראל!"

"בשבת צעדו ברחבי הארץ מעל מאה אלף אנשים מתוך דאגה עמוקה לדמוקרטיה הישראלית. לא עבר יום וראש הממשלה בחר להתייחס לדאגה הזו בביטול ואמר ש"אם כל ההפגנות קרתה בבחירות". אזרחים מודאגים ראויים ליחס מכבד מראש הממשלה, שגם אם רובם לא בחרו בו – הוא ראש הממשלה שלהם. במקום זאת, עושים להם דה לגיטימציה, ומזלזלים במאמציהם. גם נתניהו יודע שמחאה ברחובות אפקטיבית – אחרת לא היה יוצא בעצמו להפגנות ההסתה בכיכר ציון, לא היה מניע הפגנות בתקופת הממשלה האחרונה מול בתיהם של נבחרי הציבור מהימין, ולא היה מפעיל פעילים ברשתות החברתיות. דעת הקהל חשובה ומשפיעה – בלי לגיטימציה ציבורית – ממשלות מתפוררות. אני קורא למפגינים כולם – המשיכו לצאת ולמחות במסגרת החוק. זה חשוב מאוד, ואפקטיבי מאוד. שקט הוא לא רק רפש כפי שכתב ז'בוטינסקי – שקט הוא דגל לבן המונף על מורשת מייסדי המדינה אנחנו לא נאפשר רגע של שקט. נכון שהבחירות הן ההליך הדמוקרטי המרכזי – אך הן אינן חזות הכל או צ'ק פתוח לפגיעה בערכי הדמוקרטיה הבסיסיים. "דמוקרטיה של בחירות", בלי חופש ביטוי, בלי תקשורת חופשית, בלי זכויות אדם וללא מערכת איזונים ובלמים היא דמוקרטיה על הנייר בלבד. אתמול פורסם מדד הדמוקרטיה, שהצביע על צניחה באמון הציבור קודם כל בנו הפוליטיקאים ועל המשך ההתפרקות שלנו לשבטים. בלי אמון של הציבור במוסדות הדמוקרטים – אין דמוקרטיה. אמון בונים כשעושים למען הציבור, כשמתייחסים לכולו בכבוד, כשמאחדים את השורות. מפלגות הן דבר חשוב בדמוקרטיה אך פלגנות היא מסוכנת והיא אנטי מנהיגות." הוסיף גנץ.

לסיום, אמר: "אני קראתי לדיאלוג וליצירת בסיס מוסכם לרפורמות. הגם שכך, אני אומר לנתניהו ולחברי הקואליציה – אל תטעו במי שמושיטים את ידם לדון בהסכמות רחבות – ידנו המושטת לא באה לחתום על הכשר לשינוי המשטר של ישראל תמורת תיקונים קוסמטיים. אם לא יהיה שינוי עמוק שיבטא הסכמה רחבה ושמירה על ישראל כדמוקרטיה מהותית עם הפרדת רשויות וביקורת שיפוטית – לא יהיו הסכמות בכלל. עליכם לא רק להיכנס לחדר – אלא לעשות זאת מתוך ראיה של האינטרס העמוק של מדינת ישראל – בלב פתוח ובנפש חפצה. אני שב וקורא להקים צוותי עבודה שיניחו בפני הכנסת רפורמה ראויה ורחבה כולל נדבכים נוספים על אלו הקיימים. אף צד לא יצא עם מלוא תאוותו בידו – אך מדינת ישראל כולה תרוויח אם נצליח. בהזדמנות הזו אני מבקש לחזק את נשיא המדינה שפועל באופן נכון, שקט ומכובד למען הסכמה רחבה בעם – ואני מקווה שהוא יוכל להיות חלק מרכזי בפתרון ראוי ומאוזן״.

בני גנץ - נאום
ארכיון. צילום: אלעד מלכה
Back to top button