מבזקיםמשפטי/פלילי

הפרקליטות מבקשת להחמיר עונשו של נאשם שדקר שלושה אנשים בשל סכסוך מינורי

המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט העליון ערעור על קולת עונש המאסר שהוטל על מחמד עלאן שהורשע, בין היתר בחבלה בכוונה מחמירה, לאחר שבשל סכסוך מינורי שלף סכין שיסף את בטנו של אחד מנפגעי העבירה ודקר שניים נוספים. בית המשפט הטיל על עלאן שש שנות מאסר בלבד, מאסר מותנה ופיצוי לנפגעי העבירה. במסגרת הודעת הערעור מתבקש בית המשפט להחמיר באופן משמעותי את תקופת המאסר בפועל שהוטלה על עלאן.

עלאן הורשע, בבית המשפט המחוזי ירושלים (השופט אברהם רובין) לאחר שסכסוך מינורי, על יצירת רעש, הסלים להתפרצות אלימות קשה בשכונות מגורים בשעת לילה מאוחרת. הסכסוך החל לאחר שעלאן ואחיו נסעו בנסיעה רועשת בקטנוע, בשעת לילה מאוחרת, הלוך ושוב ברחוב בו מתגוררים נפגעי העבירה. למשמע רעש הקטנועים, ירדו מביתם אחד מנפגעי העבירה ובן משפחתו אליהם הצטרפו אנשים נוספים. עם הגעת עלאן בסמוך אליהם, הוא עצר את הקטנוע ונשאר רכוב עליו מולם, אז התקדמו השניים לכיוונו של עלאן הכו אותו פעמיים עם מקל על הקסדה והפילו אותו מהאופנוע, בתגובה שלף עלאן סכין ושיסף את בטנו של אחד מהם ודקר שניים נוספים בתקיפה פרועה, באופן שכמעט והביא לאבדן חיים.

במסגרת הערעור שהגישה רחל מטר מנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות הפלילית ועו"ד עידית פרג'ון מהמחלקה הפלילית נטען כי למרות שגם עלאן הותקף בשתי מכות מקל, העונש שהטיל בית המשפט המחוזי אינו מבטא את עוצמת הפגיעה באינטרסים מוגנים שבהתנהגותו הפסולה של עלאן ואת השימוש הפרוע שעשה בנשק קר באופן שכמעט והביא לאבדן חיים, ושבסופו של יום שינה את חיי נפגעי העבירה, מן הקצה אל הקצה. עוד נטען כי מהסרטונים שמתארים את האירוע היה אפשר להתרשם מהקלות הבלתי נסבלת שבה הופך סכסוך מינורי לאירוע אלימות בעל פוטנציאל קטלני ולתרומתו הממשית של עלאן להסלמת האירוע, הן בשליפת הסכין והן בהגעה המתריסה למקום.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

עוד נטען כי שעה שהמלחמה באלימות, בייחוד בחברה הערבית, הפכה לצו השעה, אין לבית המשפט לתת משקל יתר לתרומתם של נפגעי העבירה לאירוע שכן מעטים הם המקרים בהם תקיפה אלימה מסוג זה שלפנינו מתחילה בסביבה סטרילית ולא פעם ישנה אינדיקציה לתרומה מסוימת של נפגעי העבירה לגיבוש הנסיבות שהביאו להסלמת האירוע. שכן התנהלותו של עלאן מייצגת "מכת מדינה" של ממש של פתרון סכסוכים של מה בכך באלימות מוגזמת ובלתי מידתית.

לאור האמור לעיל, מתבקש בית המשפט העליון לקבל את הערעור ולהחמיר באופן ממשי את העונש שהוטל על עלאן. את התיק במחוזי ירושלים ניהל עו"ד שי עציון מפרקליטות מחוז ירושלים פלילי.

פטיש שופט - כתב אישום - בית משפט
אילוסטרציה. צילום: pixabay

Back to top button