יהדותמבזקים

נשיא המדינה ורעייתו השתתפו באירוע לציון 125 שנים לקונגרס הציוני הראשון בבאזל

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל השתתפו הערב (שני) באירוע חגיגי לציון 125 שנים לקונגרס הציוני הראשון בבאזל של ההסתדרות הציונית העולמית, שנערך באולם הקונצרטים "סטאדקזינו" בבאזל, המבנה בו נערך הקונגרס הציוני הראשון.

הבניין משמש כיום כבניין קונצרטים, כאשר האולם כמעט לא השתנה מאז שנת 1897, השנה בה התרחש הקונגרס הציוני הראשון.

על הקיר באולם, תלוי שלט המספר על האירוע ההיסטורי החשוב שהתרחש באולם. במסגרת האירוע, הוצגו מיצגים שונים המספרים את סיפור הקונגרס הציוני הראשון: החל מהמאורעות שהובילו להקמתו ועד ההישגים שבאו בעקבותיו.

באירוע השתתפו למעלה מ 1,400 מנהיגים, יזמים ופילנתרופים יהודים מרחבי העולם במטרה לדון ביישום חזונו החברתי-כלכלי של הרצל ובגיבוש מענה לאתגרים של העם היהודי בעשורים הבאים.

נשיא המדינה נאם באירוע ואמר: "מרגע הקמתה, הייתה הציונות תנועה שבבסיסה אחריות משותפת לגורלנו. והיום, כשהמשימה מוטלת על כתפינו, עלינו לעשות זאת יחד רק יחד. יחד נצעד בדרכו של חוזה המדינה ודור מייסדי הציונות, יחד נאמין בציונות ונהיה גאים בה, יחד נבחר כל יום באחריות ונשמור על המדינה ועל העם שלנו, יחד נמשיך להתווכח, להתדיין ולהתלבט, על 'נורמליות' ו-'עצמיות', ישן וחדש, תוך יצירת שיח מכבד, מעשיר, ואחראי בין כל חלקי העם היהודי. רק יחד. ולא רק כי 'הרצל אמר', ולא רק כי כך עוצב העבר שלנו, אלא כי זו הדרך היחידה, האחראית והבטוחה ביותר שבה נבנה עתיד משגשג ומבטיח – עבור עמנו ומדינתנו, עבור הדורות הבאים, ועבור הציונות; וכך, יחד, רק יחד, נמשיך להגשים את תקוותנו, התקווה בת שנות אלפיים. אמן, כן יהי רצון".

צילום: חיים צח, לע"מ
צילום: חיים צח, לע"מ

גם יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל, נאם באירוע ואמר: "אני מודה בפנייך הרצל – בנינו מדינה לתפארת על יסודות החזון שלך, אנחנו צועדים בדרך הארוכה אל חברת מופת, להיות אור לגויים, אבל את קיבוץ הגלויות עוד לא השלמנו. כל כך הרבה זמן אחרי התפרצות הר הגעש הציוני במקום הזה, רוב יהודי העולם חיים מחוץ למולדת. כמי שעומד בראש התנועה הציונית אני מתחייב כאן בבאזל, במקום שבו כונס הקונגרס הציוני, כי בעוד עשור מהיום רוב יהודי העולם יחיו במדינת ישראל".

צילום: יוסי זליגר

חגואל ציין בנאומו כי הרצל האמין שהרעיון הציוני צועד קדימה וכי שאב את הביטחון משלושה מעיינות שלאורם פועלת ההסתדרות הציונית העולמית גם היום: "אחדות הייתה תנאי הכרחי להצלחת החזון הציוני. אחדות ולא אחידות. וזהו ערך מרכזי שגם אנחנו צריכים לדגול בו".

השני הוא: "שרידותו הפיזית של עם ישראל, שמירת הזהות והמסורת, החוכמה היהודית והכמיהה לשוב למולדת. שלאורם פועלת ההסתדרות הציונית העולמית גם כיום, בין השאר על ידי חיזוק השפה העברית באמצעות אלפי אולפני עברית המונגשים לקהילות יהודיות בתפוצות ומאות מורים שליחים ברחבי תבל".

המעיין השלישי שנטע בהרצל את התקווה ברעיון הציוני, אמר חגואל, הוא האמונה כי האנטישמיות היא בת-חלוף: "לצערי המאה העשרים טפחה על פני אמונתו וגם היום אנחנו מתמודדים יום יום עם אנטישמיות, בתקופה האחרונה – בצורה הולכת וגוברת. גם במסע הזה אנחנו צועדים בעקבות מורשת הרצל".

צילום: יוסי זליגר
צילום: חיים צח, לע"מ
צילום: חיים צח, לע"מ
Back to top button