בריאותמבזקים

שנה אחרי הניתוח הנדיר בסורוקה, תאומות מחוברות הופרדו בברזיל

לפני כשנה, בספטמבר 2021, בוצע בסורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי ניתוח נדיר וראשון מסוגו בישראל להפרדת תאומות בנות שנה המחוברות בראשן. הניתוח ארך למעלה מ-12 שעות ובוצע באמצעות עשרות אנשי צוות של בית החולים בשילוב עם מומחים בינלאומיים, לאחר היערכות והכנה של חודשים ארוכים ובשילוב אמצעים טכנולוגיים חדשניים כגון מציאות מדומה ומודלים תלת מימדיים.

ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה, שהוביל את המבצע של הניתוח להפרדת התאומות: "מדובר בניתוחים נדירים ומורכבים ועד כה בוצעו בעולם כ-20 ניתוחים להפרדת תאומים המחוברים בראשם. ניתוח מסוג זה מצריך גם היערכות משולבת של צוותים מולטי-דיסציפלינאריים וגם שימוש בטכנולוגיות החדשניות ביותר בעולם הרפואה".

אחד ההבדלים בין הניתוח בברזיל לניתוח בסורוקה הוא גיל הילדים המנותחים. בברזיל מדובר בילדים בני 3 ואילו התאומות שהופרדו בסורוקה היו בנות שנה: "ההבדל בגילאים נובע בין השאר גם מיכולות הצוותים הרפואיים בכל מדינה וכן ממורכבות המקרה. אין ספק כי פרוגנוזה התפתחותית תלויה הן בגיל ההפרדה והן בתוצאות הניתוח".

קראו גם:  הרוג וארבעה פצועים בתאונת דרכים קטלנית בירושלים

בניתוח בסורוקה השתתפו עשרות אנשי צוות שנטלו חלק גם בהכנות הרבות וגם בביצוע: מומחים בנוירוכירורגיה, מומחים בכירורגיה פלסטית, בהרדמה בילדים, בטיפול נמרץ ילדים, מומחי דימות המוח, אחיות חדר ניתוח, צוותי סיעוד, רוקחות, מעבדות, צוותי השירות לעבודה סוציאלית, וצוותי לוגיסטיקה.

צילום: דוברות סורוקה
צילום: דוברות סורוקה

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן