חדשות הארץמבזקים

חיילים חשפו מחדש מנזר עם רצפת פסיפס צבעונית וכתובות מלפני 1,500 שנה

עשרות חיילים חשפו מחדש במהלך החודש מנזר נשים בן כ-1,500 שנים בסמוך לשוהם. זאת, לאחר שחלק קטן מהאתר, שנמצא בשטח אש, נפגע בשוגג בידי צה"ל. העבודה באתר נעשתה כחלק מיוזמה חינוכית בהובלת רשות העתיקות ובמסגרת מיזם "צבא ההגנה לטבע – מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם".

מבנה המנזר נחפר לפני כ-20 שנה ע"י ד"ר עוזי דהרי וד"ר יחיאל זלינגר מרשות העתיקות, ומאז כוסה לצורך שמירתו ולא ניתן היה לראות אותו. לאחרונה, במבצע החיילים, התאפשרה הצצה מחודשת אליו.

לדברי איסי קורנפלד, ארכיאולוג רשות העתיקות, "באחרונה, במהלך פעילות צה"ל בשטח האש שבו ממוקמת הכנסייה, ארעה פגיעה בחלק קטן מהאתר הקדום. על רקע זה, יזמה רשות העתיקות, בשיתוף עם צבא ההגנה לטבע, פעילות חינוכית ערכית, בליווי מדריכים של המרכז החינוכי קהילתי של רשות העתיקות, לחשיפה מחודשת ולניקוי של האתר המרשים. לדברי קורנפלד, "בחפירה שנערכה בעבר במנזר נחשפו שני מבנים, אשר אחד מהם הוא כנסיה המרוצפת בפסיפס צבעוני, שמציג סצנות מן החי והצומח. עוד נמצאו מערכת קבורה תת-קרקעית, חדרי המנזר העיקריים, חדרי התבודדות של נזירות, אולם מבוא בחזית הכנסייה, חדר מבוא ומגדל ובו חדרי מגורים, ומבנה שני – שבו מטבח, אכסניה לצליינים וחדר אוכל".

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

עדויות מהחפירה, מכוונות לכך שבמקום השתמרה מסורת של קדושה נשית. ד"ר איתן קליין מרשות העתיקות העלה את האפשרות שזהו ציון הקבר של חנה – אחת הנביאות המוזכרות בספר שמואל, שסימלה אדיקות דתית ופריון. לפי המקורות, חנה היתה אשה עקרה, שזכתה בבנה שמואל לאחר שנדרה נדר למסור את בנה עם היוולדו. לדברי קורנפלד, "ההשערה היא, שכפי שהיה נהוג היה בעת העתיקה, הכנסיה העתיקה משמרת מסורת קדומה עוד יותר, והיא הוקמה כאן בהמשך לקבורת חנה". בחפירה הקודמת, התגלו באתר כמה שלדי נשים, אשר, ככל הנראה, רצו להיקבר ליד דמות קדושה זו.

לדברי גיא סלעי, מנהל מיזם "צבא ההגנה לטבע – מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם": "החפירה בחורבת חני היא דוגמא ללקיחת אחריות של מפקדים על סביבתם – ביצוע פעולה ערכית, משותפת, ארכיאולוגים, מפקדים וחיילים, שיהיו אזרחי המחר, של שיקום באתר עתיק, ומאפשרים לנו להיחשף

ולהתחבר למורשת הארץ של כולנו. החיילים והמפקדים נהנו, התחברו בידיים לעתיקות אני מקווה שחיבור זה ימשיך איתם לעתיד בהגנה על העתיקות בהמשך פעילותם".

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, "מיזם צבא הגנה לטבע, בו שותפה רשות העתיקות, מהווה צוהר לעולם העתיקות עבור כל חייל ומפקד בצה"ל. פעילות של אימוץ אתרי עתיקות בבסיסים ובשטחי אש, הקמת תצוגות ארכיאולוגיות וההסברה השוטפת, מחזקות את הזיקה בין ההגנה על מדינת ישראל וההגנה על העתיקות והמורשת של כולנו".

לפני כשמונה שנים הוקם מיזם "צבא ההגנה לטבע – מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם", שנמצא תחת אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. המיזם הוקם במטרה לסייע לצה"ל ומפקדיו לשאת באחריותו לשמירה על הסביבה, הטבע, ואתרי המורשת בשטחים שבאחריותו ובסביבת הפעילות שלו. לשם כך, חברו בצה"ל, בהובלת חיל הטכנולוגיה והאחזקה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה ומשרד הביטחון, לארגוני הסביבה המובילים בישראל – החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות – ויחדיו הם מפעילים כ-65 מוקדי עשייה בכל החיילות והזרועות, באוויר בים וביבשה, מאצבע הגליל ועד אילת, מהשומרון ועד חופי הים התיכון.

צילום: עידן יוניש רשות העתיקות
צילום: גלעד שטרן, רשות העתיקות
צילם: גלעד שטרן רשות העתיקות
צילום: גלעד שטרן, רשות העתיקות
צילום גלעד שטרן, רשות העתיקות
צילום: עידן יוניש, רשות העתיקות
צילום: יאיר עמיצור רשות העתיקות
Back to top button
רוצה לקבל התראות על עדכונים חדשים? הירשמו לעדכונים באתר ותהיו תמיד מעודכנים בכל מה שקורה. לא כרגע כן אשמח