חדשות הארץמבזקים

הנשיא הרצוג קרא לאחדות בטקס האזכרה הממלכתי לבנימין זאב הרצל

נשיא המדינה יצחק הרצוג, נשא דברים היום (שלישי), בטקס האזכרה הממלכתי לזכרו של בנימין זאב הרצל.

הנשיא התייחס למורשתו של הרצל ואמר: ״ברבות הימים תכנית אוגנדה ירדה מהפרק, וזכינו להקים את מדינת ישראל בארץ ישראל. אבל מורשת הרצל נשארה זו ששמה בראש ובראשונה את אחדות ישראל. זו הנקודה החשובה ביותר שאני מבקש להדגיש בפסגת הר הרצל בירושלים, בירת הנצח שלנו. כאן, בהר המקודש, והמלכד הזה, עלינו, על כולנו, לזכור שהרצל ראה בתנועה הציונית ובשיבת ציון המודרנית קודם כל את השיבה אל עם ישראל."

הרצוג ציטט את דבריו של חוזה המדינה בקונגרס היהודי הראשון: "אנו שבנו הביתה. הציונות היא שיבה אל היהדות. אנו הבנים שבים הביתה… ומוצאים שיש לנו אחים".

הרצוג המשיך בקריאתו לאחדות: "אנשים אחים אנחנו, כך השכיל הרצל להבין, ולעולם לא תהיה מדינת ישראל אלמלא נתקן את הקרעים בתוכנו. לפני העלייה ארצה, לפני יישוב הארץ, ולפני הקמת המדינה, הציונות היא קודם כל הבחירה בעם ישראל. הבחירה למצוא מחדש את האחיות והאחים שלנו. הבחירה לדבוק זה בזה. הבחירה ב-"יחד"."

בסוף דבריו הנשיא אמר: ״אני מאמין שהמסקנה העיקרית שאנו צריכים להסיק מחזונו ופועלו של הרצל – ברורה ומחייבת. הלכידות שלנו – כעם וכאומה – היא הבסיס האיתן ביותר לקיומנו. בסיס שבלעדיו לא רק שלא הייתה קמה מדינת ישראל, אלא שבלעדיו לא נוכל להתקיים כאן, בביטחון, בשגשוג, כמדינה יהודית ודמוקרטית. גם עכשיו, ובמיוחד עכשיו כאשר העם בישראל מסכן בקרעים בתוכו, עלינו לחזור אל הרעיון שהוא בסיס לפרויקט הציוני כולו: למרות כל מחלוקת אנחנו נשארים יחד. אני מאמין בנו. אני יודע שיש לנו את הכוחות לצלוח כל משוכה וכל אתגר. יהי זכרו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל ברוך, נצור וחקוק בליבנו לעד״.

צילום: קובי גדעון, לע"מ
צילום: קובי גדעון, לע"מ
צילום: קובי גדעון, לע"מ
צילום: קובי גדעון, לע"מ
צילום: קובי גדעון, לע"מ
Back to top button