טכנולוגיהמבזקים

לראשונה: אפליקציה חדשה לניהול קהילות בתי הכנסת בישראל

הטכנולוגיה היא כבר חלק בלתי נפרד מחיינו, אך עדיין ברוב בתי הכנסת בישראל מתנהלים בתוך הקהילה באותו אופן כבר עשרות שנים. התקשורת וההודעות בדף מודפס בלוח המודעות בתוך בית הכנסת יחד עם קבוצת וואטסטאפ שקשה לעקוב בה אחרי ההתרחשות והמידע המועבר בה נגיש רק לחברי הקהילה. אפליקציה חדשה שיצאה כעת לאור משנה לחלוטין את ההתנהלות הפנים- קהילתית בבתי הכנסת.

מפתח האפליקציה הוא אור כהן (29), איש סיסטם וסטודנט להנדסת תוכנה, שעבר לפני 3 שנים להתגורר ביישוב יקיר בשומרון, מסביר היכן נולד הרעיון: "כשעדיין לא היינו חברים בקהילה וניסיתי להבין מתי זמני התפילות או שיעורי התורה – הייתי צריך לשאול ולברר אצל אחד השכנים. לוח הזמנים היה תלוי בתוך בית הכנסת וכשהיה סגור גם הוא לא היה נגיש."

לאחר כשנה וחצי סיים כהן לפתח אפליקציה שהייחודיות הגדולה שלה שהיא היחידה שמשרתת במקביל את הגבאי, את המתפללים ואנשים שאינם חלק מהקהילה. כהן חבר לאיחוד בתי הכנסת והקהילות בישראל – כשכעת המטרה של האיחוד היא שהאפליקציה תהיה בכל קהילה ובכל בית כנסת בארץ.

קראו גם:  לוחמי האש כיבו שריפה בדירה בחיפה, לכוד אחד חולץ

האפליקציה מאפשרת לנהל את כל ענייני בית הכנסת באופן מלא. זמני תפילות (שיכולות גם להיות מחושבים באופן אוטומטי), עליות לתורה, תרומות, שיעורי תורה ועוד ועוד. היא מותאמת גם לטלפונים כשרים וניתן לעשות בה שימוש גם במחשב הביתי.

לפני כחצי שנה החל פיילוט בכ-20 בתי כנסת ברחבי הארץ,- בין היתר בבית הכנסת פא"י ברעננה. אבי פולק, מגבאי בית הכנסת: "יש שם כלי מדהים שנותן לגבאי לנהל את העליות. מכניסים את השמות של כל המתפללים עם הטלפונים שלהם, ואחרי שהגבאי משבץ את העליות- העולה מקבל הודעה באופן אוטומטי שיקבל עליה בשבת וזה גם מאפשר לגבאי לדעת מי קיבל ומי לא – עבור תכנון להמשך."

קראו גם:  חוק הפטנטים עבר בכנסת: "משפר את התחרותיות של חברות גנריות ישראליות מול הזרות"
מתוך האפליקציה

האפליקציה גם הופכת את עולם שיעורי התורה והתרומות לבית הכנסת להיות פשוט וקל יותר. "ניתן להעלות לאפליקציה דפי מקורות, קישורים לזום או לשיעור מוקלט. הכל הופך להיות יותר זמין וקל- גם אפשרות לתרום ולשלם- הכל באפליקציה", מסביר כהן.

שינוי משמעותי הוא חיבור של ציבור שאינו חבר קהילה שמעוניין לדעת מה קורה בבית הכנסת. "אלו לא נמצאים בקבוצת הוואטסאפ וחשוב להם לדעת מתי זמני התפילות או שיעור התורה או כשיש אירוע מיוחד. האפליקציה מאפשרת גם להם להרגיש חלק. אנחנו גם מתכננים לחבר את האפליקציה למסך גדול בחזית בית הכנסת שתוסיף עוד מימד לחיבור לכולם." מסביר פולק.

חידוש משמעותי נוסף באפליקציה הוא הקשר עם איחוד בתי הכנסת. איחוד בתי הכנסת והקהילות בישראל פועל רבות לחיזוק מעמדם של בתי הכנסת בישראל ביסוסם והעצמת פעילותם. האיחוד, בשיתוף עם היכל שלמה, מוציא מדי שנה את לוח הדינים והמנהגים לבתי הכנסת, כשלאחרונה הוציאו גם את ספר הגבאי החדש בו מצויות ברכות לעולה לתורה ובהן ברכות המחזקות את הצדדים הקהילתיים והקשרים החברתיים בין המתפללים, ועוד פעולות רבות לטובת בתי הכנסת.

קראו גם:  רוכב אופניים חשמליים בן 30 נפצע בפתח תקווה, מצבו בינוני

באפליקציה החדשה, הגבאי מחובר ישירות לאיחוד, לכן הוראות והנחיות שונות מועברות ישירות לכל משתמשי האפליקציה דרך האיחוד. מדובר, בין היתר, על הוראות שעת חירום רפואית כגון הנחיות קורונה לבתי הכנסת, הנחיות בשעת חירום, הנחיות באירועים ביטחוניים ואחרים המתקבלות ממשרדי הממשלה השונים, מרשויות השלטון: צבא, משטרה, פקע"ר, הוראות עדכניות מהרבנות הראשית ועוד .

אילוסטרציה. צילום: pixabay

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן