חדשות הארץמבזקים

פסטיבל הקולנוע הראשון בשומרון: "אנחנו עושים היום היסטוריה"

טקס הפתיחה וההכרזה על הסרטים הזוכים בפסטיבל הקולנוע הראשון בשומרון נערך אמש (שני). הפסטיבל הוא הראשון מסוגו ברחבי ההתיישבות ביהודה ושומרון, ומהווה את יריית הפתיחה להגדלת תעשיית הקולנוע ועידוד היצירה הישראלית ברחבי השומרון. במהלך הפסטיבל הוענק 'אוסקר השומרון' לזוכים במסגרת תחרות הסרט העלילתי והדוקומנטרי הטוב ביותר.

בכירי תעשיית הקולנוע בישראל השתתפו בטקס בהם: שר התרבות חילי טרופר ושרת התרבות לשעבר מירי רגב. ראש מועצת הקולנוע היוצא דר אייל בורס וראש מועצת הקולנוע הנכנסת דר עליזה לביא, ראשי קרן רבינוביץ קרן הקולנוע הגדולה בישראל: גיורא עיני ויואב אברמוביץ, חברי מועצת הקולנוע בהם מוטי שקלאר מנכ"ל רשות השידור ומנכל הרשות השניה לשעבר, גיל עומר יו"ר תאגיד השידור הישראלי, מבקר הקולנוע רון פוגל, עיתונאים ובכירים נוספים מתעשיית הקולנוע והתרבות בישראל.

בפרס הבימוי לסרט העלילתי הטוב ביותר זכה הבמאי ניר ברגמן על סרטו 'הנה אנחנו'. הפרס בגובה 20,000 שח הוענק עי בעלי הסינמה סיטי משה אדרי בפרס שהוקדש לזכרו של אחיו ליאון ז"ל, שהיה ממפיקי הקולנוע הגדולים בישראל. את פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר קטף הבמאי רון עומר, על סרטו 'גשם בעיניים' שעסק באימו הסופרת דבורה עומר. את הפרס בגובה 10,000 שח העניקה חברת 'הרי זהב', והוא ניתן לאחיו של רון – גיל עומר, יו"ר תאגיד השידור הציבורי. לצד הפרסים הוענק ליוצרים 'אוסקר השומרון", אות הוקרה שעוצב עי האומן המקומי מאיר שרון בעל סטודיו 'קדם' מהישוב איתמר, העשוי מברזל מוזהב ובו עמוד משומרון העתיקה עטור בפילם של סרט ועליו המילה שומרון.

קראו גם:  ליברמן: חברים יקרים, עבר עלינו שבוע מורכב עם הישגים מובהקי...

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון ומייסד הפסטיבל, פתח את הפסטיבל בברכת 'שהחיינו' והקהל ענה בהתרגשות 'אמן'. דגן אמר: "אנחנו עושים היום היסטוריה. פותחים את שערי היצירה לכל מגוון הדעות, המגוון האומנותי, המגוון של העם היפה שלנו. מי שרוצה ליצור שיבוא לשומרון, תמצאו אצלנו את המוזה. אנחנו עושים ציונות ובונים את ארץ ישראל, ציונות זה לבנות בתים וכבישים אבל גם לעשות תרבות, ספורט וגם קולנוע זו ציונות.
האמירה שלנו בתחום הקולנוע היא שאין אמירה – השומרון הוא כמו כל אזור אחד בישראל. יש לנו קולנוע ויהיה כמו בתל אביב, ירושלים, בגליל, בנגב ובערבה. יחד נשלים את השינוי – השומרון יהפוך לבירת התרבות של ישראל!".

שר התרבות והספורט חילי טרופר דיבר על חשיבות הגיוון ביצירה, בתרבות ובקולנוע ״הפסטיבל החשוב הזה הוא ביטוי לרב גוניות בחברה הישראלית, למציאת המכנה המשותף וליצירת שיתופי פעולה לצד ביטוי הייחוד של קבוצות שונות. הפסיפס הקולנועי הופך צבעוני ומעניין הרבה יותר".

קראו גם:  דובר צה"ל: מבצע ״עלות השחר״״עם קבלת פקודת האש אל עבר עמדת אויב, הבחנו...

ח"כ מירי רגב, שרת התרבות והספורט לשעבר, נאמה בהתרגשות "תודה לבורא עולם שהמהפכה שהובלתי קורמת עור וגידים גם כאן ביהודה ושומרון. הערב אנחנו חוגגים את תמונת הניצחון תרתי משמע – פסטיבל קולנוע תמו"ז ראשון, ניצחון ההתיישבות כולה. המסך הישראלי לא שלם ללא עשייה תרבותית בכל חלקי הארץ. הקולנוע הוא גשר והגיע הזמן שסיפורם של יהודה ושומרון יסופר".

בעלי רשת הקולנוע סינמה סיטי וחברת ההפקות יונייטד קינג משה אדרי אמר כי הוא בטוח שבקרוב פרס אופיר יגיע לשומרון "הפקתי לפחות עשרה סרטים, אם לא יותר, בשומרון. אני בטוח שנמשיך ונעשה מאמץ להביא לפה את פרס אופיר. אני אעשה הכל, אני אוהב את המקום, אתם חלק ממדינת ישראל ועל זה אין לנו ספק. כמה שיותר הפקות כאן בשומרון".

אסתר אלוש מנכ"לית הפסטיבל שיזמה את הקמתו אמרה כי "זו חגיגה אמיתית, אנחנו יחד עושים כאן היסטוריה, בעוד 20 שנים, כשתשתתפו בפסטיבל קולנוע שומרון ה 20 ויגיעו לכאן יוצרי קולנוע מכל העולם, תוכלו לומר שהייתם כאן, כשההיסטוריה שינתה כיוון ומהפכת הקולנוע בשומרון החלה".

את האירוע הנחה הסטנדאפיסט והשחקן שלום אסייג (שנות ה 80), שגם העביר קודם לטקס סדנה בכתיבה קומית ליוצרי הקולנוע של יהודה ושומרון.

קראו גם:  צפו - נדידת הסתיו: מאות חסידות לבנות נצפו בדרום מדבר יהודה

המנהל האמנותי ומפיק הפסטיבל, הוא יועד בן יוסף. על ההפקה של הפסטיבל אמונים מרכז קהילתי שומרון בסיוע המועצה אזורית שומרון. יו"ר חבר השופטים בתחרות העלילתית הוא פרופ' רמי קמחי ויו"ר חבר השופטים בתחרות הדוקומנטרית היא ד"ר זוהר אלטמן ראביד. שאר חברי צוות השופטים הם אנשי תעשיית הקולנוע באקדמיה באונ' אריאל.

הפסטיבל הופק בחסות קרן רבינוביץ לקולנוע, איגוד התסריטאים, יונייטד קינג, אולפני אתרוג, יקב הר ברכה, אונ' אריאל ואחרים.

האירוע המרכזי שהתקיים אמש כלל מחווה לבמאי וליוצר אבי נשר עם הקרנת סרטו האחרון 'תמונת ניצחון'. במסגרת אירועי הפסטיבל יוקרנו 25 סרטים במהלך 4 ימי ההקרנות, בפסטיבל נודד ברחבי השומרון.

כאמור, קרן קולנוע שומרון הוקמה לפני כשלוש שנים וכבר הספיקה לתמוך בלמעלה מ- 70 סרטים עלילתיים, קצרים, תיעודיים ופיתוח. הקרן הוקמה במטרה לעודד יצירה קולנועית של יוצרים מיהודה, שומרון ובקעת הירדן. הסרטים מצולמים באזור יהודה, שומרון ובקעת הירדן והם זוכים לעבוד הן עם יוצרים מקומיים והן עם גופי קולנוע גדולים, לצד השתתפות של שחקנים מובילים בתעשיית הסרטים בישראל.

צילום: אולפני אתרוג

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן