חדשות הארץמבזקים

הלם בעולם החקלאות הישראלי: נועם בלום, "מלך הצבר", הלך לעולמו

כחודשיים לפני שהוענק לו פרס מפעל חיים בחקלאות: אחד מיזמי החקלאות הישראלים המשמעותיים, מי שפיתח והעצים את "הצבר הישראלי" כשהקים את חוות צברי אורלי השוכנת בנגב - חוות סברס אדום הגדולה ביותר במזרח התיכון, הלך לעולמו. החווה מתמחה בגידול זני סברס ייחודיים המוגנים בפטנט, בתקן עולמי עם מגוון רחב של מוצרים כמו משקה 100% סברס אדום קפוא ומוצרים רבים נוספים.

נועם בלום ז"ל בן 72 במותו, היה ציוני מהזן הישן, הלך מיוזמתו לנגב, פיתח זן חדש ומשובח של צבר, בן לחקלאים שהקימו בשנות ה-30 את המושב גיבתון בו נולד וגר עד מותו. בוגר סיירת שקד, בעל חממות לשעבר, למד בטכניון מנהל תעשייתי והתמחה בקרקע, מים ופיתוח טכנולוגיות חקלאיות ויישומן על בסיס תעשייתי. לאחר 17 שנות מחקר בכ-400 סוגי צבר מקסיקני, הצליח בלום לייצר שישה זנים שמניבים פרי עשרה חודשים בשנה (מול חודש- חודשיים בשנה של הזן הרגיל שגדל עד כה בארץ).

נועם בלום ז"ל. צילום: אגרומשוב

חוות צברי אורלי הינה מפעל חקלאי אגריטק, פודטק, מפעל חייו של בלום, עם מטע הצברים האורגני הגדול במדינה – 1,200 דונם הנמצאים ליד דימונה, ואשר כוללים גם מספר זנים חדשים שהוא פיתח בעצמו.

בארגון מגדלי הפירות בישראל השתתפו בצער משפחת בלום על לכתו בטרם עת של נועם ז"ל, 'מלך הצבר' ואמרו כי "נועם היה אחד מיזמי החקלאות הישראליים המשמעותיים, מי שפיתח והעצים את "הצבר הישראלי" כשהקים את חוות צברי אורלי השוכנת בנגב – חוות סברס אדום הגדולה ביותר במזרח התיכון. יהי זכרו ברוך".

קראו גם:  בשל העומס: חניון חוף דוגה בכינרת נסגר

בענף החקלאות רבים הכירו אותו והבשורה על לכתו הכתה בהלם את חבריו ומכריו.

ליאורה פז ספדה לו: "איש חזון והגשמה עצמית, דור של נפילים ,פטריוט , חקלאי חרוץ, חכם , מלח הארץ לתפארת מדינת ישראל , איש אהוב . יום עצוב!".

טל שפירא כתב: "כואב הלב. חקלאי, יזם שאהב את החקלאות והחקלאים, אהבתי לקרוא מה שכתב. איש חכם. יהי זכרו ברוך".

חני עזרא ספדה לבלום ז"ל: "כשהמציאו את הביטוי מלח הארץ התכוונו לנועם. איש ישר והגון שנלחם כל חייו למען מדינת ישראל ולמען הצדק. הרבה מידי עוולות נעשו לך בחייך מתוך צרות עין וקנאה, אבל אתה איש יקר נלחמת וניצחת עד הרגע האחרון. האמנו שכמו תמיד נועם ילחם וינצח כי זה נועם. אבל הפעם זה היה חזק ממך. היי שלום חבר יקר ואהוב. אין הרבה שכמותך. אתה כבר חסר. כמה אהבתי לשוחח ולהתווכח איתך וכמובן להתייעץ ולהנות מהידע הרב שלך בכל תחומי הגינה והבוסתן"

קראו גם:  נתניהו: מתפלל יחד עם רבים בעם ישראל לרפואתו של חכם הרב שלו...

בועז לביא: "נעם ידיד וותיק..איש הסיור והסברס..צבר הארץ. קשה לקבל בשורת איוב כזאת, כך, לפתע פתאום..עצב רב, אבל כבד..לבי עם המשפחה המתאבלת, שלא תדעו כול צער.. חבל על דאבדין שאינם משתכחין".

חוות אורלי צבר. צילום: אגרומשוב

חיים אלוש, מנכ"ל תערוכת החקלאות הגדולה בישראל – אגרומשוב, שם החליטו בשבועות האחרונים להעניק לנועם את פרס מפעל חיים בחקלאות ואף יידעו על כך את ילדיו לפני כשבוע, סיפר: "נועם היה בעל חזון להפוך חווה חקלאית למפעל לצד החווה עם מפעל קטן לייצור מזון, דבר שיאפשר לו למקסם את הפעילות החקלאית. נועם הוא דוגמה ומופת לאהבת הארץ, עבר מאבקים רבים בחקלאות למרות היותו חקלאי גדול ומוביל. הוא התמודד עם בירוקרטיות רבות וייצג את החקלאות הישראלית החדשנית והמקדמת נאמנה, על כך החלטנו להעניק לו פרס מפעל חיים במסגרת תערוכת אגרומשוב 2022. לצערי הבוקר נודע לנו כי נועם כבר לא יזכה לכך, ונאלץ להעניק את הפרס רק לאחר מותו לילדיו. הוא יישב את הנגב, ללא מיזם החווה שטחים אלו היו נתפסים על ידי הבדואים. יהי זכרו ברוך".

קראו גם:  בן 85 נפצע בתאונת דרכים בנתניה, מצבו בינוני

פרס מפעל חיים יוענק, כאמור, לילדיו של נועם ז"ל במסגרת תערוכת החקלאות אגרומשוב 2022 שתתקיים בבנייני האומה בירושלים ב-5-6.9.2022.

נועם בלום ז"ל הובא למנוחות היום בשעה 15:00 בבית העלמין בגבעת ברנר. יהי זכרו ברוך!

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם
Close
Back to top button
דילוג לתוכן