מבזקיםפוליטי / מדיני

אושר סופית: תכנית לעמידות בפני רעידת אדמה – כחלופה לתמ"א 38

מליאת הכנסת אישרה היום (חמישי) בקריאה שניה ושלישית את הצעת חוק התכנון והבנייה (תיקון מס' 138), התשפ"ב-2022 ("המכונה חלופת שקד לתמ"א 38"). 12 חברי כנסת תמכו בהצעה, ללא מתנגדים או נמנעים.

מוצע לעגן בהצעת חוק זו את ההסדרים הדרושים כדי לקדם חיזוק מבנים בפני רעידות אדמה וזאת כחלופה לתמ"א 38. על פי המוצע, יורחבו סמכויותיהן של הוועדות המקומיות לאשר, במסגרת התכניות שבסמכותן, תכניות במספר מסלולים: תכנית לעמידות בפני רעידת אדמה במסלול הריסה ובנייה ומחדש, הריסה והוספת שטחי בניה מגרש אחר, חיזוק, חיזוק והוספת שטחי בנייה במגרש אחר. נוסף על כך, מוצע לקבוע כללים לעניין חבות בהיטל השבחה על תכניות לעמידות בפני רעידות אדמה במסלולים כאמור.

קראו גם:  נתניהו: ...

בנוסף, מוצע לקבוע בחוק מסלול לרישוי מהיר שיאפשר לייעל ולזרז את מימוש תכניות אלה, כך שתוקנה לוועדה המקומית סמכות להחליט במסגרת החלטתה על אישור תכנית, גם על מתן ההיתר לפי התכנית.

בדברי ההסבר נכתב: "הצעת חוק זו באה לתקן את חוק התכנון והבנייה, ולעגן בו שני נושאים מרכזיים: קביעת חלופה לתכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה )תמ"א 38) ומתן סמכות למוסדות התכנון לקבוע הוראה להקניית בעלות בחלק ציבורי לרשות מקומית או למדינה.

כמו כן, כדי לייעל ולזרז את מימושן של תכניות לעמידות בפני רעידת אדמה במסלול הריסה ובנייה מחדש ובמסלול חיזוק, מוצע להקנות לוועדות המקומיות סמכות להחליט, במסגרת החלטתן על אישור תכניות כאמור, גם על מתן היתר לפי התכנית, וזאת בכפוף לתקנות שיותקנו על ידי שר הפנים לעניין זה.

קראו גם:  אישום: נהג ברכב גנוב, נמלט תוך התנגשות ברכבים וניסיון לדרוס שוטר

במסגרת ההסדר המוצע יהיו מוסמכים מוסדות התכנון, בתכנית שניתן להוציא מכוחה היתר בלא צורך באישורה של תכנית נוספת ואשר כוללת ייעוד של חלק ממבנה לצורכי ציבור, לכלול הוראה כי אותו חלק המיועד לצורכי ציבור כאמור, לאחר שייבנה, יועבר לבעלות הרשות המקומית או המדינה, ויירשם על שמה, וזאת בכפוף למכלול התנאים המפורטים בהצעת החוק".

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן