טיוליםמבזקיםתנועה ותחבורה

שלושה תושבי הצפון תועדו נוהגים בפראות עם טרטקורונים בשמורת טבע

במהלך חודש מאי התקבלו עדויות של אזרחים על נוהגי רכבי שטח בניגוד לחוק ובפראות בשמורת טבע נחל כזיב וכן אותם כלי רכב תועדו בנהיגה פרועה כשהם עולים על טבלאות גידוד בחוף הים בשמורת הטבע אכזיב. בפעילות מודיעינית של משטרת ישראל (תחנת גליל מערבי, תחנת נהריה והיחידה המרכזית של אגף התנועה) אותרו וזוהו שלושת הנהגים וכלי הרכב.

היום (רביעי) לפנות בוקר במבצע אכיפה משולב בו לקחו חלק כ- 50 שוטרים ופקחי רשות הטבע והגנים עוכבו לחקירה באגף התנועה שלושת החשודים, תושבי אבו סנאן וכפר יסיף ושני כלי רכב מתוך השלושה נמצאו ונתפסו על ידי אגף התנועה.

הנושא ייחקר על ידי ימ״ר אגף התנועה ורשות הטבע והגנים בגין נהיגה פרועה סיכון חיי אדם פגיעה בשמורת טבע.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן
צילום: רשות הטבע והגנים

ליעד לינג ממונה חקירות מחוז צפון ברשות הטבע והגנים אמר כי "תנועת רכבים על החוף ובשטח השמורה מסכנת חיי אדם אשר מגיעים על מנת לטייל בה וליהנות מהטבע ומחוף ים. בנוסף היא פוגעת בערכי טבע מוגנים הקיימים בשמורה בניהם בעלי חיים, וצומח."

עוד הוסיף לינג כי "חופי הים, שמורות הטבע והגנים הלאומיים הם החצר האחורית של כולנו, אך יש נהגים שעבורם השטח הוא פארק לפעילות אקסטרים ולרכיבה פרועה. אלו צריכים להבין שהפקחים והשוטרים נמצאים שם בכדי לאכוף את החוק ולשמור על חיי האדם וחיות הבר. חל איסור לנהוג במרחק של 100 מטר מקו המים. בנחלים בשמורת טבע, הכניסה לכלי רכב אסורה. במקביל, אנחנו מקיימים פעילות הסברתית ענפה על מנת לצמצם את הפגיעה בטבע ובחיי אדם".

צילום: רשות הטבע והגנים

מטרת המבצע לאכוף נסיעה לא חוקית של טרקטורונים, ג'יפים, אופנועים, רייזרים הנוסעים בשמורה בניגוד לחוק שמורות טבע וגנים לאומיים. המבצע נעשה בשיתוף רשות הטבע והגנים ומשטרת ישראל, כאשר מדובר בחוק משנת 1979 בו קיים איסור הכנסת רכב המופיע בסעיף מספר 5 בתקנות שמורות הטבע: "לא יכניס אדם לתחום השמורה רכב, כמשמעותו בפקודת התעבורה, ולא יחנה אדם רכב, אלא בדרכים ובמגרשי החניה שסומנו לשם כך על ידי הרשות".

עין זיו נובע בלב שמורת טבע נחל כזיב. השמורה משמרת חורש ים תיכוני במלוא פארו וחיוניותו במקום שהנחל יוצר נוף דרמטי של מצוקים וחורש סבוך. שמורת נחל כזיב משתרעת על פני יותר מ-9,000 דונם.

בשמורת נחל כזיב מתקיים עולם עשיר של בעלי חיים. בבריכות הרדודות שוחים דגי חפף ישראלי ומימיהן משמשים אתרי רבייה לדו-חיים בסכנת הכחדה כגון סלמנדרה מצויה, צפרדע הנחלים וטריטון הפסים (הטריטון נמצא מחוץ לתחום השמורה).

בשמורה מתקיימים גם זוחלים נדירים כגון הנחש שלוון הקולר והלטאה הירוקה. הלטאה הירוקה היא מין בסכנת הכחדה. בין עצי החורש בונה קן נמנמן העצים – מין בסכנת הכחדה עולמית.

עוד חיים בשמורה הדרבן, שפן הסלע, חזיר הבר והמכרסמים יערון גדול וקוצן מצוי.

שמורת נחל כזיב נבחרה למקום הראשון להשבת היחמור הפרסי לטבע. בעל חיים זה היה נפוץ בעבר במערב אסיה וכמעט הוכחד כליל בציד פרוע. ראשוני היחמורים שוחררו בשמורת נחל כזיב בשנת 1996. אוכלוסייתם התאקלמה היטב וצאצאיה מתפשטים בגליל. היחמורים ניזונים מעשבייה ומעצי החורש. בכך הם מפחיתים את החומר הדליק בטבע ותורמים למניעת שרפות.

שמורת נחל כזיב משמשת גם משכן לדורסי יום ולדורסי לילה. בעבר נעשו בתחומי השמורה פעולות להשבה לטבע של בזי צוקים וכמו כן פעלה בה תחנת האכלה לנשרים.

צילום: דוברות המשטרה
צילום: רשות הטבע והגנים
צילום: רשות הטבע והגנים
צילום: רשות הטבע והגנים
צילום: רשות הטבע והגנים

Back to top button