מבזקיםצבא וביטחון

עכשיו זה רשמי: מילואימניקים יקבלו את תגמול המילואים לפי שכרם החדש

שר הרווחה והביטחון החברתי, ח״כ מאיר כהן, הביטוח הלאומי ויו״ר ועדת העבודה והרווחה, ח״כ אפרת רייטן ובשת״פ מלא עם משרד הביטחון העבירו לפני זמן קצר (שלישי) בוועדה את תקנות הביטוח הלאומי לתגמולים ומילואים למשרתים במילואים בהם נקבע כי מילואימניק, ששכרו עלה בלפחות 20%, הוא יקבל את התגמול לפי השכר החדש ולא לפי ממוצע של 3 חודשים, כפי שהיה עד היום.

מלכתחילה הביטוח הלאומי והשר ביקשו את עדכון השכר החל מ-10%, אך בשל העלויות הגבוהות הוחלט לאחר משא ומתן רף של 20%. בעקבות שינוי זה, מילואימניקים יקבלו תגמול שיפצה אותם על בסיס השכר האמיתי, ערב יציאתם לשירות. לאחר תיקון התקנות, הוחלט שמי ששירת במילואים החל מ-1/1/22 יקבל את התשלום לפני השינוי המדובר.

הביטוח הלאומי ציין והדגיש בוועדה, שמרגע שינוי התקנות יפעלו לפיתוח מחשובי שייקח מספר חודשים ויותאמו לכל משרתי המילואים בישראל באופן אוטומטי. יצוין כי התקנות רלוונטיות הן לשכירים והן לעצמאיים.

תא"ל אמיר ודמני, ראש חטיבת תכנון באגף כוח אדם, הוסיף כי הדיון הוא חלק מתהליך רחב בצה״ל של חיזוק מערך המילואים. "משרתי המילואים בצה״ל הם נבחרת משרתת שראויה להוקרה גדולה. 490 אלף חיילי מילואים מהווים 5% מכלל אזרחי המדינה, ו-17% מהאוכלוסייה בגילאי השירות. 120 אלף מהם מוגדרים משרתים פעילים, המהווים 4% מהאוכלוסייה בגילאי השירות ואחוז אחד בודד מכלל אזרחי המדינה. הסכמנו עם הביטוח הלאומי לעסוק באוכלוסייה הצעירה של המשרתים, וכך לשינוי בעתיד של חוק להעלאת ערך התגמול של יום מילואים, באופן שלא יופחת משכר המינימום. בנוסף – מי שהעלה את שכרו ערב המילואים ראוי לקבל את שכרו הגבוה ולא את ערך הממוצע".

לדברי מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי, "תקנות אלו הן לא-פחות מבשורה חברתית וסמל לערבות הדדית כלפי משרתי המילואים שעושים עבודת קודש במהלך עשרות שנות פעילות, והגיע הזמן לתת מענה לעוולה שפגעה בזכותם של המשרתים את ארצנו. נעשתה פה עבודה משותפת ומאומצת שכולה עטופה בשליחות ציבורית ואהבת הארץ״.

לדברי שלומי מור, סגן היועץ המשפטי במוסד, התיקון מאד הגיוני כי התברר שהעלייה בשכר חייל המילואים בחודשים הקודמים למילואים, לא מתבטאת בתגמול המילואים, ואילו עתה זה מתוקן. גם עצמאים ייהנו מהתחשבנות זו. מופיד מרעי (כחול לבן) שיבח את פעילות הועדה והיו"ר, והיא שיבחה את שותפותו ויוזמותיו בוועדה. לדבריו, משרת מילואים צריך להגיע לשירות בראש מורם וללא דאגות כלכליות.

אוריאל כזום, סמנכ"ל הגמלאות במוסד, ציין כי עצמאי שפתח עסק בחודש השירות או בשלושת החודשים שקדמו לשירות, והשכר בו גבוה ב 20% מתגמול-מילואים המינימום, התגמול יחושב לפי השכר החדש. כמו כן, עצמאי שבחישוב נלקחו שומות משנים קודמות, החישוב יתבצע לפי השומה החדשה, ככל שהיא גבוהה יותר מהשנה הקודמת.

ראש מטה שר הרווחה, מסר כי ״התקנות יעשו צדק עם אנשי המילואים שלא-פעם נפגעו כלכלית, דבר שהוא מעוות ובלתי מתקבל על הדעת. אמשיך לעבוד עד הדקה ה-90 כדי לקדם עשייה לטובת הציבור".

תגמול המילואים חושב עד-כה על בסיס שכר העבודה הרגיל של עובד (או הכנסתו הממוצעת של עובד עצמאי), ומובאת בחשבון ההכנסה הממוצעת בשלושת החודשים שקדמו לראשון בחודש שבו החל שירות המילואים. שיטת חישוב זו אינה נותנת מענה מלא למשרתי מילואים ששכרם עלה עלייה קבועה, בחודש השירות עצמו או באחד משלושת החודשים שקדמו לשירות.

שיטת החישוב הנוכחית גם לא נתנה מענה לעובד עצמאי, שהכנסתו השנתית הממוצעת עלתה בחודש שירות המילואים עצמו או באחד משלושת החודשים הקודמים – לעומת הכנסתו הממוצעת בשנת המס הקודמת. הכנסתו של עצמאי היא שנתית והאפשרות של עליה בשכר תתכן רק בתפר של המעבר בין שנות המס. לפי התקנות החדשות, עובד שבחודש שבו שירת במילואים או שבאחד מהחודשים לפחות במהלך תקופת רבע השנה, הייתה עלייה משמעותית בשכרו, יחושב לו התגמול על פי העלייה המשמעותית בשכרו. זאת, ובלבד ששכרו עלה במשך שלושה חודשים רצופים לפחות מהמועד שבו עלה לראשונה.

"עלייה משמעותית בשכרו" – פירושה הכנסתו מעבודה אילולא שירת במילואים, הייתה גבוהה בשיעור של 25% לפחות לעומת הכנסתו מעבודה, בכל אחד מהחודשים בתקופת רבע השנה שקדמו לחודש שבו עלתה הכנסתו מעבודה או לעומת התגמול המזערי כפול שלושים, לפי הגבוה.

עובד עצמאי ששירת במילואים ברבעון הראשון של שנת המס, והכנסתו החודשית הממוצעת, אילולא שירת במילואים, הייתה גבוהה בשיעור של 25% לפחות – לעומת ההכנסה החודשית הממוצעת בשנת המס הקודמת או לעומת התגמול המזערי כפול שלושים, לפי הגבוה מבניהם, יחושב לו התגמול על פי הכנסתו הממוצעת החדשה.

עובד עצמאי ששירת במילואים שלא ברבעון הראשון של שנת המס והחל להיות עובד עצמאי בחודש השירות או בתקופת רבע השנה, והכנסתו החודשית הממוצעת, אילולא שירת
במילואים, הייתה גבוהה בשיעור של 25% לפחות לעומת התגמול המזערי כפול שלושים, יחושב לו התגמול על פי הכנסתו.

שר הרווחה והביטחון החברתי, מאיר כהן: ״מדובר בתיקון מתבקש, חיילי המילואים נותנים מעצמם לטובת המדינה וביטחונה. התקנות האלה יעשו צדק עם אנשי המילואים שלא פעם נפגעו כלכלית דבר שהוא מעוות ובלתי מתקבל על הדעת. אמשיך לעבוד עד הדקה ה-90 כדי לקדם עשייה לטובת הציבור וטוב לראות שיש עדיין עשייה חברתית, עם שיתוף פעולה אמיתי וכן. אני מודה למנכ״ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר ויו״ר ועדת העבודה והרווחה אפרת רייטן מרום, שר הביטחון בני גנץ ולאגף כ״א בצה״ל על שיתוף הפעולה.״

מאיר שפיגלר, מנכל הביטוח הלאומי: "העברנו היום תקנות שהן לא פחות מבשורה חברתית וסמל לערבות הדדית כלפי אוכלוסיית משרתי המילואים שעושים עבודת קודש במהלך עשרות שנות פעילות, והגיע הזמן לתת מענה לעוולה שפגעה בזכותם של המשרתים את ארצנו. נעשתה פה עבודה משותפת ומאומצת שכולה עטופה בשליחות ציבורית ואהבת הארץ״.

יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח״כ אפרת רייטן מרום: ״כבת של אלוף משנה, אשתו של סגן אלוף ואמא לחייל שעומד להתגייס אני מכירה מקרוב את ההקרבה של החיילים ומשרתי המילואים שלנו ויש בי הערכה ענקית אליהם. אני שמחה שבקשתי נענתה בדיון והתשלומים ישולמו רטרואקטיבית מה- 1.1.22. אני שמחה שהצלחנו להטיב איתם ולעשות עימם צדק ותיקון מתבקש״.

מילואים. צילום: דובר צה"ל
Back to top button