כלכלהמבזקים

אושרו התקנות למניעת זיהום אוויר מכלי שיט: "בשורה בעלת חשיבות"

לאחר שורה של דיונים מרתוניים סיימה היום (שלישי) ועדת הכלכלה של הכנסת לאשר את בקשת משרד התחבורה להתקין את תקנות הנמלים, העוסקות במניעת זיהום אוויר מכלי שיט.

התקנות מציעות, בין היתר, להגביל את השימוש בחומרים מדללי אוזון, פינוי חומרים כאלה למתקן קליטה נמלי, איסור שריפת פסולת בכלי שיט, קביעת הוראות בנוגע לאיכות דלקים ועוד. ח"כ לימור מגן תלם, שמילאה את מקומו של היו"ר, ציינה כי מדובר בתקנות המהוות בשורה בעלת חשיבות סביבתית.

בישיבות הקודמות הסבירה נציגת משרד התחבורה, עו"ד שירה סופר, לוועדה כי המשרד מקדם את התקנות כשש שנים והיא נרגשת להגיע לוועדה ולאשרן. היא הסבירה כי מדובר בקובץ תקנות ארוך, מורכב וטכני שמסדיר בחקיקה את כללי האמנה למניעת זיהום ים שישראל חתומה עליה, וכן מאמץ הוראות אירופיות בעניין הפחתת גופרית בדלק לכלי שיט שנועד לצמצם נזקי פליטות. לדבריה, התקנות מהוות יישום הנספח השישי באמנה למניעת זיהום הים והאוויר מפעילות ספנותית.

"יש לזה חשיבות סביבתית והשפעה על מעמד המדינה בזירה הבינלאומית", אמרה עו"ד סופר, והוסיפה: "המדינה עברה מבדק בינ"ל ב-2013, בו התחייבה לאמץ בחקיקה את נספחי האמנה. זה יאפשר לנו לעמוד במחויבות הזו, בייחוד על רקע זה שהמדינה אמורה לעמוד במבדק נוסף בעוד כשנה. האישור אמור להקל על כלי שיט ישראלים בבדיקות בנמלים זרים".

ארכיון. צילום: דוברות נמל חיפה
Back to top button