בריאותמבזקים

מחקר קורונה מיוחד בכרמל בשיתוף פעולה של 5 בתי חולים גדולים בישראל

שיתוף פעולה כלל-ארצי וייחודי של 5 בתי החולים מהגדולים בישראל, בהם מרכזים מובילים לטיפול במחלת הטרשת הנפוצה, הוביל לתוצאות מחקריות חשובות באשר לתגובה של המערכת החיסונית לחיסון הקורונה על חולי טרשת נפוצה. את המחקר הוביל פרופ' אריאל מילר, מנהל המרכז לטרשת נפוצה והיחידה הנוירואימונולוגית במרכז הרפואי כרמל, יחד עם צוות רופאים וחוקרים מכרמל .

מחקר קורונה מיוחד בכרמל בשיתוף פעולה של 5 בתי חולים גדולים בישראל
פרופ' אריאל מילר. צילום: אלי דדון

כותרת המחקר : Humoral and Cellular Immune Responses to SARS-CoV-2 mRNA Vaccination in Patients with Multiple Sclerosis: An Israeli Multi-Center Experience Following 3 Vaccine Doses

המחקר עסק בהשפעת תרופות שמקבלים חולי טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis, MS) על התגובה החיסונית לחיסון ה-mRNA שניתן בארץ לנגיף הקורונה. המחקר נערך על בסיס נתונים של מאות חולי טרשת נפוצה מכל רחבי הארץ. והוא בדק את הסטטוס האימונולוגי בעקבות 3 חיסונים קורונה .

המחקר מצא שמרבית התרופות הניתנות לחולים ב MS אינן מפריעות להתפתחות התגובה חיסונית, אולם טיפול באוקרליזומאב (נוגדן מונוקלונאלי הגורם להפחתת פעילות תאי B ) מפחית את התגובה ההומוראלית ללא פגיעה בחיסוניות התאית, בעוד טיפול בפינגולימוד (הגורם ל"כליאת" לימפוציטים בבלוטת לימפה, ואינו מאפשר יציאתם למחזור הדם) מונע הן יצירת נוגדנים והן חיסוניות תאית בעקבות החיסון. החוקר הראשי פרופ' מילר מכרמל מציין כי תוצאות המחקר חשובות לצורך תכנון ויישום מדיניות חיסון נגד COVID19 , ויתכן גם חיסוני mRNA אפשריים נוספים בעתיד עבור חולי הטרשת הנפוצה .

עבודת המחקר היא פרי שיתוף פעולה ייחודי , רב- מרכזי, של 5 בתי חולים מובילים בתחום הטרשת הנפוצה בישראל בהם, ביה"ח בלינסון, מרכז רפואי איכילוב , הדסה, אסף הרופא, וצוות המכון הביולוגי ברחובות. האפשרות לנתח ולנטר נתונים ממספר גדול של בתי חולים הביאה למספר גדול של משתתפי מחקר והיא מחזקת את וחוזקת תוצאות המחקר. המחקר נערך בחסות "החברה הישראלית לנוירואימונולוגיה".

הפרויקט והמחקר הארצי בוצעו בהובלת פרופ' אריאל מילר וצוות המחקר של המרכז לטרשת נפוצה בכרמל, הכולל גם החוקרים : ד"ר אליזבת סטאון-רם, ד"ר לאה גלז-מרמור, נטלי צידון, שרה דישון, זאב דישון, הסטודנטית זהבית ניצן , פרופ' אפרת נטר .

מחקר קורונה מיוחד בכרמל בשיתוף פעולה של 5 בתי חולים גדולים בישראל
צילום: אלי דדון

המרכז לטרשת נפוצה בכרמל הינו אחד המרכזים המובילים בישראל בתחום המחקר והטיפול בחולי טרשת נפוצה והוא נבחר כמרכז מצוינות ארצי של הכללית.

מחקר קורונה מיוחד בכרמל בשיתוף פעולה של 5 בתי חולים גדולים בישראל
ארכיון: צילום: freepik
Back to top button