כלכלהמבזקים

נלחמים ביוקר המחיה: "התחלנו ברפורמת היבוא ופתיחת השוק לתחרות"

שרת הכלכלה והתעשייה, תביא הבוקר (ראשון) לאישור הממשלה, החלטה על הקמת ועדת היגוי, בהובלת משרד הכלכלה, לעידוד כניסן של רשתות קמעונאיות זרות לישראל.

בעולם ישנן חברות קמעונאיות בינ"ל שמתאפיינות ברמת חדשנות גבוהה בהיבטי שיטות, תהליכים ואמצעי תפעול מתקדמים ועוד, אך חברות אלו אינן נוכחות במשק הישראלי, בשל מגוון סיבות וחסמים בראשם: העדר מגוון חברות מעין אלו בארץ – מצב שמוריד את אטרקטיביות ההגעה לישראל; היותו של המשק הישראלי קטן יחסית, קיומם של פערי שפה וחסמים ייחודים בדגש על מחסור בעובדים ונטל רגולטורי ובירוקרטי משמעותי.

כניסה של חברות מעין אלו למשק המקומי, יכולה לסייע למלחמה ביוקר המחיה בישראל, הנובע, בין היתר, מריכוזיות והעדר תחרות בשווקים. כך למשל, חברה קמעונאית זרה מענף המסחר, שהנה בעלת תשתית רחבה ומבוססת בחו"ל, ביכולתה לייצר השפעות חיצוניות חיוביות לפריון, להביא לשוק המקומי שיטות ניהול חדשות, ייבוא ואספקה של מוצרים נוספים, פוטנציאל יצוא של מוצרים ישראליים לסניפי החברה בחו"ל, ובסופו של דבר, כח שיכול להשפיע על הגדלת התחרות ולהביא להפחתת יוקר המחייה.

קראו גם:  שריפה פרצה בדירה בטירת כרמל, אדם אחד נפגע

הצעת המחליטים אמורה לתת מענה להיבטים אלו ועוד, המהווים כאמור חסם לכניסתן לארץ של רשתות זרות ויצירת תחרות משמעותית.

הוועדה תלווה ותאפשר מענה מהיר וחדשני לסוגיות שונות – הנגשת מידע ומתן מענה מהיר לשאלות העולות מצד רשת קמעונאית זרה ומתן ליווי במענה לדרישות רגולטוריות ואחרות; ריכוז תובנות והצפת סוגיות רגולטוריות, לרבות בתקופת ההקמה וההרצה של עסק קמעונאי זר בישראל; קידום חשיבה רוחבית בדבר הקלות רגולטוריות וגיבוש פתרונות לסוגיות נדרשות, בשיתוף הרגולטורים הרלוונטיים ובכלל זאת המלצה לעניין היתרי העסקה לחברות הזרות ורישיונות עבודה זמניים לעובדי החברה הזרים, הנדרשים בשלבים הראשונים של כניסת הרשתות, ככל הנדרש.

מהלך זה שנועד למשוך רשתות קמעונאיות בינלאומיות לישראל, מהווה צעד המשכי ומשלים לרפורמה בתקינה, עליה אמון המשרד ואשר מובילה שרת הכלכלה. הרפורמה צפויה לאפשר כניסתם של מוצרים מיובאים ביתר קלות למשק הישראלי, להרחיב את מעגל היבואנים והקמעונאים (ותיקים וחדשים כאחד) אשר יוכלו להכניס ביתר קלות מגוון מותגים ובכך להגביר את התחרות בשווקים ולהביא לצמצום יוקר המחייה במשק הישראלי.

קראו גם:  בן 17 נפצע קשה בתאונת דרכים בכניסה לטמרה

שרת הכלכלה והתעשייה, האלופה (במיל.) אורנה ברביבאי: "במסגרת הפעולות המגוונות שממשלת ישראל עושה להורדת יוקר המחיה, החלטת הממשלה אותה אני מביאה היום, מסדירה הקמת צוות בין-משרדי לבחינת הסרת החסמים הבירוקרטיים בפני רשתות בינלאומיות בתחום הקמעונאות. אני מאמינה כי כניסה של רשתות בינלאומיות לארץ, תגביר תחרות ותפחית ריכוזיות גם בתחום הקמעונאות ותהיה מהלך משלים להקלה בתהליכי הייבוא לארץ".

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם
Close
Back to top button
דילוג לתוכן