צרכנות

מה זה מחונן? איך יודעים אם הילד שלי מחונן?

הילד אלוף בחשבון? הילדה מתעניינת ברובוטיקה? הילד ידע שירים בעל פה כבר בגיל 5? הילדה קוראת מצוין עוד לפני שהסתיימה כיתה א'? כנראה שכדאי לכם לברר קצת יותר – אולי הוא או היא מחוננים?

ילד מחונן בהגדרה – וילדים מחוננים בישראל 

ילד מחונן הוא אדם בעל אינטליגנציה גבוהה מהרגיל בהיבט הקוגניטיבי או היצירתי – זאת אומרת שאדם מוכשר מאוד במתמטיקה יכול להיות מחונן כמו שספורטאי מצטיין יכול להיות מחונן. 

עם זאת, מבחינת מסגרות החינוך בישראל, המענה הוא עבור ילדים מחוננים בהיבט הקוגניטיבי בלבד. ילדים אלו מאותרים כבר בכיתה ב' במבחן מחוננים ארצי שמבוצע בכל בתי הספר היסודיים מטעם משרד החינוך.

ילד מחונן על פי משרד החינוך 

ילד מחונן הוא מי שמנת המשכל שלו, כלומר רמת ה-IQ, היא 140 ומעלה. לצורך ההשוואה, הממוצע באוכלוסייה הוא רמת איי קיו של 100 בלבד. ההשערה היא שרק 1%-2% מכלל האוכלוסייה הם מחוננים.

אגף המחוננים של משרד החינוך מעמיד לרשות ילדים מחוננים מסגרות מלאות וחלקיות:

מסגרת מלאה היא כיתה ייעודית למחוננים אשר קיימת בערים ספציפיות בארץ (כיתות בגילאי יסודי קיימות רק בתל אביב, רמת גן, פתח תקווה, חולון וחיפה). 

מסגרת חלקית היא לרוב יום העשרה שבועי (יום שליפה) הנערך במרכזי מחוננים בפריסה ארצית ולא מחליף את מסגרת הלימודים הקבועה של הילד.

תכונות של ילדים מחוננים – מאפיינים של ילד מחונן גיל 3 או 6

ישנם סימנים שונים אשר יכולים להעיד על מחוננות וזאת בהתאם לגיל הילד, להלן:

מאפיינים של ילדים מחוננים בגיל הרך (גיל 3 ומעלה)

 • אוצר מילים נרחב
 • תחומי עניין מתקדמים ומורכבים
 • אמפתיה ורגישות גבוהה 
 • יכולות לימודיות שונות כמו זיהוי אותיות, זיכרון וחשיבה מנומקת.

מאפיינים של ילד מחונן בגילאי בית ספר (גיל 6 ומעלה)

 • יכולות קריאה וכתיבה מתקדמות לגילו
 • פתרון בעיות באופן יצירתי
 • משיכה לחידות ומשחקי חשיבה, לרבות סקרנות ודמיון מפותח
 • שאיפה להצטיינות

שימו לב: ילדים מחוננים הם לא 'גאונים מושלמים'. לרוב בקרב הילדים המחוננים קיימת 'התפתחות א-סינכרונית', כלומר, התפתחות שאינה שווה בין תחומים שונים. 

כך ייתכן שילד מחונן יוכל לפתור בעיות ותרגילים בחשבון של כיתה ג' כשהוא רק בכיתה א', אך עדיין יתקשה לשרוך את שרוכי הנעליים או לצייר באופן מדויק בלי לצאת מהקווים. דוגמה זאת, למשל, מבטאת התפתחות מהירה ביכולת החישוב לעומת התפתחות מעוכבת במוטוריקה העדינה. 

זה נורמטיבי לחלוטין – ובכל זאת, אין להתעלם מכך. ילד מחונן אשר מצליח ומצטיין בתחום מסוים אך חווה כישלון או חוסר מסוגלות בתחום אחר, עלול לפתח תסכול וביטחון עצמי נמוך, כמו גם פרפקציוניזם (שאיפה לשלמות) שלא בריאה עבורו. 

אבחון מקצועי של ילדים מחוננים ותמיכה בקשיים

הורה אשר חושד שהילד שלו מחונן, יכול לקחת אותו לאבחון במכון מורשה אצל פסיכולוג חינוכי מומחה. החשיבות היא גם מבחינת האיתור עצמו וגם מבחינת קשיים קיימים או עתידיים.

חשיבות אבחון מחוננים מקצועי ברמת איתור כמחונן:

 • ילד מחונן בעל רגישות גבוהה עלול להילחץ מהמבחן הארצי ולא להצליח בו, למרות שהוא מחונן
 • ילד מחונן בעל הפרעות קשב או קשיי למידה, לא יפגין יכולות במבחן הארצי ו"ייפול" בין הכיסאות
 • ילד שאינו מחונן עלול להיפגע ברמת המסוגלות והביטחון העצמי מכך שאינו עבר את המבחן – בזמן שאבחון מקצועי שנעשה אחד על אחד עם הילד ובסביבה רגועה ושקטה, יכול לבדוק אם יש בכלל פוטנציאל למחוננות בלי לעורר בו תחושות קשות ובמידה שאין, להימנע מלהגיש את הילד למבחן הארצי

חשיבות אבחון מחוננים מקצועי ברמת קשיים קיימים או עתידיים:

 • אם ילד מחונן סובל מהפרעת קשב או קשיי למידה, האבחון מאתר אותם ומוצא להם מענה טרם המבחן הארצי
 • אם קיימים פערים שונים בהתפתחות הילד, האבחון יכול למצוא אותם ולהעניק המלצות להורים ולמסגרות החינוך כיצד להתמודד איתם
 • בעקבות אבחון מקצועי, הורים יכולים לקבל הדרכות הורים מפורטות להתמודדות בצורה נכונה ובריאה עם הילד המחונן, ובמידת הצורך, הילד יכול לקבל טיפול פסיכולוגי מותאם לקשייו ולצרכיו.

הוסיפו תגובה לכתבה

התכנים המתפרסמים במדור זה כוללים תוכן ומידע שיווקי/מסחרי, ומערכת חדשות מבזק לייב אינה נושאת באחריות למהימנותם. אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד אתר חדשות מבזק לייב, ואין לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם
Close
Back to top button
דילוג לתוכן