מבזקיםפוליטי / מדיני

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה: "צעקת הנשים צריכה להישמע תמיד, לא נרפה"

הוועדה לקידום מעמד האישה התכנסה היום (שני) לדיון בנושא השפעת הפשיעה על נשים ערביות, בהשתתפות סגן השר לביטחון הפנים, יואב סגלוביץ. יו"ר הוועדה, ח"כ עאידה תומא-סלימאן, אמרה בפתח הישיבה כי ההיבט המגדרי נעלם מן השיח על הפשיעה. עוד ציינה כי מעורבות נשים בפשיעה נמוכה, אולם הפגיעות שלהן כתוצאה מהפשיעה היא גבוהה מאוד.

חתאם ואכד, יו"ר נעמת במרחב הגליל המרכזי, סיפרה על פעילות פורום אימהות למען החיים, המהווה כלי למאבק בכל המישורים, לרבות העלאת המודעות להשלכות מעשי הרצח על האימהות וכן הפעלת לחץ על הרשויות על מנת שתבאנה את הרוצחים לדין.

במהלך הישיבה סיפרו מספר נשים ערביות את סיפורן האישי ודיברו על האובדן הקשה שחוו עקב רצח בני משפחותיהן: סוהילה עדס סיפרה על אובדן בנה שנרצח לארח שהלך לאכול פיצה עם חבר; כפאח אגבאריה סיפרה על שישה מבני משפחתה שנרצחו והותירו אחריהם 17 ילדים יתומים; זריה נסרה סיפרה על רצח בנה והביעה חשש מכך שילדיה יבואו חשבון עם שני הרוצחים שמסתובבים חופשי; מונא חליל סיפרה על בנה היחיד שנרצח בשכונת חליסה בחיפה.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

סגן השר לביטחון הפנים, יואב סגלוביץ: "אני אומר לנשים שחוו אובדן – התפקיד שלי הוא לייצר שינוי ולהכניס את הרוצחים לכלא, אבל לצד זאת יש להוביל שינוי חברתי. עבריינים צריכים להיות מוקעים מצד בני משפחותיהם והחברה הערבית בכלל. המדינה רוצה וחייבת לעשות שינוי, ואני באופן אישי מחויב לו כי אין לנו דרך אחרת. בשנת 2022 ישנה ירידה של 30 אחוז במקרי הרצח בחברה הערבית ביחס לתקופה מקבילה אשתקד. עם זאת, עדיין יש להעלות את אחוזי פענוח התיקים. נמשיך לעשות כל שביכולתנו על מנת לשנות את המציאות הבלתי נסבלת הזו".

ח"כ איימן עודה: "מספר הנרצחים בשנה האחרונה ירד ביחס ל-4 השנים קודם לכן, ואני מקווה שהמגמה הזו תמשיך. אני מאמין שלסגן השר לביטחון הפנים יש רצון טוב ושהוא מנסה. עם זאת, קיימת בעיה מערכתית יותר עמוקה – לא מתנהגים לאזרחים הערבים כאל אזרחים של ממש. כאשר נרצח יהודי בשכונת חליסה בחיפה מקרה הרצח זוכה לטיפול אחר מצד המשטרה, ותוך 24 שעות הגיעו לנאשם. בני המשפחות רוצים לדעת מי רצח את יקיריהם ושהוא יועמד לדין".

צילום: נועם מוסקוביץ, דוברות הכנסת

נציגת עמותת נשים נגד אלימות, רולא ח'לאילי: "נשים ערביות במדינה מרגישות שאין להן ביטחון אישי. עצרתי הליך מחקרי בנושא שכלל איסוף עדויות בגלל תחושת חוסר ביטחון. אין לנו אפשרות לחקור את הנושא מבלי להיות מאוימות, אישית וחברתית. הרוצחים רוצים להביא לסתימת פיות, ועורכות המחקרים נותרות חסרות הגנה".

נציגת עמותת "איתך – משפטניות למען צדק חברתי", עו"ד חנאן אלסאנע: "הנפגעות מהפשיעה מתמודדות עם מצוקות גם בהיבט של רווחה ונפש. הפשיעה גם מונעת מנשים בדואיות להשתלב בשוק העבודה ולהיות נוכחות במרחב הציבורי".

חברת סגל באוניברסיטת בן גוריון, ד"ר מהא סבאח: "יש נשים החיות בזוגיות אלימה ולא יכולות לצאת ממנה. אם האישה בוחרת לסיים את הנישואין – חייה הסתיימו. נשים שהעזו להגיש תלונה חוו יחס מעליב ומזלזל מצד המשטרה. יש עליית מדרגה בחיבור שבין הפשיעה המאורגנת לענייני המשפחה, כך שהפשיעה המאורגנת זולגת מהמרחב הציבורי לפרטי".

יו"ר פורום מנהלי לשכות הרווחה, פתחי אבו יונס: "הפשיעה בחברה הערבית זה כישלון של החברה והמדינה. שתי נקודות שלדעתנו הן חלק מהפתרון: האחת – לתת תקווה לצעירים כך שלא יצטרפו לעולם הפשע. השנייה – יש לשתף נשים בהובלת ובהנהגת החברה הערבית".

צילום: נועם מוסקוביץ, דוברות הכנסת

נציג משרד הרווחה והביטחון החברתי, סאיד תלי: "תפקידנו הוא גם להתריע ולהעריך מסוכנות וגם לתת תמיכה לאחר אירוע טראגי. מוצע טיפול פסיכולוגי שניתן באמצעות עמותות המפוקחות ע"י משרד הרווחה. כל אדם שבן משפחה שלו נרצח – זכאי לסל הכולל סיוע נפשי, משפטי וכלכלי".

רמ"ח סיכול פשיעה במשטרת ישראל, נצ"מ יגאל עזרא, אמר: "מטרת המשטרה היא למצות את הדין עם העבריינים. לפני כשנה הוקם אגף סיף, שנועד לתת מענה לסיכול פשיעה: גויסו שוטרים דוברי השפה הערבית והוקמו תחנות משטרה בתוך הישובים הערביים. ישנה עלייה של 36 אחוז בתפיסות נשקים בלתי חוקיים. קיימת גם מגמת עלייה במספר כתבי האישום המוגשים נגד מבצעי פשעים".

צילום: נועם מוסקוביץ, דוברות הכנסת

יו"ר הוועדה תומא-סלימאן סיכמה את הדיון: "בתקופה האחרונה מתחוללים כמה שינויים, וסוף כל סוף המשטרה עושה חלק ממה שהיה צריך להיעשות מזמן. הרשויות מוכיחות שיש יכולת לעשות, והלחץ הציבורי הוא שיכול להביא לתוצאות. צעקת הנשים צריכה להישמע תמיד, ולא נרפה עד שנוכל לחיות בביטחון. פניתי בעבר לראש הממשלה ולשרים לביטחון הפנים בבקשה לצמצם במתן הרישיונות לנשק ולא להרשות זליגת נשק למרחב הציבורי. בנוסף, צריכה להיות תכנית להגנה על עדים לנשים ערביות. יש לוודא גם הרחבה של הייעוץ המשפטי, כך שנפגעות עבירה או בנות משפחה של קורבנות תקבלנה ליווי משפטי למן הרגע הראשון ולא רק לאחר הגשת כתבי האישום".

צילום: נועם מוסקוביץ, דוברות הכנסת

Back to top button