חדשות הארץמבזקים

4,000 נרות זיכרון יודלקו לזכר יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל

מדינת ישראל מציינת היום (ראשון), יום ירושלים, את יום הזיכרון הממלכתי לזכר כ- 4,000 יהודי אתיופיה שנספו בסודאן במסע למדינת ישראל. כחלק מהזיכרון וההנצחה הכינו בשבועות האחרונים בתנועת בני עקיבא כ-4,000 נרות זיכרון כשעל כל נר נכתב שמו של אחד הנספים במסע (השמות הידועים לנו כיום) והם חולקו בסניפי התנועה ברחבי הארץ. הדלקת הנרות מתקיימת בימים האחרונים בסניפים על מנת לזכור את סיפורם של אלו שנספו במהלך המסע. עם זאת, רבים בחברה הישראלית והדור הצעיר בקהילת יוצאי אתיופיה אינם מכירים את סיפור העלייה הציוני של הקהילה.

צילום: בני עקיבא

הדלקת הנרות מתקיימת במקביל למיזם "סיפור על הדרך" – מיזם חברתי ארצי משותף לתנועת בני עקיבא ולחברה למתנ"סים הארצית. בעשרות מסניפי התנועה ברחבי הארץ, ובסניפים הפועלים במרכזי הקליטה של יוצאי אתיופיה מתקיימים בימים אלו מפגשים לקהל הרחב ולחברי התנועה בהם יוצאי אתיופיה ששרדו את המסע לארץ ישראל מספרים על הקהילה היהודית באתיופיה, על המסע לארץ ועל החוויה הישראלית מנקודת מבטם האישית. המיזם החל בעקבות יוזמה של בוגר התנועה עו"ד דוד אבטה, ותכנית "השחר" בתנועה מובילה אותו בשטח. חברי "השחר" יגיעו היום גם לטקס הממלכתי בהר הרצל בירושלים ומשם ימשיכו לטקס שהכינו- טקס מעבר מיום הזיכרון לנספי סודן ליום ירושלים.

קראו גם:  אושרה לקריאה ראשונה הצעת החוק להפחתת אגרות בפינוי באמבולנס
צילום: בני עקיבא

מזכ"ל בני עקיבא יאיר שחל אמר: "סיפורה של יהדות אתיופיה הוא חלק מהותי מסיפורה של הציונות וההיסטוריה של העם היהודי. הדלקת נרות הזיכרון ומיזם "סיפור על הדרך" שמקיימת התנועה הם חלק מחובתנו לזכור את הסיפור הציוני המופלא הזה וחלק מניסיון לחבר את החברה הישראלית לסיפור ההירואי של המסע לארץ ישראל ולספר את סיפורה של העדה האתיופית ותרומתה למארג החברתי בארץ."

בישיבת הנהלת חברת החשמל ציינו את יום הזיכרון הממלכתי של בני העדה האתיופית אשר איבדו את יקיריהם במסע בדרך לישראל והתייחדו עם זכרם.

במהלך הישיבה, שיתפה בת אל רובל, דור שני לעולים מאתיופיה, העובדת כראש צוות במוקד שירות 103, את סיפורה האישי של משפחתה והמסע הקשה והמסוכן אותו עברו על מנת להגיע לישראל. "חשוב לי להעביר את סיפור העלייה, הגיבורים והערכים עליהם גדלתי: התמדה, הקרבה, כוח רצון וחירוף נפש – כל אלו, כדי להגיע לארץ הקדושה. זה יום קשה ולמרות הכול, לא איבדנו תקווה".

קראו גם:  אישום: תקף ודקר נהג אחר - בשל ויכוח בכביש
צילום: בני עקיבא

חברת החשמל חרטה על דגלה שילוב וקליטה של בני ובנות הקהילה האתיופית. החברה מקדמת העסקה של בני הקהילה כמדיניות מוסדרת. דירקטוריון החברה קבע בשנת 2012 כי היקף קליטת בני העדה האתיופית מסה"כ הקליטות של עובדים ארעיים בחברה יעמוד בכל שנה על לפחות 3% מכלל הקליטות של עובדים בחברה (בערך פי 2 משיעורם היחסי באוכלוסיית המדינה (כ- 1.7%).

ח״כ גדי יברקן: ״היום נציין את יום הזיכרון הממלכתי ליהודי אתיופיה שניספו בסודן בדרכם לישראל. כ-4,000 זקנים ותף שלא זכו לממש את החלום ולהגיע לירוסלם. המסע הרגלי של יהודי אתיופיה לארץ הוא יציאת מצרים המודרנית של עם ישראל. סיפור הרואי של יהודים שראוי וילמד בכל בית בישראל ובכל בית של יהודים בכל העולם. מזל שהתקשורת הישראלית פותחת את היום הזה באיזכור היום ומעלים אנשים שעשו את המסע ברגל לישראל דרך סודן בכדי לספר את הסיפור שלהם ועל המחיר הכבד שהמסע גבה מהם״

קראו גם:  רוכב אופנוע בן 40 הובהל לבית החולים רמב"ם לאחר שנפגע מרכב בחיפה
צילום: בני עקיבא

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן